Dajr Muhajsin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dajr Muhajsin
دير محيسن
Państwo  Mandat Palestyny
Dystrykt Dystrykt Ramli
Wysokość 150 m n.p.m.
Populacja (1945)
• liczba ludności

534
Data zniszczenia 6 kwietnia 1948
Powód zniszczenia atak Hagany
Obecnie Bekoa
Położenie na mapie Mandatu Palestyny
Mapa lokalizacyjna Mandatu Palestyny
Dajr Muhajsin
Dajr Muhajsin
Ziemia31°49′37″N 34°55′56″E/31,826944 34,932222
Strona internetowa

Dajr Muhajsin (arab. دير محيسن) – nieistniejąca już arabska wieś, która była położona w Dystrykcie Ramli w Mandacie Palestyny. Wieś została wyludniona i zniszczona podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny, po ataku żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana w dniu 6 kwietnia 1948 roku.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Dajr Muhajsin leżała na granicy Wzgórz Judzkich z nadmorską równiną Szaron. Według danych z 1945 roku do wsi należały ziemie o powierzchni 10 008 ha. We wsi mieszkało wówczas 534 osoby[1].

własność gruntów powierzchnia gruntów (hektary)
Arabowie 9 704
Żydzi 0
publiczne 304
Razem 10 008
Rodzaj użytkowanych gruntów Arabowie (hektary) Żydzi (hektary)
uprawy nawadniane 45 0
uprawy zbóż 7 909 0
nieużytki 1 982 0
zabudowane 72 0

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nie jest znana data powstania wsi. Krzyżowcy nazywali tutejszą osadę Deirmusim, ale była także nazywana Umm al-Szukf. Jednak współczesna wieś powstała dopiero na początku XX wieku. Lokalna gospodarka była oparta na rolnictwie. W wyniku I wojny światowej, w 1918 roku cała Palestyna przeszła pod panowanie Brytyjczyków, którzy utworzyli Mandat Palestyny. W okresie panowania Brytyjczyków Dajr Muhajsin była niewielką wsią. We wsi znajdował się jeden meczet[1].

Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 zakładała podział Palestyny na dwa państwa: żydowskie i arabskie. Plan podziału przyznawał obszar wioski Dajr Muhajsin państwu arabskiemu[2]. Żydzi zaakceptowali plan podziału, jednak Arabowie doprowadzili dzień później do wybuchu wojny domowej w Mandacie Palestyny. Strategiczne położenie Dajr Muhajsin przy drodze z Majdal do Latrun spowodowało, że wieś stała się bardzo ważnym punktem w żydowskich planach utrzymania komunikacji z oblężoną Jerozolimą. W celu przeciwdziałania atakom na konwoje do Jerozolimy, żydowska organizacja paramilitarna Hagana przeprowadziła operację Nachszon, w trakcie której 6 kwietnia 1948 roku siły Palmach zdobyły wieś. Wysiedlono wówczas wszystkich jej mieszkańców, a następnie wyburzono większość budynków. Arabowie kilkakrotnie kontratakowali, próbując odbić wieś. W dniu 9 kwietnia Brytyjczycy nakazali Żydom opuszczenie wsi, gdyż stanowili oni zagrożenie dla brytyjskich linii zaopatrzeniowych. Zniszczona wieś pozostała już opuszczona i podczas I wojny izraelsko-arabskiej z jej okolic rozpoczynała się trasa Drogi Birmańskiej, prowadzącej do Jerozolimy z pominięciem arabskich pozycji w rejonie Latrun[1].

Miejsce obecnie[edytuj | edytuj kod]

Na gruntach należących do wsi powstał w 1952 roku żydowski moszaw Bekoa. Palestyński historyk Walid Chalidi, tak opisał pozostałości wioski Dajr Muhajsin: „Dzika roślinność rozciąga się w miejscu wsi, która została wyrównana przez buldożery[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Welcome To Dayr Muhaysin (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-05-16].
  2. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2014-10-16].