DQS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Deutsche Gesellschaft zur Zertifizierung von Managementsystemen (DQS)
Państwo  Niemcy
Siedziba Frankfurt nad Menem
Data założenia 1985
Zatrudnienie 2,800 (2015), włączając 2,500 audytorów
brak współrzędnych
Strona internetowa

DQS Holding GmbH – zlokalizowana we Frankfurcie nad Menem spółka nadrzędna międzynarodowej grupy DQS-Group. DQS-Group specjalizuje się w dostarczaniu badań, ocen i certyfikacji w zakresie zarządzania systemami i procesami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1985 roku we Frankfurcie nad Menem firma DQS była pierwszą w Niemczech zajmującą się certyfikacją i badaniem zgodności ze standardami[1][2]. Celem powołania DQS przez partnerów biznesowych DGQ (Niemiecka Wspólnota do Badania Jakości) i DIN (Niemiecki Instytut Zachowania Standaryzacji) było promowanie niemieckiej ekonomii. Powstanie DQS ściśle przypadło w czasie publikacji pierwszego szkicu serii norm ISO 9000 poświęconej budowaniu systemów zarządzania jakością.

Po połączeniu się DQS i Division Management Systems Solutions of the American Underwriters Laboratories Inc. (MSS) w marcu 2008 roku DQS-UL-Group stała się jedną z największych organizacji certyfikujących, świadczących usługi w zakresie badań i certyfikacji na świecie.

Organizacja korporacyjna[edytuj | edytuj kod]

DQS Holding GmbH ma ponad 80 oddziałów w ponad 60 krajach. W ten sposób firma tworzy sieć wspomagającą realizację projektów międzynarodowych. DQS-Group obecnie ma około 20000 certyfikowanych klientów w różnych branżach z 58000 certyfikowanymi lokalizacjami w ponad 130 krajach.

W roku 2012 firma zatrudniała około 2800 osób z czego 2500 to grupa audytorów. Wśród największych firm w grupie wyróżnia się: DQS Inc. (Stany Zjednoczone), DQS do Brasil Ltd., DQS Japan, DQS Medical Devices GmbH and DQS GmbH (obie zlokalizowane w Niemczech). Na koniec 2010 roku, Grupa posiadała biura w 60 krajach.

Działania biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Firma oferuje przeprowadzenie ogólnych badań, oceny wybranej przez klienta części systemu zarządzania, jak również certyfikację 100 krajowych i międzynarodowo znanych standardów. Wśród najważniejszych wymienia się:

Takie zagadnienia, jak systemy zarządzania ryzykiem, zrównoważony rozwój, zarządzanie energią oparte na niemieckiej ustawie o odnawialnej energii, edukacja, systemy prywatności i doskonałość biznesu stają się obszarami, gdzie certyfikacja i badania nabierają coraz większego znaczenia. Innymi bardzo ważnymi obszarami są służba zdrowia i służby socjalne.

Podejście[edytuj | edytuj kod]

Firma ma specjalne podejście: wykonawcami badań i ocen są audytorzy zewnętrzni. Audytorzy posiadają doświadczenie praktyczne w dziedzinie, którą oceniają. Takie podejście do realizacji audytów, oparte na praktycznym doświadczeniu audytorów, ma za zadanie dostarczenia aktualnej oceny stanu fatycznego audytowanych organizacji.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

DQS jest założycielem i pełnoprawnym członkiem Międzynarodowego Centrum Badań i Certyfikacji IQNet Association, które zostało założone w 1990 roku. Głównym celem 40 członków stowarzyszenia jest rozpoznawalność certyfikatów wydanych przez firmy członkowskie. Obecny Dyrektor Zarządzający DQS GmbH, Michael Drechsel, sprawuje funkcję prezydenta stowarzyszenia IQNet.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolfgang Hansen: Zertifizierung und Akkreditierung von Produkten und Leistungen der Wirtschaft, Carl Hanser Verlag München Wien, 1993, s. 155, ​ISBN 3-446-17108-8​.
  2. Walter Masing: Handbuch der Qualitätssicherung, Carl Hanser Verlag, 1988, s. 972, ​ISBN 3-446-15172-9​.