Daniel Strož

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daniel Strož
Data i miejsce urodzenia 4 sierpnia 1943
Pilzno
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna KSČM

Daniel Strož (ur. 4 sierpnia 1943 w Pilźnie) – czeski polityk, poeta i publicysta, wydawca, od 2004 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent technikum, kształcił się następnie w szkole wojskowej w Koszycach, której nie ukończył. Po praskiej wiośnie w 1968 wyemigrował do RFN, zaczął publikować m.in. tomiki wierszy i zbiory wywiadów. W 1975 zorganizował prywatne wydawnictwo, stworzył też lewicowe czasopismo „Obrys”, które stało się jednym z najważniejszych czeskich periodyków kulturalno-politycznych poza granicami kraju. W 1981 pozbawiono go obywatelstwa czechosłowackiego, uzyskał wówczas obywatelstwo niemieckie.

Po przemianach politycznych z początku lat 90. został komentatorem gazety „Haló noviny”, związanej z Komunistyczną Partią Czech i Moraw. W wyborach w 2004 z ramienia tego ugrupowania uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Przystąpił do grupy Zjednoczonej Lewicy Europejskiej i Nordyckiej Zielonej Lewicy, pracował w Komisji Prawnej. W PE zasiadał do 2009.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]