Dan Futterman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dan Futterman
Imię i nazwisko Daniel Futterman
Data i miejsce urodzenia 8 czerwca 1967
Silver Spring w stanie Maryland, USA

Dan Futterman, właściwie Daniel Futterman (ur. 8 czerwca 1967 w Silver Spring w stanie Maryland) – amerykański aktor, producent i scenarzysta filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przyszedł na świat w judaistycznej intelektualnej rodzinie jako jedno z czworga dzieci adwokata i psychoanalityczki. Dorastał w nowojorskim Larchmont. W 1985 roku ukończył Mamaroneck High School w Mamaroneck w stanie Nowy Jork. W 1989 roku odebrał dyplom ukończenia wydziału języka angielskiego na Uniwersytecie Columbia.

Swoją karierę sceniczną rozpoczął w 1991 roku od udziału w przedstawieniu off-Broadwayowskim Club Soda. Dwa lata później odniósł sukces na Broadwayu w sztuce Tony’ego Kushnera Anioły w Ameryce (Angels in America: Millennium Approaches, od 4 maja 1993 do 4 grudnia 1994) jako gadatliwy Louis Ironside. Wystąpił w roli syna amerykańskiego dyplomaty w spektaklu Jona Robina Baitza Jak płonąca wieś (A Fair Country, 1996) oraz jako gracz w karty w inscenizacji Dealer's Choice (1997).

Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy w niewielkiej roli bandyty w komedio-dramacie Fisher King (The Fisher King, 1991) z Robinem Williamsem i Jeffem Bridgesem. W komedii romantycznej Czas do namysłu (Breathing Room, 1996) był nauczycielem. Zwrócił na siebie uwagę kreacją heteroseksualnego syna geja (Robin Williams) w Klatka dla ptaków (The Birdcage, 1996). W komedii romantycznej Polowanie na grube ryby (Shooting Fish, 1997) u boku Kate Beckinsale i Stuarta Townsenda wystąpił jako oszust. W dramacie telewizyjnym TNT Lekcja życia (Thicker than blood, 1998) z Mickeyem Rourke zagrał postać księdza Griffina Byrne’a. Po występie w telewizyjnym dramacie wojennym HBO Kiedy ucichną działa (When Trumpets Fade, 1998), zagrał brata centralnej postaci w serialu CBS Potyczki Amy (Judging Amy, 1999-2005) i jednym z odcinków serialu HBO Seks w wielkim mieście (Sex and the City, 1999) z Sarah Jessica Parker.

W 2005 roku zadebiutował jako scenarzysta biograficznego dramatu kryminalnego Capote o pisarzu Trumanie Capote, a za scenariusz otrzymał nominację do nagrody Oscara, nagrody BAFTA oraz nagrody i nominacje od amerykańskich krytyków.

W dniu 23 września 2000 roku poślubił Anyę Epstein, z którą ma córkę Sylvie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]