Daiki Kaitō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daiki Kaitō
Postać z Kamen Rider Decade
Pierwsze wystąpienie 9 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Rodzina Jun'ichi Kaitō (brat)
Inne informacje
Wiek około 20 lat
Zajęcie policjant (dawniej)
złodziej/łowca nagród (obecnie)

Daiki Kaitō (jap. 海東大樹 Kaitō Daiki) – fikcyjna postać z japońskiej serii Kamen Rider stworzonej przez Shōtarō Ishinomoriego. Jest jedną z głównych postaci serialu Kamen Rider Decade, w którym wciela się w Kamen Ridera Dienda (jap. 仮面ライダーディエンド Kamen Raidā Diendo).

Tytuł Ridera jest homofonem angielskiego wyrazu the end, oznaczającego koniec. Diend jest do tej pory pierwszym i jedynym (nie licząc Decade'a w Kompletnej Formie) Kamen Riderem, który jest zdolny do wzywania innych Riderów. Podobnie jak Decade, Diend może używać różnych Kart Riderów.

Biografia i charakter postaci[edytuj | edytuj kod]

Kaitō jest złodziejaszkiem i podobnie jak Tsukasa podróżuje między światami, jednak robi to w celu kradzieży wartościowych rzeczy. Z charakteru jest próżnym i pewnym siebie materialistą. Ludzkie życie i szczęście są dla niego często wartościami drugorzędnymi. Choć swym zachowaniem potrafi zajść innym za skórę bądź przegiąć obyczajowe zasady, to w gruncie rzeczy jest świetnym wojownikiem i staje się poważny, kiedy sytuacja tego wymaga. Narutaki, w przeciwieństwie do Tsukasy, stara się nie wchodzić Kaitō w drogę obawiając się jego siły. Mimo swych dążeń do zdobycia skarbów, Kaitō nigdy do końca nie jest w stanie tego zrobić i zwykle kończy się to jego porażką.

Kaitō pierwszy raz pojawił się w 9 odcinku w Świecie Blade'a, jednak odkrył, że nie ma w nim nic wartościowego do ukradnięcia. Z niewiadomych początkowo powodów wiedział, kim jest Tsukasa i ciągle przypominał mu o zjedzeniu strzykwy, której nigdy nie jadł, choć zawsze chciał spróbować. Dopiero w Świecie Faiza Tsukasa i jego kompani poznają Kaitō dokładniej. W tym świecie okazuje się, że jest on Diendem i zamierza ukraść kolejny "skarb" - pas Faiza, co w końcu mu się nie udaje. Następnie po przeniesieniu się do Świata Agito jego celem staje się czip G4. Aby go zdobyć dobrowolnie zgadza się zostać nowym użytkownikiem zbroi G3-X, jednak po pewnym czasie ją zdejmuje. Ostatecznie czip G4 zostaje zniszczony z powodu wspomnień, jakie zawarła w nim jego twórczyni Tōko Yashiro. Następnymi celami Kaitō stają się Denliner, system Clock-Up używany w systemach ZECTu, trzy zwoje Ongekidō, a także K-Touch, który ostatecznie trafia w ręce Decade'a.

Przeszłość Kaitō jest owiana tajemnicą do odcinka 22, kiedy to Tsukasa, Natsumi i Yūsuke przenoszą się do Świata Dienda, z którego pochodzi. Na miejscu okazuje się, że Kaitō jest poszukiwany przez policję z początkowo niewiadomych powodów. W świecie tym, pozornie ludzi pokojowo i miło nastawionych do siebie, panuje tyrania potwora zwanego Czternastym oraz jego podwładnych- Ciemnoluchów. Przeciwko nim powstała rebelia, której członkowie- Kamen Riderzy, zostali uznani przez Czternastego za zagrożenie dla społeczeństwa. Ci, którzy mu się przeciwstawią, zostają uprowadzeni przez medyków, którzy następnie wszczepiają porwanym wirusa czyniącego ich posłusznymi. Kaitō w przeszłości był policjantem, który zajmował się właśnie łapaniem buntowników. Kiedy dowiedział się, że jego starszy brat- Jun'ichi Kaitō jest Kamen Riderem Glaivem, znienawidził go i od tamtej pory przestał mieć na uwadze ludzkie życie. Ponadto jego badania nad reedukacją ludzi zostały odrzucone przez Czternastego, a Daiki został uznany za zdrajcę i musiał uciec do innego świata. Dostając się do Świata Decade'a stał się złodziejem i ukradł stworzony przez Wielkiego Szokera przedmiot zwany Diendriverem, za pomocą którego mógł się zmienić w Dienda. Kiedy powrócił w końcu do swego świata odkrył, że jest poszukiwany. Dowiedział się też, że jego bratu wyprano mózg. Jun'ichi został policjantem podwładnym Czternastemu i otrzymał misję zlikwidowania Riderów. Kiedy Yūsuke i Natsumi zostali pozbawieni pamięci, Kaitō spotyka się z Haruką Miwą i Shinem Magakim (Kamen Riderami L'arc i Lance'm), którzy obwiniają go o pozbawienie myśli swego brata. Daiki postanawia wraz z Riderami pomóc Tsukasie odbić jego towarzyszy i pokonać Czternastego. Przeciw nim staje Jun'ichi, który przemienia się w Glaive'a i atakuje Daikiego, zaś Tsukasa walczy z Ciemnoluchami. Ostatecznie odkrywają, że prawdziwą formą Czternastego jest Zły Duch 14, który potem zostaje zniszczony przez Tsukasę i wezwanego przez niego Hibikiego w formie Uzbrojonej. Bracia nadal toczą między sobą walkę, którą przerywa Tsukasa mówiąc im, że bracia winni są zawsze się wspierać, bez względu na okoliczności. Jun'ichi przyznał się, że od początku do końca był z własnej woli podwójnym agentem na usługach Czternastego i oszukał swych przyjaciół i Daikiego. Stwierdził też, że chce zostać nowym Czternastym i że jego brat już dla niego nie istnieje. Ostatecznie drogi braci rozchodzą się, a Kaitō kontynuuje swą podróż.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Jego nazwisko nawiązuje do wymawianego w ten sam sposób wyrazu kaitō (怪盗) oznaczającego tajemniczego złodzieja, co poniekąd ma związek z profesją bohatera.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]