Damnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 54°30′7″N 17°16′13″E
- błąd 38 m
WD 54°30'0.0"N, 17°16'0.1"E, 54°27'N, 17°20'E
- błąd 14 m
Odległość 336 m
Damnica
wieś
Ilustracja
Pałac w Damnicy, widok od strony parku
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat słupski
Gmina Damnica
Liczba ludności (2006) 1240
Strefa numeracyjna 59
Kod pocztowy 76-231
Tablice rejestracyjne GSL
SIMC 0743296
Położenie na mapie gminy Damnica
Mapa lokalizacyjna gminy Damnica
Damnica
Damnica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Damnica
Damnica
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Damnica
Damnica
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu słupskiego
Damnica
Damnica
Ziemia54°30′07″N 17°16′13″E/54,501944 17,270278

Damnica (kaszb. Damnica, niem. Hebrondamnitz) – duża wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Damnica. Miejscowość jest siedzibą gminy Damnica i sołectwa Damnica.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i edukacyjno - administracyjnym. Siedzibę ma tutaj Urząd Gminy Damnica, Nadleśnictwo Damnica, Zespół Szkół w Damnicy (obejmujący przedszkole, szkołę podstawową i gimnazjum), Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Stacja Pasażerska i Towarowa (na trasie linii kolejowej Gdańsk - Stargard Szczeciński), Składnica Drewna Lasów Państwowych, Komisariat Policji, Urząd Pocztowy i wiele innych jednostek użyteczności publicznej oraz zakładów wytwórczych.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Założenie pałacowe[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek Szkolno - Wychowawczy (funkcjonujący od 1955 roku) znajduje się w pałacu, który pochodzi z 1871 roku. Został on zbudowany na zlecenie Richarda von Blankensee według projektu Gustava Koehlsbaha. Przyszły właściciel, baron Karl von Gamp-Massaunen w 1890 poślubił Klarę - córkę Friedricha Bayera - założyciela koncernu chemiczno-farmaceutycznego. Dawało mu to tak wysokie udziały w przedsiębiorstwie, że od 1910 roku został właścicielem całego pałacu i jego otoczenia. Majątkiem władał do swojej śmierci w 1918 roku; potem jego żona (do śmierci w 1938), a następnie ich najstarsza córka Ilse wraz z mężem Karlem Armsterem (śpiewak operowy i malarz).

Część parterowa pałacu ma charakter reprezentacyjny; piętra są częścią mieszkalną. Nad wejściem umieszczone jest witrażowe nadświetle, ściany wykładane są drewnianą boazerią otaczającą kasetony. Nad holem znajduje się żyrandol w kształcie żaglowca. Na parterze najpyszniej przedstawia się sala balowa zwana lustrzaną. Na ścianach znajdują się kasetony z ozdobną tkaniną otoczone drewnianą boazerią. Między nimi znajdują się wąskie lustra kryształowe i kinkiety w kształcie kwiatów. Plafon przedstawia alegorię pór roku (1902, malarz: Max Gärtner). Sala sąsiaduje z palmiarnią (obecnie biblioteka). Prowadzą do niej półkoliście przesklepione drzwi ujęte w kolumny ze złoconymi jońskimi kapitelami podtrzymującymi ozdobną arkadę. Tu ściany wykładane są czerwonym marmurem. Znajduje się tu 12-metrowa palma konopna, która została przywieziona w 1919 roku z Palestyny. Na tym samym poziomie znajdują się też: sala myśliwska (jej ściany zdobią malowidła wykonane przez Maxa Gärtnera w 1901 roku) i dwa neorenesansowe piece kaflowe.

Częścią założenia pałacowo-parkowego jest kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w stylu neogotyckim.

Majątek był często odwiedzany w latach dwudziestych i trzydziestych wieku XX przez niemieckiego malarza ekspresjonistę i grafika - Maxa Pechsteina (1881 - 1955).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]