D. Raja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
D. Raja
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 czerwca 1949
Chipachoor
Zawód, zajęcie polityk
Stanowisko sekretarz generalny Komunistycznej Partii Indii (od 2019)

Doraisamy Raja (ur. 3 czerwca 1949[1] w Chipachoor[2]) – indyjski polityk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Chipachoor[2] w dystrykcie Vellore w dzisiejszym stanie Tamilnadu, w ubogiej, dalickiej rodzinie[3]. Zarówno jego ojciec, P. Doraisamy, jak i matka, Nayagam, byli robotnikami rolnymi. Sam Raja w jednym z wywiadów przyznał, że w młodości często głodował[4]. Studiował w G.T.M. College w Gudiyattam oraz w Government Teachers College w Vellore. Był pierwszym mieszkańcem swojej rodzinnej wioski z dyplomem uniwersyteckim[5].

W życie polityczne zaangażował się podczas studiów, związał się z Ogólnoindyjską Federacją Studentów (AISF) afiliowaną przy Komunistycznej Partii Indii (KPI). Wstąpił następnie do Ogólnoindyjskiej Federacji Młodzieży (AIYF), również połączonej z KPI. Szybko awansował, był stanowym sekretarzem AIYF (1975–1980) oraz jej sekretarzem generalnym (1985–1990)[6]. W 1992, na kongresie w Hajdarabadzie, został włączony w skład ogólnoindyjskich władz partii[7], a w 1994 wybrany sekretarzem krajowym KPI, którą to funkcję piastował do 2019. 21 lipca 2019 Rada Krajowa Partii powołała go na stanowisko sekretarza generalnego[8]. Jest pierwszym dalitą kierującym Komunistyczną Partią Indii[9], jak również jakąkolwiek znaczącą indyjską partią komunistyczną w ogóle[10].

Przez dwie kadencje (2007–2019) zasiadał w izbie wyższej indyjskiego parlamentu federalnego[11].

7 stycznia 1990 w Kannur poślubił Annie Raję[12], również prominentną działaczkę komunistyczną. Para doczekała się córki, Aparajithy.

Opublikował Dalit Question: The Way Forward (2007).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. D. Raja, [w:] One India [online], oneindia.com [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  2. a b B. Kolappan, RSS ideology is divisive, fascist, says D. Raja, [w:] The Hindu [online], thehindu.com, 28 lipca 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  3. ET Bureau, D Raja’s name proposed for CPI general secretary, [w:] The Economic Times [online], economictimes.indiatimes.com, 20 lipca 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  4. BY Kumkum Chadha, ‘I never fasted but I starved,’ CPI leader D Raja on growing up in poverty, [w:] Hindustan Times [online], hindustantimes.com, 16 grudnia 2018 [dostęp 2021-01-07] (ang.).
  5. Cithara Paul, King and queen of hearts, [w:] Onmanorama [online], onmanorama.com, 28 lipca 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  6. Nikhil Jha, D Raja becomes CPI general secretary: All you need to know about the man and his political career, [w:] Times Now News [online], timesnownews.com, 25 lipca 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  7. Deepak Razdan, Exclusive Interview, [w:] The Statesman [online], thestatesman.com, 12 października 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  8. Special Correspondent, D. Raja takes over as CPI general secretary, [w:] The Hindu [online], thehindu.com, 21 lipca 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  9. AN Jigeesh, Comrade Raja’s onward march, [w:] The Hindu Business Line [online], thehindubusinessline.com, 2 sierpnia 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  10. News Desk, D. Raja becomes the first Dalit General Secretary of CPI, [w:] The Woke Journal [online], wokejournal.com, 22 lipca 2019 [dostęp 2021-01-06] (ang.).
  11. D. Raja, [w:] PRS Legislative Research [online], prsindia.org [dostęp 2021-01-07] (ang.).
  12. Cithara Paul, King and queen of hearts, [w:] The Week [online], theweek.in, 22 grudnia 2018 [dostęp 2021-01-06] (ang.).