Daniel Galus

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
o. Daniel Galus podczas spotkania otwartego na Przeprośnej Górce w Siedlcu

Daniel Galusprezbiter Kościoła katolickiego związany z Ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Znany z organizowania modlitewnych spotkań ewangelizacyjnych, początkowo w Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie, następnie w Sanktuarium o. Pio, aktualnie w każdą trzecią sobotę miesiąca na Hali „Arena” w Częstochowie. Publicznie występuje jako „Ojciec Daniel”.

Życiorys[edit | edit source]

Święcenia kapłańskie otrzymał dnia 26 maja 2007 r. z rąk abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego[1]. Prowadzi pustelnię pw. Zesłania Ducha Świętego w Czatachowie, w gminie Żarki w województwie śląskim[2]. Wokół pustelni powstała 5 lutego 2010 r. Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa, której o. Daniel jest pasterzem[3]. Wspólnota wydaje czasopismo „Ogień Jezusa. Katolicki miesięcznik charyzmatyczny Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa[4]. Działalność Wspólnoty jest wspierana przez Fundację „Anioł Miłosierdzia” (pierwotnie noszącą nazwę „Miłość i Miłosierdzie Jezusa”) utworzoną 13 marca 2012 r. m.in. w celu „tworzenia i ożywiania wspólnot charyzmatycznych” (§ 8 ust. 2 pkt b Statutu Fundacji)[5][6]. Ma swój kanał na youtube pod nazwą MiMJ.

Kontrowersje[edit | edit source]

3 kwietnia 2017 ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w specjalnym komunikacie, który jest odpowiedzią na liczne pytania i wątpliwości kierowane do kurii częstochowskiej ze strony biskupów, duchownych i świeckich w sprawie działalności o. Daniela, poinformował, że ks. Daniel Galus, prezbiter Archidiecezji Częstochowskiej, otrzymał święcenia kapłańskie 26 maja 2007 r. jako członek Wspólnoty Pustelników pw. Ducha Świętego w Czatachowej. Z czasem powstała wokół Pustelni grupa osób, obecnie znana jako Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa, która nie posiada kościelnego zatwierdzenia. Złożone przez nią projekty Statutu są przedmiotem prac powołanej w tym celu Komisji. Podkreślił także, że duchowny nie z polecenia swojego biskupa, ale z własnej inicjatywy, rozpoczął posługę duszpasterską w duchu wspólnot charyzmatycznych. Z dokumentu dowiadujemy się także, że Fundacja „Anioł Miłosierdzia” działająca przy wspólnocie nie jest podmiotem kościelnym. Założyły ją i prowadzą osoby świeckie należące do Wspólnoty. Ordynariusz poprosił też o powstrzymanie od organizowania wyjazdów na spotkania modlitewne organizowane przez ks. Daniela Galusa oraz Wspólnotę Miłość i Miłosierdzie Jezusa, do czasu zakończenia prac Komisji oraz wydania orzeczenia na temat jej działalności w Częstochowie[7]. W sprawie o. Galusa komunikat wzywający do zaprzestania odwiedzania pustelni i udziału w spotkaniach modlitewnych organizowanych przez duchownego, wydał także w 2014 bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, a 29 marca 2017 w imieniu bp. Piotra Libery, kanclerz kurii płockiej, ks. dr Piotr Grzywaczewski[8][9].

Sam o. Daniel przyjął komunikat metropolity częstochowskiego ze zdziwieniem, podkreślając, że wielokrotnie wyrażał on aprobatę dla działalności Wspólnoty, jak i względem jego posługi. W odpowiedzi na stronie Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa stwierdził także, że świadkami tego byli księża, którzy brali udział w jego rozmowach z abp. Depo[10].

Księża ze zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego wielokrotnie informowali na swojej stronie internetowej, że Sanktuarium Świętego Ojca Pio na Przeprośnej Górce w Siedlcu, gdzie za zgodą abp. Depo odbywały się w każdą trzecią sobotę miesiąca spotkania otwarte Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa, nie ponosi odpowiedzialności za przebieg spotkań i treści podczas nich głoszone[11].

Prowadzona przez o. Daniela Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa dzień po wydaniu komunikatu metropolity częstochowskiego, poinformowała na facebooku o zawieszeniu i zaprzestaniu organizowania spotkań (...) odwołujemy nasze spotkania aż do wyraźnej opinii Naszego ks. Arcybiskupa Wacława Depo na ten temat[12].

9 kwietnia 2017 na stronie wspólnoty mimj.pl[13], opublikowano list wicekanclerza kurii metropolitalnej - ks. Mariusza Bakalarza, w którym zawarte zostało sprostowanie w imieniu ks. Arcybiskupa Wacława Depo, w którym została umieszczona informacja, iż:

Komunikat Księdza Arcybiskupa z dnia 3 kwietnia br. nie zawierał zakazu organizowania spotkań Wspólnoty, ale wskazywał, iż biorąc pod uwagę toczące się prace Komisji oraz pojawiające się kontrowersje i pytania o status Wspólnoty, najwłaściwsze byłoby powstrzymanie się od organizowania wyjazdów na jej spotkania do czasu wydania ostatecznego orzeczenia i podjęcia decyzji[14].

W piśmie została zawarta zgoda metropolity częstochowskiego na spotkania w II i III sobotę maja tylko dla wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Na stronie głównej mimj.pl zaczęła widnieć informacja[15], iż ograniczenie tyczyło się tylko miesiąca maja, a od czerwca nie ma żadnego formalnego zakazu organizowania spotkań przez wspólnotę.

Według prawa o. Daniel (właściwie ks. Daniel) jest prezbiterem archidiecezji częstochowskiej, który otrzymał święcenia kapłańskie 26 maja 2007 r. jako członek Wspólnoty Pustelników [7] Komunikat metropolity częstochowskiego w sprawie ks. Daniela Galusa, (dostęp: 3.04.2017). Nie przynależy do zakonu, czy zgromadzenia. Pozostaje tak jak inni kapłani archidiecezji pod jurysdykcją metropolity, ks. abp. Wacława Depo.

Przypisy[edit | edit source]

 1. Informacja na stronie Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
 2. Informacja na witrynie e-prudnik (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
 3. Informacja na stronie Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
 4. Informacja na stronie internetowej czasopisma „Ogień Jezusa” (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
 5. Fundacja Anioł Miłosierdzia, aniolmilosierdzia.org.pl [dostęp 2017-11-17].
 6. Tekst Statutu Fundacji Miłość i Miłosierdzie Jezusa na stronie Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa (dostęp: 26 kwietnia 2014 r.).
 7. Komunikat metropolity częstochowskiego w sprawie ks. Daniela Galusa, (dostęp: 3.04.2017)
 8. Kuria ostrzega przed pielgrzymkami do pustelni Czatachowa
 9. Bp Czaja apeluje o czujność i rozwagę
 10. Modlitwa zawierzenia
 11. W związku z licznymi zapytaniami. sanktuarium.opw.pl. [dostęp 2017-04-12].
 12. Czatachowa: Spotkania modlitewne odwołane. Wspólnota nie ma aprobaty arcybiskupa. dziennikzachodni.pl, 5.04.2017. [dostęp 2017-04-12].
 13. Mariusz Bakalarz, LIST W SPRAWIE ORGANIZACJI SPOTKAŃ - Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa. Czatachowa, „Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa. Czatachowa”, 9 kwietnia 2017 [dostęp 2017-10-24] (pol.).
 14. LIST W SPRAWIE ORGANIZACJI SPOTKAŃ - Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa. Czatachowa (pol.).
 15. Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa. Czatachowa -, Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa. Czatachowa [dostęp 2017-10-24] (pol.).

Linki zewnętrzne[edit | edit source]