Daniel Stabrawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Daniel Stabrawa
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 sierpnia 1955
Kraków, Polska
Zawód skrzypek, dyrygent
Daniel Stabrawa, Busko-Zdrój, 7 lipca 2011

Daniel Stabrawa (ur. 1955 w Krakowie) – polski skrzypek i dyrygent, pierwszy koncertmistrz Filharmoników Berlińskich, od 1995 r. kierownik i dyrygent Capelli Bydgostiensis.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1955 r. w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Studiował w krakowskim Konserwatorium u prof. Zbigniewa Szlezera (1922–2011). Został laureatem międzynarodowego konkursu skrzypcowego Premio Paganini w Genui. W roku 1979 został koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie.

15 listopada 1983 został członkiem grupy pierwszych skrzypiec Filharmoników Berlińskich. W roku 1985 wraz z innym członkiem orkiestry, wiolonczelistą Janem Diesselhorstem, założył berliński Kwartet Philharmonia.

W roku 1986 decyzją dyrygenta Herberta von Karajana został jednym z trzech koncertmistrzów Filharmoników Berlińskich jako następca Michaela Schwalbego. W latach 1986–2000 był wykładowcą akademii przy tejże filharmonii.

Oprócz gry w zespole Filharmoników Berlińskich i występów solowych Stabrawa zajmuje się od roku 1994 dyrygenturą, m.in. w Capella Bydgostiensis przy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, współpracując z wieloma solistami, jak np. Nigelem Kennedy. Jako kierownik artystyczny i dyrygent, wprowadził do repertuaru Capelli Bydgostiensis wiele interesujących pozycji i wydatnie podniósł poziom wykonawczy orkiestry.

Żoną Daniela Stabrawy jest pianistka Elżbieta Stabrawa, córka Maria Stabrawa jest skrzypaczką. Wraz z córką założył w roku 2008 zespół Stabrawa Ensemble Berlin.

Jako skrzypek i dyrygent dokonał wielu nagrań dźwiękowych. Gra m.in. na oryginalnych skrzypcach Stradivariusa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]