Danae (obraz Correggia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Danae
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Danae
Autor Antonio Allegri da Correggio
Rok wykonania ok. 1531
Technika wykonania płótno
Rozmiar 161 × 193 cm
Muzeum Galeria Borghese

Danae – jeden z najsłynniejszych obrazów Correggia, namalowany około 1531. Eksponowany jest w Galerii Borghese w Rzymie.

Historia obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz został zamówiony przez władcę Mantui Fryderyka II Gonzagę, jako jedno z serii czterech płócien przedstawiających sceny miłości Jowisza według dzieła Owidiusza Metamorfozy (trzy pozostałe znajdują się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu i National Gallery w Londynie). Zamiłowanie do obrazów związanych z miłością było typowe dla gustu księcia Mantui. Obraz miał być prezentem dla króla Hiszpanii Karola V i w 1532 trafił do Madrytu[1]. W 1584 malarz Gian Paolo Lomazzo wspominał, że obraz znajduje się w Mediolanie w kolekcji rzeźbiarza Leone Leoniego. Jego syn, Pompeo Leoni, sprzedał w 1621 obraz cesarzowi Rudolfowi II Habsburgowi, który wraz z całą swoją kolekcją przechowywał płótno w Pradze. W trakcie wojny trzydziestoletniej obraz został wywieziony przez wojska szwedzkie do Sztokholmu, gdzie trafił do kolekcji królowej Krystyny. Po abdykacji w 1654 Krystyna wywiozła obraz i dużą część swoich zbiorów do Rzymu. Po jej śmierci w 1689 Danae odziedziczył kardynał Decio Azzolino, a następnie Livio Odescalchi, książę Bracciano. Następnie od 1721 obraz znajdował się w kolekcji księcia Filipa II Orleańskiego. W 1792 Danae, razem z częścią Kolekcji Orleańskiej, został kupiony przez Francisa Egertona. Następnie do 1827 był własnością Henry’ego Hopa, który sprzedał obraz Camillo Filippo Ludovico Borghese. Od tego czasu płótno znajduje się w kolekcji Borghese.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia Danae, córkę Akrizjosa, króla Argos i Eurydyki. Danae została uwięziona w spiżowej wieży przez swojego ojca, gdyż przepowiednia głosiła, że król zginie z rąk swojego wnuka. Jowisz, zakochawszy się w Danae, uwiódł ją i pojawił się w wieży pod postacią złotego deszczu. Owocem ich związku był Perseusz.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cecil Gould, The paintings of Correggio, London 1976