Danger Danger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Danger Danger
Ilustracja
Zespół na Sweden Rock Festival 2004
Rok założenia 1987
Pochodzenie  Stany Zjednoczone
Gatunek hard rock
glam metal
Aktywność od 1987
Wydawnictwo muzyczne Frontiers
Low Dice
Epic
Skład
Ted Poley, Rob Marcello, Bruno Ravel, Steve West
Byli członkowie
Paul Laine, Andy Timmons, Kasey Smith, Tony Rey, Al Pitrelli, Mike Pont
Strona internetowa

Danger Dangeramerykańska grupa muzyczna założona w 1987 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół został utworzony w 1987 roku w Queens przez basistę Bruno Ravela i perkusistę Steve’a Westa. Pierwszym wokalistą grupy był Mike Pont, gitarzystą Al Pitrelli, a klawiszowcem Kasey Smith. Ten pierwszy został po krótkim czasie zastąpiony byłym perkusistą ProphetTedem Poleyem, z kolei drugi niewiele później zasilił zespół Alice'a Coopera. Następca Pitrellego, Tony „Bruno” Rey, również nie zagrzał na długo miejsca w Danger Danger i na jego miejsce zatrudniono Andy’ego Timmonsa.

W takim składzie nagrany został debiutancki album Danger Danger, który podbił radio i MTV singlowymi hitami Naughty Naughty i Bang Bang. Tymczasem zespół zaczął koncertować, występując przed takimi gwiazdami jak Kiss czy Extreme. W roku 1991 grupa wydała kolejną płytę, Screw It!, cieszącą się nie mniejszą popularnością niż poprzednia. W 1992 z zespołu odszedł Kasey Smith, a jakiś czas później (już po nagraniu kolejnego albumu) niespodziewanie z grupy wyrzucono Poleya.

Partie wokalne na płycie Cockroach zostały nagrane przez jego następcę, Paula Laine'a, jednak wytwórnia nie zgodziła się na jej wydanie. Ravel i West postanowili więc utworzyć własną wytwórnię, Low Dice Records. Niezadowolony z takiego obrotu spraw Timmons, opuścił grupę na rzecz kariery solowej. Wydany w 1995 roku album Dawn prezentował mroczniejsze i bardziej introspektywne brzmienie od poprzednich płyt. Na promujących go koncertach na gitarze elektrycznej grał Ravel, a na stanowisko basisty zatrudniono tymczasowo Scotta Browna.

W 1998 roku grupa powróciła do melodyjnego rocka za sprawą dobrze przyjętego krążka Four The Hard Way, a dobrą passę kontynuowała wydanym dwa lata później The Return Of The Great Gildersleeves. W końcu w roku 2001 Low Dice wspólnie z Sony Music wydało dwupłytowy album Cockroach, na który złożyły się utwory nagrane z Poleyem oraz te same nagrane z Laine’em.

W 2004 roku Ted Poley powrócił do zespołu. Jeszcze przed odejściem Paula Laine'a zarejestrowano z nim album koncertowy Live And Nude, który wydano w roku 2005.

We wrześniu 2009 nakładem wytwórni Frontiers Records ukazał się najnowszy album zespołu Revolve.

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Obecni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Muzycy sesyjni[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy kompilacyjne[edytuj | edytuj kod]

Albumy koncertowe[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]