Dagobah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dagobah
Astronomia
Region Zewnętrzne Rubieże
Sektor Sluis
System Dagobah
Słońca 1
Księżyce 0
Odległość od jądra 50 250 lat świetlnych
Długość dnia 23 standardowe godziny
Długość roku 341 lokalnych dni
Fizyka
Atmosfera tlenowa
Klimat wilgotny
Grawitacja standardowa
Teren bagienny
Woda ok. 8%
Ważne miejsca Dom Yody
Społeczeństwo
Rasy rodzime brak
Język brak
Liczba ludności 1 (Yoda)
Miasta brak

Dagobah – fikcyjna bagnista planeta z sagi Gwiezdne wojny, o bujnym życiu zwierzęcym i roślinnym. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Imperium kontratakuje jako miejsce pobytu wielkiego Mistrza JediYody.

Po przegranej walce z Palpatine'em Yoda udał się na Dagobah na dobrowolne wygnanie. W Imperium kontratakuje na Dagobah przybywa Luke Skywalker w celu kontynuacji szkolenia Jedi. Następnie przerywa szkolenie, ponieważ czuje, że jego przyjaciołom – Leii Organa i Hanowi Solo – grozi niebezpieczeństwo. Wraca po uwolnieniu Solo z ręki Jabby, by towarzyszyć Yodzie w jego ostatnich dniach.

Luke ponownie odwiedza planetę po 5 latach z nadzieją na znalezienie materiałów, które mają pomóc mu w szkoleniu dzieci jego siostry, Lei Organy Solo. Znajduje jedynie pilot zdalnego sterowania statku kosmicznego, który należał do Jorus C'Baoth i został tam uprowadzony przez Mrocznego Jedi z Bpfassh, pokonanego ostatecznie przez Yodę.

Planetę tę odwiedza również Galen Marek (Starkiller) w seri gier Star Wars: The Force Unleashed w celu znalezienia celu swojej podróży i swojego istnienia. W proroczej jaskini otrzymuje wizję w której widzi Juno Eclipse w tarapatach. Yoda informuje Starkillera, że ma podążać za tym co zobaczył.

Linki zewnętrzne[edytuj]