DKW

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
DKW
Dampfkraftwagen
Logo
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Saksonia

Siedziba

Zschopau

Data założenia

1916

Data likwidacji

1966

Położenie na mapie Saksonii
Mapa konturowa Saksonii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „DKW”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej znajduje się punkt z opisem „DKW”
50°44′19,6316″N 13°03′54,9008″E/50,738787 13,065250
Kierowca rajdowy Osmo Kalpala w trakcie przeglądu samochodu DKW Donau. 1956.
Uniwersalny pojazd terenowy DKW Munga
DKW F5 jako wóz strażacki

DKW (Dampfkraftwagen – z. niem. pojazd parowy) – niemiecki producent motocykli i popularnych samochodów osobowych[1], powstały w 1905 r.

Po początkowych eksperymentach z napędem parowym (1916), w późniejszym okresie wszystkie pojazdy z tej wytwórni były napędzane silnikami dwusuwowymi. Przyczyniła się do tego działalność osiadłego w Niemczech Duńczyka Jorgena Shafte Rasmussena, który w 1919 skonstruował mały silnik dwusuwowy o 2 cylindrach i wyjątkowo prostej konstrukcji (zaledwie 7 części ruchomych). Silniki takie okazały się idealne do napędu motocykli, w związku z czym już w latach 30. XX wieku fabryka DKW w Zschopau była ich największym producentem na świecie[1].

W 1928 powstał F-15, pierwszy samochód marki DKW z dwusuwowym silnikiem motocyklowym o 2 cylindrach i z napędem kół tylnych. Trzy lata później w Zwickau uruchomiono produkcję modelu z nieco większym silnikiem ustawionym poprzecznie i napędzającym koła przednie za pośrednictwem trzybiegowej skrzyni biegów; wówczas też pojawił się charakterystyczny dla DKW element wyposażenia w postaci zagiętej klamki na tablicy przyrządów, służący do zmiany biegów[2]. Dźwignie takie były stosowane potem w samochodach Trabant produkowanych właśnie w Zwickau. W późniejszym okresie w najmniejszych samochodach stosowano zblokowany zespół napędowy z dwucylindrowym silnikiem ustawionym poprzecznie w stosunku do osi pojazdu, napędzający koła przednie. Silniki trzycylindrowe i czterocylindrowe widlaste umieszczono wzdłuż samochodu[1].

Przedsiębiorstwo DKW od 1932 należało do koncernu Auto Union[1]. Istniało w Niemczech do 1966 roku.

W ostatnich latach działalności pod nazwą DKW-Audi wprowadzono na rynek samochody osobowe z silnikiem czterosuwowym.

Na licencji DKW przed II wojną światową produkowane były w Czechosłowacji samochody osobowe pod nazwą firmową „Jawa”. Konstruktorzy z DKW zaprojektowali również silniki dla szwedzkiej wytwórni Saab. Samochody DKW były również wytwarzane na licencji w Brazylii.

Produkowane samochody[edytuj | edytuj kod]

Od nazwy przedsiębiorstwa, samochody tej marki były potocznie nazywane w Polsce „dekawkami”, a także „dykta, klej i woda”, co było związane z prostą konstrukcją.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Encyklopedia samochodów terenowych. Jiří Fiala. Warszawa: Bellona, 2010, s. 75. ISBN 978-83-11-11912-3.
  2. Marek Ponikowski „Burzliwa historia Hohe Klasse”, Dziennik Bałtycki – dodatek Rejsy, 13 września 2013, s. 27.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]