Dżolof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dżolof
امبراطورية جولوف
1350–1549
Język urzędowy

wolof

Stolica

Linguère

Ustrój polityczny

monarchia

Pierwszy władca

Ndiadiane Ndiaye
1350–1370

Ostatni władca

Leele Fuli Fak
1543–1549

Data powstania

1350

Data likwidacji

1549

Religia dominująca

Religie rodzime Afryki, Islam

Mapa
Stany podlegające pod Dżolof

Dżolof (fr. Djolof, wolof: Jolof) – przedkolonialne królestwo na terenach dzisiejszego Senegalu, założone przez lud Wolofów. Jego stolicą było miasto Linguère.

Niewiele wiadomo o początkach królestwa, najprawdopodobniej jednak powstało w XIII wieku i utrzymywało zawsze ścisłe kontakty handlowe z Imperium Mali lub było od niego zależne. Szczyt rozkwitu Dżolofu przypada na XVI wiek, kiedy królestwo prowadziło zyskowny handel z Portugalczykami. W skład królestwa wchodziło sześć krain: Dżolof, Walo, Kajor, Baol, Sine i Saloum. Dalsze pięć krain było lennami Dżolofu. Władza królewska nigdy nie była jednak silna i często wybuchały powstania. W 1488 roku książę Wolofów, ochrzczony jako João Bemoy, zwrócił się nawet do króla Portugalii Jana II o pomoc w tłumieniu buntu w jednej ze swoich prowincji. Pomoc tę otrzymał i na kilkadziesiąt lat uratowano integralność królestwa.

W 1549 roku od Dżolofu odłączyło się jednak państwo Kajor, a wkrótce po nim Baol i Walo. Uniezależnione królestwa przetrwały aż do podboju przez Francuzów w końcu XIX wieku.