Daniel (Brum)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daniel
Daniel Brum
Biskup Santa Rosa
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 1954
Fresno
Biskup Santa Rosa
Okres sprawowania od 2015
Wyznanie prawosławne
Kościół Kościół Prawosławny w Ameryce
Inkardynacja Diecezja Zachodu
Śluby zakonne przed 2014
Prezbiterat 1981
Nominacja biskupia 21 października 2014
Chirotonia biskupia 24 stycznia 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 24 stycznia 2015
Miejscowość San Francisco
Miejsce Sobór Trójcy Świętej
Konsekrator Tichon (Mollard)
Współkonsekratorzy Nataniel (Popp), Melchizedek (Pleska), Michał (Dahulich), Dawid (Mahaffey), Jan (Roszczin), Paweł (Gassios)

Daniel, imię świeckie Daniel Brum (ur. 1954 w Fresno) – amerykański biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest najstarszym z trojga dzieci Orville’a Antonia i Marjory Brumów. Jego rodzina należy do Kościoła rzymskokatolickiego. Podjął studia w rzymskokatolickim seminarium św. Patryka w Mountain View. Podczas nauki regularnie uczęszczał do cerkwi św. Mikołaja w Saratodze, gdzie miejscowy proboszcz, Gieorgij Beningsen, zachęcił go do dalszego poznawania prawosławia. W 1977 uzyskał bachelor's degree w zakresie nauk humanistycznych, ze specjalizacją w zakresie historii, filozofii oraz literatury angielskiej. Studia kontynuował w seminarium św. Patryka w Menlo Park, specjalizując się w historii Kościoła. Po ukończeniu nauki w 1981 został wyświęcony na kapłana rzymskokatolickiego[1].

Był szczególnie zaangażowany w pracę duszpasterską wśród wiernych pochodzenia portugalskiego. W 1995 ukończył studia w zakresie prawa kanonicznego na Catholic University of America w Waszyngtonie. Pod wpływem studiów nad historią Kościoła i prawem kanonicznym postanowił dokonać konwersji na prawosławie. W 1997 biskup San Francisco i całego Zachodu Tichon przyjął go do Kościoła Prawosławnego w Ameryce, uznając zarazem jego święcenia kapłańskie za ważne. Duchowny został skierowany do pracy duszpasterskiej w cerkwi św. Mikołaja w Saratodze, a następnie w cerkwi św. Pawła w Las Vegas. Od sierpnia 1998 kierował misją św. Grzegorza Palamasa w Flemington, w diecezji Nowego Jorku i New Jersey. Od 2000 był sekretarzem metropolity całej Ameryki i Kanady Teodozjusza, a później jego następcy metropolity Hermana[1].

W 2005 na własną prośbę podjął pracę duszpasterską w diecezji Zachodu, kierując parafią Świętych Piotra i Pawła w Phoenix. Od października następnego roku był członkiem rady eparchialnej[1].

21 października 2014 został nominowany na biskupa pomocniczego diecezji Zachodu z tytułem biskupa Santa Rosa[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 24 stycznia 2015[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]