Dan Rather

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dan Rather
Ilustracja
Dan Rather (2011)
Data i miejsce urodzenia 31 października 1931
Wharton
Zawód, zajęcie dziennikarz
Narodowość amerykańska
Alma Mater Sam Houston State University
Małżeństwo Jean Goebel
Strona internetowa

Daniel Irvin Rather Jr (ur. 31 października 1931 w Wharton)[1] – jeden z najsłynniejszych dziennikarzy amerykańskich, wieloletni anchorman CBS Evening News (1981-2005).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1953 ukończył dziennikarstwo na Sam Houston State University w Huntsville[1]. Pracę zawodową zaczął w 1950 jako teksański reporter agencji Associated Press, potem został także reporterem radiowym. Do telewizji w Houston trafił w 1959. Dzięki pionierskiemu reportażowi na żywo na temat huraganu „Carla” został zwerbowany przez CBS w 1962[1]. Zyskał wówczas przydomek: „Hurricane Dan”.

Wyróżnił się, gdy zginął prezydent Kennedy, i został korespondentem stacji w Białym Domu. Znakomicie radził sobie podczas afery Watergate. W 1981 zastąpił Waltera Cronkite'a jako prezenter Evening News. CBS stopniowo traciła potem na znaczeniu z powodu rosnącej konkurencji.

Rather odszedł z CBS w 2005, częściowo na skutek niejasności dotyczących jego materiału o służbie wojskowej George’a W. Busha[1], być może opartego na sfałszowanych dokumentach.

Nadawał z Afganistanu w czasie inwazji radzieckiej. Jest skłócony z rodziną Bushów od czasu materiałów o aferze Iran-Contras. Przeprowadził wywiady z Saddamem Husajnem w 1990 i 2003. Zdobył wiele nagród Emmy, Peabody i honorowych stopni naukowych. Jest laureatem Nagrody Lowella Thomasa[2]. Znany z barwnych, „teksańskich” porównań. Przyznał się do eksperymentowania z heroiną i LSD, wyłącznie dla celów dziennikarskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Encyclopedia of World Biography – Dan Rather (ang.) [dostęp 2016-02-24]
  2. The Explorers Club – The Lowell Thomas Award (ang.) [dostęp 2016-02-24]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]