DQS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Deutsche Gesellschaft zur Zertifizierung von Managementsystemen (DQS)
Państwo  Niemcy
Lokalizacja Frankfurt nad Menem, Niemcy
Data założenia 1985
Ważni pracownicy Stefan Heinloth (Dyrektor zarządzający), Michael Drechsel
Branża Badania,Certyfikacja
Produkty Certyfikacja w zakresie zarządzania systemami i procesami
Zatrudnienie 2,800 (2015), włączając 2,500 audytorów
Dochód 122 Mln Euro (2015)
brak współrzędnych
Strona internetowa

DQS Holding GmbH – zlokalizowana we Frankfurcie nad Menem spółka nadrzędna międzynarodowej grupy DQS-Group. DQS-Group specjalizuje się w dostarczaniu badań, ocen i certyfikacji w zakresie zarządzania systemami i procesami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1985 roku we Frankfurcie nad Menem firma DQS była pierwszą w Niemczech zajmującą się certyfikacją i badaniem zgodności ze standardami[1][2]. Celem powołania DQS przez partnerów biznesowych DGQ (Niemiecka Wspólnota do Badania Jakości) i DIN (Niemiecki Instytut Zachowania Standaryzacji) było promowanie niemieckiej ekonomii. Powstanie DQS ściśle przypadło w czasie publikacji pierwszego szkicu serii norm ISO 9000 poświęconej budowaniu systemów zarządzania jakością.

Po połączeniu się DQS i Division Management Systems Solutions of the American Underwriters Laboratories Inc. (MSS) w marcu 2008 roku DQS-UL-Group stała się jedną z największych organizacji certyfikujących, świadczących usługi w zakresie badań i certyfikacji na świecie.

Organizacja korporacyjna[edytuj | edytuj kod]

DQS Holding GmbH ma ponad 80 oddziałów w ponad 60 krajach. W ten sposób firma tworzy sieć wspomagającą realizację projektów międzynarodowych. DQS-Group obecnie ma około 20000 certyfikowanych klientów w różnych branżach z 58000 certyfikowanymi lokalizacjami w ponad 130 krajach.

W roku 2012 firma zatrudniała około 2800 osób z czego 2500 to grupa audytorów. Wśród największych firm w grupie wyróżnia się: DQS Inc. (Stany Zjednoczone), DQS do Brasil Ltd., DQS Japan, DQS Medical Devices GmbH and DQS GmbH (obie zlokalizowane w Niemczech). Na koniec 2010 roku, Grupa posiadała biura w 60 krajach.

Działania biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Firma oferuje przeprowadzenie ogólnych badań, oceny wybranej przez klienta części systemu zarządzania, jak również certyfikację 100 krajowych i międzynarodowo znanych standardów. Wśród najważniejszych wymienia się:

Takie zagadnienia, jak systemy zarządzania ryzykiem, zrównoważony rozwój, zarządzanie energią oparte na niemieckiej ustawie o odnawialnej energii, edukacja, systemy prywatności i doskonałość biznesu stają się obszarami, gdzie certyfikacja i badania nabierają coraz większego znaczenia. Innymi bardzo ważnymi obszarami są służba zdrowia i służby socjalne.

Podejście[edytuj | edytuj kod]

Firma ma specjalne podejście: wykonawcami badań i ocen są audytorzy zewnętrzni. Audytorzy posiadają doświadczenie praktyczne w dziedzinie, którą oceniają. Takie podejście do realizacji audytów, oparte na praktycznym doświadczeniu audytorów, ma za zadanie dostarczenia aktualnej oceny stanu fatycznego audytowanych organizacji.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

DQS jest założycielem i pełnoprawnym członkiem Międzynarodowego Centrum Badań i Certyfikacji IQNet Association, które zostało założone w 1990 roku. Głównym celem 40 członków stowarzyszenia jest rozpoznawalność certyfikatów wydanych przez firmy członkowskie. Obecny Dyrektor Zarządzający DQS GmbH, Michael Drechsel, sprawuje funkcję prezydenta stowarzyszenia IQNet.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wolfgang Hansen: Zertifizierung und Akkreditierung von Produkten und Leistungen der Wirtschaft, Carl Hanser Verlag München Wien, 1993, s. 155, ​ISBN 3-446-17108-8​.
  2. Walter Masing: Handbuch der Qualitätssicherung, Carl Hanser Verlag, 1988, s. 972, ​ISBN 3-446-15172-9​.