Daire II Cerbba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daire II Cerbba
legendarny król Munsteru
Okres panowania od 346
do 362
Poprzednik Ailill III Flannbec
Następca Crimthann III Mor
Dane biograficzne
Dynastia Eóganacht
Miejsce urodzenia Brega
Ojciec Ailill III Flannbec
Dzieci Daui,
Eochaid Liathan

Daire II Cerbba lub Daire II Cerb („Rozdzielony”) – legendarny król Munsteru z dynastii Eóganacht w latach 346-362, urodzony w mieście Brega na terenie obecnego hrabstwa Meath, syn i następca Aililla III Flannbeca, króla Munsteru, brat bliźniak Maine’a Munchaina, z którym był zrośnięty plecami w łonie matki. Przodek rodów O’Conaill (ang. O’Connell), O’Donamhain (ang. O’Donovan, Donovan i MacDonovan) i O’Caoile lub MacCaoile (ang. Keely. Keily, Kiely i Cayley). Rządził siedem lub szesnaście lat nad Munsterem. Jego następcą na tronie Munsteru został bratanek (według innych źródeł wnuk) Crimthann I Mor („Wielki”) mac Fidaig.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W Księdze Lismore Mongfind jest po prostu nazywana córką Dáire’a (Cerbby?). Zaś ojciec Dáire’a nazywał się Findchad, nie Ailill Flannbec. W innych źródłach Mongfind jest podawana za córkę Fidacha, a siostrę Crimthanna Mora. Źródła nie są zgodne, co do liczby potomstwa Daire’a, z powodu łączenia go z Mainem Munchainem. Uczeni podają, że Daire miał dwóch synów:

  • Daui, przodek Uí Duach Argetrois
  • Eochaid Liathan („Siwowłosy”), przodek Uí Liatháin (ang. Lyons, Lehan, Lehane i Lyne)


Poprzednik
Ailill III Flannbec
legendarny król Munsteru
346-362
Następca
Crimthann I Mor

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Charles-Edwards T. M., Early Christian Ireland, Cambridge University Press 2004, ​ISBN 0-521-36395-0​.
  • Byrne F. J., Irish Kings and High-Kings Four Courts Press, Second edition (Repr.), Dublin 2004, s. 177 i 291, ​ISBN 1-85182-552-5​.
  • Truhart P., Regents of Nations. Systematic Chronology of States and Their Political Representatives in Past and Present. A Biographical Reference Book, Part 1: Antiquity Worldwide, München 2000, s. 375, ​ISBN 3-598-21543-6​ (korekta).