D’elles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
D’elles
Album studyjny Céline Dion
Wydany Unia Europejska 18 maja 2007
Kanada 22 maja 2007
Japonia 27 lutego 2008
Nagrywany grudzień 2006 – luty 2007
Gatunek pop
Długość CD 47:52, DVD 24:00
Wydawnictwo Columbia, Epic
Producent Erick Benzi, David Gategno, Tino Izzo, Jacques Veneruso, Thierry Blanchard, Patrick Hampartzoumian
Oceny
Album po albumie

D’elles – 23. francuskojęzyczny album Céline Dion. Płyta została wydana 18 maja 2007 roku w wybranych europejskich krajach (Austria, Belgia, Szwajcaria). 21 maja album ukazał się we Francji oraz w Polsce, dzień później w Kanadzie. 1 czerwca został także wydany w Niemczech i we Włoszech, natomiast 4 czerwca w Wielkiej Brytanii.

D’elles jest albumem koncepcyjnym, skierowanym przede wszystkim do kobiet. Wszystkie teksty piosenek znajdujące się na wydawnictwie zostały napisane przez autorki pochodzące z Francji: Ninę Bouraoui, Françoise Dorin, Nathalie Nechtschein, Christine Orban, George Sand, oraz z kanadyjskiej prowincji Quebec: Jovette Alice Bernier, Janette Bertrand, Denise Bombardier, Marie Laberge, Lise Payette. Od strony muzycznej projekt został wsparty m.in. przez Jacques’a Veneruso, Davida Gategno czy Ericka Benzi, a całość została zaaranżowana i wyprodukowana przez stałego współpracownika Céline – Jeana-Jacques’a Goldmana.

Siedem z trzynastu planowanych na płytę piosenek zostało nagranych 20 i 21 grudnia 2006 roku w Piccolo Studio w Montrealu. Wolniejszą wersję utworu A Cause zatytułowaną On S'est Aimé à Cause nagrano na początku lutego 2007 w Nowym Jorku. Utwór La Diva zawierający fragment kompozycji Marii Callas z 1956 roku został nagrany także w języku włoskim i angielskim, jednak wersje te nie zostały wydane.

Wersje albumu[edytuj | edytuj kod]

  • CD – wersja standardowa
  • CD+DVD – wersja poszerzona o materiał filmowy o powstawaniu płyty zatytułowany Céline parle d'elle(s) oraz książeczkę zawierającą teksty piosenek z płyty dodatkowo opatrzone komentarzem Céline
  • CD+DVD collector's box – wersja limitowana, do edycji poszerzonej zostały dodane jeszcze dodatkowo 4 pocztówki oraz mini booklet ze zdjęciami nawiązującymi do poligrafii płyty

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

# Tytuł Autorzy Czas
trwania
1. Et s'il n'en restait qu'une (je serais celle-là)
(And If There Were Only One Woman Left (I Would Be That One))
F. Dorin, D. Gategno 3:32
2. Immensité
(Vastness)
N. Bouraoui, J. Veneruso 3:34
3. A Cause
(Because)
F. Dorin, J. Veneruso 3:14
4. Je cherche l'ombre
(I'm Looking for the Shade)
L. Payette, J. Veneruso 3:12
5. Les paradis
(The Paradises)
N. Bouraoui, G. Arzel 3:56
6. La diva
(The Diva)
D. Bombardier, E. Benzi 4:23
7. Femme comme chacune
(Lady Like the Others)
J. A. Bernier, E. Benzi 3:39
8. Si j’étais quelqu’un
(If I Was Someone)
N. Nechtschein, E. Benzi 3:57
9. Je ne suis pas celle
(I'm Not That One)
C. Orban, D. Gategno 4:12
10. Le temps qui compte
(The Time That Counts)
M. Laberge, J. Veneruso 2:54
11. Lettre de George Sand à Alfred de Musset
(Letter from George Sand to Alfred de Musset)
G. Sand, E. Benzi 4:31
12. On S'est Aimé à Cause
(We've Loved Each Other Because)
F. Dorin, M. Dupré, J. F. Breau 4:04
13. Berceuse
(Lullaby)
J. Bertrand, D. Gategno 2:39
DVD
1. Céline parle d'elle(s)
(Céline Talks About Them)
C. Mathieu 24:00

Single[edytuj | edytuj kod]

Jedynym komercyjnym singlem pochodzącym z albumu który został wydany na CD był utwór Et s'il n'en restait qu'une (je serais celle-là). Piosenka zadebiutowała na pierwszym miejscu francuskiej listy singlowej i stała się tam najdłużej przebywającym singlem Dion w zestawieniu stu najlepiej sprzedających się singli w tym wieku. Kolejne utwory zostały wydane tylko jako single radiowe w poszczególnych krajach; Immensité (Francja, Quebec), Le temps qui compte (Polska), On S'est Aimé à Cause (Quebec) i A Cause (Francja).

Sprzedaż i listy przebojów[edytuj | edytuj kod]

D’elles zadebiutował na pierwszym miejscu kanadyjskiej listy najlepiej sprzedających się albumów z rekordowym wynikiem 72,200 egzemplarzy. Już w pierwszym tygodnu został certyfikowany w Kanadzie jako podwójnie platynowy (za nakład 200,000 egz.). Płyta zadebiutowała także na pierwszym miejscu we Francji ze sprzedażą 55,244 egzemplarzy oraz w walońskiej części Belgii gdzie została certyfikowana jako złota za 25,000 kopii nakładu. We Francji do tej pory sprzedano blisko 280,000 egzemplarzy albumu. Między innymi przez słabą sprzedaż w kolejnych tygodniach od debiutu, wytwórnia nie zdecydowała się na wydanie kolejnych singli komercyjnych. Do tej pory na całym świecie sprzedano około 700,000 egzemplarzy płyty.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]