Dagobah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dagobah
Uniwersum

Gwiezdne wojny

Autor

George Lucas

Charakterystyka
Położenie

Zewnętrzne Rubieże, Sektor Sluis, System Dagobah, 50 250 lat świetlnych od jądra

Siła grawitacji

standardowa

Księżyce

brak

Mieszkańcy
Rasy zamieszkujące

brak

Ziemski krajobraz bagienny był inspiracją dla twórców scenografii planety Dagobah

Dagobah – fikcyjna bagnista planeta z sagi Gwiezdne wojny, o bujnym życiu zwierzęcym i roślinnym. Po raz pierwszy pojawia się w filmie Imperium kontratakuje jako miejsce pobytu wielkiego mistrza JediYody.

Po przegranej walce z Palpatine’em Yoda udał się na Dagobah na dobrowolne wygnanie. W Imperium kontratakuje na Dagobah przybywa Luke Skywalker w celu kontynuacji szkolenia Jedi. Następnie przerywa szkolenie, ponieważ czuje, że jego przyjaciołom – Lei Organie i Hanowi Solo – grozi niebezpieczeństwo. Wraca po uwolnieniu Solo z ręki Jabby, by towarzyszyć Yodzie w jego ostatnich chwilach życia.

Luke ponownie odwiedza planetę po 5 latach z nadzieją na znalezienie materiałów, które mają pomóc mu w szkoleniu dzieci jego siostry, Lei Organy Solo. Znajduje jedynie pilot zdalnego sterowania statku kosmicznego, który należał do Jorusa C’Baotha i został tam uprowadzony przez Mrocznego Jedi z Bpfassh, pokonanego ostatecznie przez Yodę.

Planetę tę odwiedza również Galen Marek (Starkiller) w grze Star Wars: The Force Unleashed, aby odnaleźć cel swojej podróży i swojego istnienia. W proroczej jaskini otrzymuje wizję, w której widzi Juno Eclipse w tarapatach. Yoda informuje Starkillera, że ma podążać za tym, co zobaczył.

Dzień na planecie trwa 23 standardowe godziny, rok 341 lokalnych dni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]