Dżolof

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dawnego królestwa. Zobacz też: Wolofowie (również zwani Dżolof) - grupa etniczna w Senegalu.

Dżolof (fr. Djolof, wolof: Jolof) - przedkolonialne królestwo na terenach dzisiejszego Senegalu, założone przez lud Wolofów. Jego stolicą było miasto Linguère.

Niewiele wiadomo o początkach królestwa, najprawdopodobniej jednak powstało w XIII wieku i utrzymywało zawsze ścisłe kontakty handlowe z Imperium Mali lub było od niego zależne. Szczyt rozkwitu Dżolofu przypada na XVI wiek, kiedy królestwo prowadziło zyskowny handel z Portugalczykami. W skład królestwa wchodziło sześć krain: Dżolof, Walo, Kajor, Baol, Sine i Saloum. Dalsze pięć krain było lennami Dżolofu. Władza królewska nigdy nie była jednak silna i często wybuchały powstania. W 1488 roku książę Wolofów, ochrzczony jako João Bemoy, zwrócił się nawet do króla Portugalii Jana II o pomoc w tłumieniu buntu w jednej ze swoich prowincji. Pomoc tę otrzymał i na kilkadziesiąt lat uratowano integralność królestwa.

W 1549 roku od Dżolofu odłączyło się jednak państwo Kajor, a wkrótce po nim Baol i Walo. Uniezależnione królestwo przetrwały aż do podboju przez Francuzów w końcu XIX wieku.