Dan Rather

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dan Rather

Daniel Irvin Rather, Jr. (ur. 31 października 1931 roku w Wharton w Teksasie) - jeden z najsłynniejszych amerykańskich dziennikarzy, wieloletni anchorman CBS Evening News (1981-2005).

W 1953 roku ukończył dziennikarstwo w niewielkim Huntsville. Pracę zawodową zaczął w 1950 roku jako teksański reporter agencji prasowych, potem został reporterem radiowym, następnie gazetowym. Do telewizji w Houston trafił w 1959 roku. Dzięki pionierskiemu reportażowi na żywo na temat huraganu Carla został zwerbowany przez CBS w 1962 roku.

Wyróżnił się, gdy zginął Kennedy, i został korespondentem stacji w Białym Domu. Znakomicie radził sobie podczas afery Watergate. W 1981 roku zastąpił Waltera Cronkite'a jako prezenter Evening News. CBS stopniowo traciła potem na znaczeniu z powodu rosnącej konkurencji.

Rather odszedł z CBS w 2005 roku, częściowo na skutek niejasności co do jego materiału o służbie wojskowej George'a W. Busha, być może opartego na sfałszowanych dokumentach.

Nadawał z Afganistanu w czasie radzieckiej inwazji. Jest skłócony z rodziną Bushów od czasu materiałów o aferze Iran-Contras. Przeprowadził wywiady z Saddamem Husajnem w 1990 i 2003 roku. Zdobył wiele nagród Emmy, Peabody i honorowych stopni naukowych. Znany z barwnych "teksańskich" porównań. Przyznał się do eksperymentowania z heroiną i LSD, wyłącznie dla celów dziennikarskich.