DOS Shell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

DOS Shell to menedżer plików dostarczany razem z systemami MS-DOS i PC-DOS 4.0 i zaniechany po wersji 6.0 (ale będący częścią "Supplemential Disk" aż do MS-DOS-a 6.22). Ta powłoka miała stać się graficzną alternatywą dla command.com i nie była kompatybilna z późniejszymi wersjami Microsoft Windows, takimi jak Windows 95.

Możliwości[edytuj]

DOS Shell pozwala na wykonanie podstawowych operacji na plikach i katalogach, umożliwia także uruchamianie programów. Uruchamia się go komendą "dosshell", program umożliwia zdefiniowanie podstawowych kolorów i stylów wyświetlania, potrafi także obsłużyć myszkę. Generalnie Shell funkcjonalnością bardzo przypomina windowsowego Menadżera Plików.

Los DOS Shella[edytuj]

W Polsce DOS Shell nigdy się nie przyjął i wielu ludzi nie wiedziało nawet o jego istnieniu, a to dlatego, że nie był tak wygodny w użyciu, jak płatny Norton Commander, a później DOS Navigator. Dodatkowe koszty związane z używaniem powyższych programów nie powstrzymywały większości Polaków, ponieważ na przełomie lat 80. i 90. (okres bytności DOS Shella na rynku) w Polsce nie istniał problem legalności oprogramowania.