Daire II Cerbba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Daire II Cerbba lub Daire II Cerb („Rozdzielony”) – legendarny król Munsteru z dynastii Eóganacht w latach 346-362, urodzony w mieście Brega na terenie obecnego hrabstwa Meath, syn i następca Aililla III Flannbeca, króla Munsteru, brat bliźniak Maine’a Munchaina, z którym był zrośnięty plecami w łonie matki. Przodek rodów O’Conaill (ang. O’Connell), O’Donamhain (ang. O’Donovan, Donovan i MacDonovan) i O’Caoile lub MacCaoile (ang. Keely. Keily, Kiely i Cayley). Rządził siedem lub szesnaście lat nad Munsterem. Jego następcą na tronie Munsteru został bratanek (według innych źródeł wnuk) Crimthann I Mor („Wielki”) mac Fidaig.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W Księdze Lismore Mongfind jest po prostu nazywana córką Dáire’a (Cerbby?). Zaś ojciec Dáire’a nazywał się Findchad, nie Ailill Flannbec. W innych źródłach Mongfind jest podawana za córkę Fidacha, a siostrę Crimthanna Mora. Źródła nie są zgodne, co do liczby potomstwa Daire’a, z powodu łączenia go z Mainem Munchainem. Uczeni podają, że Daire miał dwóch synów:

  • Daui, przodek Uí Duach Argetrois
  • Eochaid Liathan („Siwowłosy”), przodek Uí Liatháin (ang. Lyons, Lehan, Lehane i Lyne)


Poprzednik
Ailill III Flannbec
legendarny król Munsteru
346-362
Następca
Crimthann I Mor

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Charles-Edwards T. M., Early Christian Ireland, Cambridge University Press 2004, ISBN 0-521-36395-0.
  • Byrne F. J., Irish Kings and High-Kings Four Courts Press, Second edition (Repr.), Dublin 2004, s. 177 i 291, ISBN 1-85182-552-5.
  • Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 1: Antiquity Worldwide, München 2000, s. 375, ISBN 3-598-21543-6 (korekta).