Dag Hammarskjöld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dag Hammarskjöld
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1905
Jönköping
Data i miejsce śmierci 18 września 1961
Ndola
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych
Okres od 10 kwietnia 1953
do 18 września 1961
Poprzednik Trygve Lie
Następca U Thant
podpis

Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld ([dɑ:g ˈham:arɧœld] i) (ur. 29 lipca 1905, zm. 18 września 1961) – szwedzki polityk, dyplomata, ekonomista i prawnik, od 10 kwietnia 1953 do 18 września 1961 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, przyczynił się do rozwiązania kryzysu sueskiego 1956.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 1956 roku był gościem Międzynarodowych Targów Poznańskich, w czasie trwania których doszło do strajków robotniczych i krwawych starć ulicznych. Jako sekretarz ONZ zaprotestował przeciwko użyciu siły przez władze państwowe, które jednak nie wzięły pod uwagę jego protestu.

Zginął w katastrofie lotniczej w dżungli pod Ndola w Rodezji Północnej (dziś Zambia). Oficjalną przyczyną katastrofy miał być błąd pilota. Istnieje jednak wiele hipotez przeczących oficjalnej wersji – najbardziej rozpowszechniona z nich, mówi, że samolot został zestrzelony przez rebeliantów Katangi. W latach 90. do spowodowania katastrofy przyznał się południowoafrykański tzw. Instytut Morski, stanowiący ukrytą agendę tajnych służb RPA – samolot z Hammarskjöldem został ostrzelany i strącony przez samolot myśliwski[1].

Po śmierci Daga Hammarskjölda znaleziono w jego nowojorskim mieszkaniu rękopis Vägmärken (Drogowskazy). Wydano go w 1963 (wydanie polskie w tłumaczeniu ks. Jana Ziei w 1967).

W 1961 został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tre teorier om Dag Hammarskjölds krasch (szw.). Svenska Dagbladet.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]