Daleko od noszy – szpital futpolowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daleko od noszy – szpital futpolowy
Gatunek serialu sitcom
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Krzysztof Jaroszyński
Główne role Hanna Śleszyńska
Piotr Gąsowski
Krzysztof Tyniec
Krzysztof Kowalewski
Agnieszka Suchora
Paweł Wawrzecki
Anna Przybylska
Magdalena Mazur
Jerzy Kryszak
Joanna Koroniewska
Rafał Rutkowski
Liczba odcinków 12
Liczba serii 1
Produkcja
Produkcja Gabi Sp. z.o.o.
Reżyseria Krzysztof Jaroszyński
Maciej Kraszewski
Scenariusz Krzysztof Jaroszyński
Maciej Kraszewski
Muzyka Piotr Remiszewski
Scenografia Joanna Białousz
Czas trwania odcinka 22 min
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Polsat
Format obrazu 16:9
Format dźwięku stereo
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji 2011
Data premiery 17 września 2011
Status zakończony
Chronologia
Poprzednik Daleko od noszy 2
Kontynuacja Daleko od noszy. Reanimacja

Daleko od noszy – szpital futpolowy – polski sitcom wyświetlany przez telewizję Polsat od 17 września do 3 grudnia 2011.

Kontynuacja seriali: Szpital na perypetiach, Daleko od noszy i Daleko od noszy 2.

Pierwowzorem serialu były seriale zagraniczne m.in. Szpital na peryferiach, Ostry dyżur oraz polski Na dobre i na złe.

Serial jest kontynuacją sitcomów: Szpital na perypetiach – serialu komediowego wyprodukowanego w latach 2001–2003, Daleko od noszy – serialu komediowego wyprodukowanego w latach 2003–2010 i Daleko od noszy 2 – serialu komediowego wyprodukowanego w latach 2010–2011 w dużym stopniu przez ten sam zespół. Zmieniła się firma, która serial produkowała, nieznacznie także zmieniono obsadę. Można jednak uznać, że produkcja jest ścisłą kontynuacją poprzednika.

Bohaterowie[edytuj]

Zwierzchnik[edytuj]

 • Ordynator mgr Marian Łubicz (ur. pomiędzy 22 grudnia a 20 stycznia w Zgierzu) – szef szpitala, posiada wysoką władzę nad personelem. Syn Władysława i Ireny. Jest wysoki, tęgi i ciemnowłosy, przez pewien czas nosił brodę. Ma słabość do alkoholu oraz do pracownic szpitala. Często też podejmuje się korupcji. Ukończył technikum gastronomiczne, przez 11 lat pracował w zakładach mięsnych (zdjęcie z krową, stojące w gabinecie), był działaczem partyjnym.

Lekarze[edytuj]

 • Doktor Roman Zenon (Juliusz, Tymoteusz) Kidler (ur. 12 kwietnia 1959 lub pomiędzy 23 listopada a 21 grudnia 1955 w Bydgoszczy) – chirurg, alkoholik. Syn Wincentego i Maryny z d. Kugelschreiber. Najsprytniejszy spośród lekarzy, nosi grube okulary. Często romansuje z żeńskim personelem, głównie z dr Kariną i Magdą. Wchodzi również w konflikty z ordynatorem. Ma siostrę – księgową pracującą na pół etatu u sióstr Odoratek oraz brata bliźniaka Klemensa – miliardera. Charakteryzuje go szczękościsk oraz nagminna skłonność do suto zakrapianych libacji alkoholowych, często z resztą personelu. Niekiedy wraca do pracy jeszcze pod wpływem alkoholu. Sądząc po ubiorze nie cechuje go bogactwo, jednakże liczy na szybko zarobione pieniądze poprzez wygranie w Totolotku. Jeździ starym polonezem, którego nie dotyczy zakaz postoju przed szpitalem.
 • Doktor Czesław Basen (ur. 2 kwietnia 1967 w Sfornych Gaciach) – lekarz chirurg (ukończył Akademię Medyczną w Opolu), zdegradowany na pewien czas do funkcji salowego za używanie fałszywego dyplomu. Często wpada w kłopoty, mimo to ma złote serce. Tak samo, jak dr Kidler, nosi grube okulary. Przed degradacją był lubiany przez kolegów-współpracowników, teraz jest bezczelnie przez nich poniżany i wykpiwany. W odcinku "Kto kim jest naprawdę" został z powrotem przyjęty jako doktor, gdyż Czesław znalazł swój prawdziwy dyplom.
 • Doktor Rudolf Wstrząs (ur. pomiędzy 24 października a 22 listopada) – były mąż siostry Barbary Es. Jest chudy, ale chodząc, sprawia wrażenie bardzo silnego, co wygląda komicznie. W przeszłości pracował jako lekarz w Afryce. Ma dziadka w Kanadzie. Często wchodzi w konflikty z byłą żoną, której grozi Uważaj, bo rękę to ja mam ciężką. Po raz pierwszy wystąpił w odcinku "Miliard dolarów".
 • Doktor Karina Juraś (Michalak) – doktor, po stażu, lubi podążać za modą, bierze udział w różnych konkursach i wyborach miss. Ma brązowe oczy i długie włosy (najczęściej kasztanowe, ciemnorude i czarne), które często farbuje. Romansuje z pacjentem Nowakiem i przyjaźni się z Magdą. Zastąpiła dr Zuzannę. Ma siostrę zakonnicę, która mieszka w Londynie. W odcinku 168. używa nazwiska Juraś.
 • Doktor Szerlok Dżems Kraśnik – doktor (ukończył Akademię Medyczną w Koszalinie), nowy członek kadry szpitala. Jego rodzice byli miłośnikami kryminałów i temu właśnie Kraśnik zawdzięcza swoje oryginalne imiona. Młody doktor staje się obiektem westchnień siostry Basen.

Pielęgniarki[edytuj]

 • Starsza siostra Genowefa Basen (Jednoszewska) (ur. pomiędzy 20 lutego a 20 marca, choć w odc. 161 ordynator wymienia datę 19 października) – pielęgniarka, żołnierz rezerwy w stopniu szeregowa, żona Czesława Basena, pracuje w recepcji. Ma długą czarną kitkę oraz znamię na policzku i czole. Słynna z niezbyt wysokiej inteligencji oraz częstego przekręcania słów. Odbierając telefon zazwyczaj wita się, mówiąc: "Siostra Basen niedaleko aparatu". Często również telefonuje do niej syn Wojtuś, który zazwyczaj prosi o pomoc w szkole. Pod blatem recepcji posiada słoik ze spirytusem, który często skrycie podkrada.
 • Siostra Barbara Danuta Es (ur. pomiędzy 20 lutego a 20 marca) – pielęgniarka, pracuje w recepcji razem z siostrą Basen. Ma brązową grzywkę i koczek. Choć mówi iż nienawidzi Wstrząsa, swojego byłego męża, to w rzeczywistości bardzo go kocha i jest gotowa do wszelkich poświęceń. Pierwszy raz wystąpiła w odcinku "Diabeł w szóstce".
 • Siostra Magda (ur. 16 czerwca) – pielęgniarka, która bardzo często, jest prawą ręką Dr. Kidlera, na sali operacyjnej. W odcinku "Wielka promocja" miała pozować do rozbieranego kalendarza (ku uciesze Kidlera). Jest urodziwą, zgrabną blondynką o szarozielonych oczach. Nosi krótką spódniczkę, co szczególnie wabi męską część personelu.
 • Siostra Martyna – nowa pielęgniarka w odremontowanym szpitalu. Przyjaźni się z siostrą Magdą.
 • Siostra Brygida – siostra, nic o niej jednak nie wiadomo. Jest zaprzyjaźniona z doktorem Kidlerem, oraz z siostrą Basen i Basią. Jest bardzo chętna wobec lekarzy, co jest często wykorzystywane przez Kidlera, czy ordynatora.
 • Siostra Ewa – nowa pielęgniarka w odremontowanym szpitalu.

Pozostali[edytuj]

 • Bogumił Nowak (ur. 1979) – pacjent, chory na kolano. Leży na korytarzu od kilku lat, gdyż jego mieszkanie jest w remoncie. Ma rozległą wiedzę na wszystkie tematy, czym często denerwuje innych lekarzy, zwłaszcza dra Kidlera, który za Nowakiem nie przepada. Jako karę serwuje mu lewatywę z kwasu solnego i lodowate bicze wodne. To właśnie Nowak wykrył, że dyplom doktora Basena jest fałszywy.
 • Sławomir Słowikowski – 31-letni sanitariusz pracujący w odremontowanym szpitalu. Ma słabość do panów (w szczególności do sanitariusza Ryśka oraz dra Kraśnika).
 • Zygmunt Tępień – konserwator szpitala, analfabeta. Niewiele o nim wiadomo. Jest strasznie pazerny na pieniądze. Lubi podglądać damski personel szpitala. Wcześniej ta postać występowała w serialu Graczykowie.
 • Robert Misiak – sanitariusz, kierowca ambulansu. Wcześniej był pacjentem. Misiaka grał Marian Glinka.
 • Chory psychiatra – zawsze wzywany na oddział w razie kiedy ktoś zachowuje się nienormalnie. Psychiatra jednak po dłuższych negocjacjach z chorym dostaje ataku szału i zostaje wynoszony w kaftanie bezpieczeństwa.
 • Mgr Agnieszka – pracownica obsługująca rentgen szpitalny. Jest kobietą modną. Niekiedy przypala w maszynie swoich pacjentów. Obecnie nie widujemy jej w serialu.

W odc. 5 "Zdrowe współzawodnictwo" Daleko od noszy 2 dr Wstrząs mówi do dr. Kraśnika, że Nowak leży w szpitali ponieważ zaginęły jego dokumenty, a bez dokumentów nie można go wypisać. Wtedy pada stwierdzenie, że Nowak zostanie tutaj (w szpitalu) już do końca (czyt. do śmierci).

 • Bizoń – biznesmen zaprzyjaźniony z ordynatorem Łubiczem i często ofiarujący mu swoje różnorakie usługi. Wielokrotnie zmienia branże, w których pracuje. Często jest nieporadny w tym czym się aktualnie zajmuje. W 10. odcinku przyznaje, że jest żonaty z kobietą o imieniu Bożena.
 • Wojciech Basen (ur. 14 czerwca 1995) – syn Czesława oraz Genowefy. Choć w rozmowach z matką jest przedstawiany jako Wojtuś, w urzędzie ma Grzegorz Patyk. Często dzwoni do mamy i prosi o pomoc w szkole. Nie zdał do 6. klasy. Choć urodził się w 1995, dalej jest przedstawiany jako uczeń szkoły podstawowej. Z odcinka 181 dowiadujemy się, że na drugie imię ma Strzepan (skutek pomyłki urzędnika) i bardzo się tego wstydzi.
 • Mecenas Alicja – postawiła sobie za punkt honoru likwidację łapownictwa i wszelkich innych nieprawości. Wnika bezpośrednio w środowisko personelu szpitalnego, czasem udając pacjentkę. Typ szeryfa, który przybył na Dziki Zachód, żeby zrobić porządek. Pracowała wcześniej w kancelarii Białystok&Białystok. Obecnie pracuje jako negocjator w szpitalu im. A. Kopernika. Spodziewa się dziecka z dr. Kidlerem.
 • Jan Kidler „Idzi Kulawik" – Bratanek dr Kidlera. Dr Kidler każe mówić do siebie „Wojciechu". Chce zostać gwiazdą piłki nożnej. Ma dziewczynę o imieniu Aniela na którą mówią „Jessica". Gra go Krzysztof Unrug.

Obsada[edytuj]

Postacie główne:

Goście specjalni:

Postacie epizodyczne:

W przeszłości występowali:

Lista odcinków[edytuj]

Daleko od noszy - szpital futpolowy (2011)

1. Mecz (17.09.2011)
2. Szycha (24.09.2011)
3. Jak uchronić żonę od piłkarza? (01.10.2011)
4. Bliźniak z Brazylii (08.10.2011)
5. Zbrodnia na zamówienie (15.10.2011)
6. Tragedia salowego Basena (22.10.2011)
7. Kontra kadra (29.10.2011)
8. Czy Kolumb był Polakiem? (05.11.2011)
9. Zatruty pocałunek (12.11.2011)
10. Słodkie Cherliderki (19.11.2011)
11. Nie ma rekordów nie do pobicia (26.11.2011)
12. Największa zagadka od czasów UFO (03.12.2011)

Ciekawostki[edytuj]

 • Konserwator Tępień jest postacią wyjętą z serialu Graczykowie, gdzie jest dozorcą osiedlowym.
 • Co jakiś czas na oddział jest wzywany psychiatra (rolę gra Jan Jurewicz). Niestety zawsze później wynoszony on jest w kaftanie bezpieczeństwa, z powodu ataku szału.
 • Na drzwiach do sali operacyjnej pod obrazkowymi tabliczkami zakazu typu „zabrania się wnosić jedzenie” i „zakaz wnoszenia telefonów komórkowych” wisi tabliczka „zakaz sierpa i młota” oznaczającą zakaz wstępu dla ZSRR.
 • Nad drzwiami do sali operacyjnej oprócz lampy z napisem „Operacja nie wchodzić” znajdują się również lampa z napisami „Nie zaglądać, jak nam idzie” oraz „Nie wołać siostry Basen, że jest do niej telefon”.
 • Dopiero od 5. serii szpital pokazywany jest także od zewnątrz.
 • W serialu Daleko od noszy użyte jest wiele elementów, pochodzących z seriali Graczykowie oraz Buła i spóła. Są to m.in. zegar z kukułką z domu p. Graczyka, sofa z domu p. Bułkowskiego, półka z domu p. Graczyka, a także biurka i szafy.
 • Ordynator Łubicz jest w serialu „Daleko od noszy” szefem całego szpitala, chociaż naprawdę ordynator rządzi tylko oddziałem.
 • W późniejszych odcinkach z 2005 zmieniła się czołówka, a następnie podczas napisów końcowych pojawił się znaczek z przekreśloną strzykawką.
 • W napisach końcowych odcinka Polowanie z Sokołami pojawił się napis: "Podczas kręcenia odcinka nie ucierpiał żaden gołąb."
 • Przed szpitalem widnieje znak drogowy "zakaz wjazdu", z tabliczką: Nie dotyczy służb miejskich oraz poj... (zakryte)...azdu doktora Kidlera.
 • Pomimo degradacji doktora Czesława Basena nikt nie przyszedł na jego miejsce.
 • Od 2010 wszystkie elementy i szpital są wyremontowane przez Unię Europejską.
 • Zegar z kukułką zamieniono na cyfrowy lecz kukułka została.
 • Przy drzwiach na sale operacyjną widnieje napis "ten zawias został naoliwiony przez UE"
 • Kilka tygodni po rozpoczęciu emisji Daleko od Noszy 2 otwarto też nową zmodyfikowaną oficjalna stronę serialu http://www.dalekoodnoszy.pl .
 • Szefostwo telewizji Polsat zdecydowało o zdjęciu z ramówki odcinka "Jeden dzień demokracji" w związku z tym iż miał być emitowany w przeddzień wyborów, a krytycznie i ironicznie odnosił się do tego systemu ukazując jego liczne wady. Sytuacja ta była ewidentnym przejawem braku wolności słowa.
 • Dr Kidler podobnie jak Bułkowski, grany przez tego samego aktora w serialach Graczykowie oraz Buła i spóła, był kucharzem w komandosach. Oby dwie role są ściśle ze sobą powiązane – Kidler i Bułkowski są niepoprawnymi romantykami, osobami samolubnymi niestroniącymi od alkoholu.
 • Na oficjalnej stronie serialu [1] istnieje blog siostry Basen gdzie dzieli się ona swoimi spostrzeżeniami na temat sytuacji w szpitalu.
 • Odcinek 167 "Więzy rodzinne" nie został wyemitowany w swojej serii ponieważ jeszcze przed jego emisją Polsat zrezygnował z produkcji nowych odcinków jak i emisji ostatniego już wyprodukowanego.
 • W odcinku pod tytułem „Cud nad urną” w napisach końcowych widnieje napis „Sytuacje i postaci przedstawione w filmie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W filmie nie ucierpiało żadne zwierzę”.
 • Nazwisko jednego z doktorów – Kidler to parodia głównego bohatera amerykańskiego serialu Doktor Kildare (1961), z kolei Łubicz to parodia dr. Lubicza z serialu Klan. Nazwisko Es nawiązuje do nazwisk ocenzurowanych drogą sądową, natomiast nazwiska Wstrząs i Basen wywodzą się z terminologii medycznej związanej ze szpitalem (wstrząs i basen).
 • Nazwa serialu jest żartobliwą grą słów związaną z popularnym serialem wyświetlanym przez Telewizję PolskąDaleko od szosy.

Linki zewnętrzne[edytuj]