Dan Eldon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dan Eldon (ur. 18 września 1970 w Londynie - zginął 12 lipca 1993 w Mogadiszu w Somalii) - angielski fotoreporter. Wraz z trzema kolegami-dziennikarzami został zabity przez rozgniewany tłum Somalijczyków. Pozostawił szereg dzienników, które jego rodzina pokazywała po jego śmierci na całym świecie na wystawie.

Gdy miał 7 lat, rodzice przenieśli się do Nairobi w Kenii. Jego matka pracowała tam jako dziennikarka. Dan od wieku 12 lat zamieszczał swoje zdjęcia w kenijskiej prasie. Chodził do nowoczesnej międzynarodowej szkoły International School of Kenya. W wieku 15 lat zaczął tworzyć dzienniki wypełnione kolażami, zdjęciami, rysunkami, satyrą. Pokazywał je tylko kilku osobom.

Odwiedził 46 krajów, uczył się siedmiu języków. W 1988 roku wyjechał do USA, do pracy w magazynie Mademoiselle. Studiował na University of California w Los Angeles i założył organizację charytatywną Student Transport Aid pomagającą krajom afrykańskim.

W lecie 1992 roku nasilała się klęska głodu w Somalii. Dan poleciał do obozów uchodźców w Kenii. Zatrudnił go Reuters. Był obecny w Mogadiszu podczas lądowania amerykańskich oddziałów. Jego zdjęcia z Somalii trafiały odtąd na okładki gazet i czasopism całego świata.

Zginął 12 lipca 1993 roku podczas walk między Amerykanami a siłami Aidida, gdy pomyłkowy ostrzał z helikopterów zabił 50 cywilów. Tłum pobił i ukamienował przebywającą w pobliżu czwórkę reporterów.

W 1998 roku powstał film dokumentalny o Eldonie pt. Fotografia ze śmiercią w tle (Dying to Tell the Story).

Ma powstać film o życiu Eldona pod tytułem Journey, z Danielem Radcliffem w roli głównej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]