Dair Asanow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dair Asanow
Даир Аса́нов
generał-major generał-major
Data i miejsce urodzenia 30 maja 1922
Basz-Kajyngdy, Turkiestańska ASRR
Data i miejsce śmierci 18 września 2009
Biszkek, Kirgistan
Przebieg służby
Lata służby 1941–1984
Siły zbrojne Red star.svg Armia Czerwona,
Armia Radziecka
Jednostki 31. Brygada Artylerii Lekkiej
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonej Gwiazdy Order Czerwonej Gwiazdy Order „Znak Honoru” Medal „Za Zasługi Bojowe” Medal „Za Zasługi Bojowe” Medal „Za Zasługi Bojowe”

Dair Asanowicz Asanow (ros. Даир Асанович Асанов, ur. 30 maja 1922 w miejscowości Basz-Kajyngdy w obwodzie naryńskim, zm. 18 września 2009 w Biszkeku) – radziecki i kirgiski wojskowy, generał major w stanie spoczynku, Bohater Związku Radzieckiego (1943).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w kirgiskiej rodzinie chłopskiej. Miał wykształcenie średnie, pracował w kołchozie, od 1941 służył w Armii Czerwonej, od stycznia 1943 walczył w wojnie z Niemcami. Od 1943 należał do WKP(b), był celowniczym działa 1208 pułku artylerii lekkiej 31 Brygady Artylerii Lekkiej 11 Dywizji Artylerii 6 Armii Frontu Południowo-Zachodniego w stopniu sierżanta, wyróżnił się w walkach o wieś Piatnickoje w rejonie czuhujiwskim w obwodzie charkowskim, gdzie 23 marca 1943 odparł 3 ataki czołgów wroga, niszcząc 8 czołgów, 6 maszyn pancernych i wiele karabinów maszynowych. W 1946 ukończył szkołę wojsk pancernych w Uljanowsku, a w 1956 Akademię Wojskowo-Polityczną im. Lenina, był wojskowym komisarzem rejonu lenińskiego w mieście Frunze (obecnie Biszkek), w 1984 zakończył w stopniu pułkownika służbę wojskową, później otrzymał stopień generała majora w stanie spoczynku. Przewodniczył Radzie Weteranów Kirgistanu. Jego imieniem nazwano liceum wojskowe.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]