Daniel Westling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daniel Westling Bernadotte
Olof Daniel
Ilustracja
Wizerunek herbu
Faksymile
Książę Västergötlandu
Okres

od 19 czerwca 2010

Dane biograficzne
Dynastia

Bernadotte
(poprzez małżeństwo)

Data i miejsce urodzenia

15 września 1973
Örebro

Ojciec

Olle Westling

Matka

Ewa Westring

Rodzeństwo

Anna Westling Söderström

Żona

Wiktoria Bernadotte

Dzieci

Stella
Oskar

Odznaczenia
Order Królewski Serafinów (Szwecja) Krzyż Wielki Orderu Bernardo O’Higginsa (Chile) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Krzyż Wielki Orderu Zasługi Cywilnej (Hiszpania) Krzyż Wielki Orderu Sokoła (Islandia) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Order Korony (Holandia)
Szwedzka rodzina królewska

JKM Król Szwecji
JKM Królowa Szwecji

JKW Księżna Västergötlandu
JKW Książę Västergötlandu
JKW Księżna Östergötlandu
JKW Książę Skanii
JKW Książę Värmlandu
JKW Księżna Värmlandu
Książę Sudermanii
Książę Dalarny
Książę Hallandu
JKW Księżna Hälsinglandu i Gästriklandu
Księżna Gotlandii
Książę Ångermanlandu
Księżna Blekinge

JKW Księżna Hohenzollern-Sigmaringen


Księżniczka Małgorzata
Księżniczka Dezyderia
Księżniczka Krystyna

Daniel Westling Bernadotte (ur. 15 września 1973 w Örebro jako Olof Daniel Westling) – książę Szwecji i książę Västergötlandu jako mąż księżniczki koronnej, Wiktorii. Jest również doktorem honoris causa Instytutu Karolinska[1] oraz założycielem i patronem En Frisk Generation (EFG)[2] – organizacji zajmującej się promowaniem aktywnego trybu życia. Przed wstąpieniem do szwedzkiej rodziny królewskiej, które nastąpiło w wyniku jego ślubu w 2010 roku, był trenerem personalnym i właścicielem siłowni.

Od 2010 roku jego żoną jest księżniczka koronna (następczyni tronu) Szwecji, Wiktoria Bernadotte. Ma z nią dwoje dzieci – Stellę (ur. 2012) i Oskara (ur. 2016), którzy zajmują kolejno drugie i trzecie miejsce w linii sukcesji do szwedzkiego tronu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Olof Daniel Westling urodził się w Örebro 15 września 1973 roku[3], w dniu wstąpienia na tron szwedzki Karola XVI Gustawa, który później został jego teściem. Jego rodzice to Olle Gunnar Westling i Ewa Kristina Westring[4]. Został ochrzczony w wierze luterańskiej w styczniu 1974 roku w kościele Almbly. Ma starszą siostrę – Annę Westling Söderström[3].

Niedługo po narodzinach jego rodzina przeniosła się do oddalonego o ok. 200 kilometrów od Sztokholmu Ockelbo. W 1987 roku para królewska odwiedziła to miasto, a przemówienie powitające przyszłych teściów Daniela wygłosił jego ojciec[5].

Był uczniem szkoły podstawowej Rabo i szkoły Perslunda w Ockelbo. Następnie uczęszczał do szkoły średniej Hammar w Sandviken, którą ukończył w 1991 roku. Później służył w szwedzkiej armii w Hälsinge regemente w Gävle.

Związek z księżniczką Wiktorią[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku, w związku z problemami z bulimią, księżniczka Wiktoria zaczęła korzystać z usług klubu fitness w centrum Sztokholmu, w którym zatrudniony był Daniel Westling[6]. Para związała się ze sobą, a w 2002 roku, w związku ze zdjęciem całujących się Wiktorii i Daniela, media dowiedziały się o ich uczuciu. Następnego roku Daniel po raz pierwszy został sfotografowany z ojcem swojej partnerki, królem Karolem XVI Gustawem, w ruinach zamku Borgholm na Olandii. Po upublicznieniu tego faktu przez media para przestała ukrywać swój związek.

Początkowo uznawano, że para po jakimś czasie zdecyduje się rozstać. Panowało wówczas powszechne przekonanie, że trener fitness nie jest odpowiednim kandydatem na męża przyszłej królowej Szwecji. Związkowi Wiktorii i Daniela przeciwny był również sam król. Pod jego wpływem Daniel rozpoczął naukę języków obcych oraz etykiety. Wraz ze zmianą wizerunku, media zaczęły z czasem postrzegać Westlinga jako niemal idealnego kandydata na księcia. Karol XVI Gustaw również przekonał się do wybranka swojej najstarszej córki.

Ponieważ Westling cierpiał na wadę wrodzoną (niedziedziczną) powodującą zaburzenia czynności nerek, trzy miesiące po zaręczynach, 28 maja 2009, przeszedł przeszczep nerki w Instytucie Karolinska. Jego dawcą został jego ojciec, Olle Westling.

Mąż następczyni tronu[edytuj | edytuj kod]

Wiktoria i Daniel w czasie wizyty księcia i księżnej Cambridge w Szwecji (2018)

W wyniku ślubu z Wiktorią w 2010 roku Daniel stał się księciem, a zarazem najprawdopodobniej mężem przyszłej królowej Szwecji. W związku z tym odbywa on bardzo wiele wizyt i spotkań. Jest również patronem bardzo wielu organizacji.

Daniel przykłada ogromną wagę do kwestii zdrowotnych oraz zachęcania Szwedów do ćwiczeń i uprawiania sportu[7]. Pod koniec kwietnia 2022 roku za swoją działalność na tę rzecz otrzymał tytuł doktora honoris causa Instytutu Karolinska[8]. W uzasadnieniu podano, że książę „długo i aktywnie interesuje się zdrowiem publicznym i przez lata intensywnie pracował nad podnoszeniem świadomości potrzeby promowania zdrowszego stylu życia wśród dzieci i nastolatków, zmniejszania dysproporcji zdrowotnych oraz wspierania badań medycznych i edukacji”[2].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

24 lutego 2009 dwór królewski oficjalnie poinformował o zaręczynach księżniczki Wiktorii i Daniela Westlinga[9][10]. Otrzymali oficjalne zezwolenie na zaręczyny od króla Szwecji Karola XVI Gustawa i rządu Szwecji. Takie zezwolenie jest konieczne, zgodnie z warunkami szwedzkiej ustawy o sukcesji.

Daniel z żoną w dniu ślubu (2010)

Ślub odbył się 19 czerwca 2010 roku[11][12][13], w 34. rocznicę zaślubin jej rodziców[14]. Ceremonia odbyła się w Kościele św. Mikołaja w Sztokholmie[15][16] (szw. Storkyrkan, dosłownie „wielki kościół”). Wiktorię ubraną w klasyczną, białą suknię do ołtarza poprowadził ojciec, król Karol Gustaw XVI. Doszli jednak tylko do połowy świątyni, w drugiej części księżniczka szła po błękitnym dywanie razem z Danielem Westlingiem. W ten sposób rodzina królewska wybrnęła z niewygodnej sytuacji: wcześniej przedstawiciele luterańskiego Kościoła Szwedzkiego zwracali uwagę, że „prowadzenie córki przez ojca do ołtarza jest sprzeczne ze szwedzką tradycją równouprawnienia”[17].

W wyniku zawarcia małżeństwa Westling zyskał tytuł Jego Królewskiej Wysokości księcia Szwecji, księcia Västergötlandu. Jesienią 2010 roku para przeniosła się do pałacu Haga[18], który stał się ich oficjalną rezydencją.

Na początku 2022 roku w mediach pojawiły się pogłoski o tym, że małżeństwo księżniczki przechodzi poważny kryzys spowodowany zdradą jednego z małżonków i następczyni tronu oraz jej mąż mają w planach wnieść pozew o rozwód. 19 lutego 2022 roku Wiktoria i Daniel postanowili odnieść się do tych informacji i wydali oficjalne oświadczenie, w którym stwierdzili: „W normalnych przypadkach nie komentujemy plotek i spekulacji. Ale aby chronić naszą rodzinę, chcemy raz na zawsze wyjaśnić, że plotki, które teraz się rozchodzą, są całkowicie bezpodstawne”[19][20][21].

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Daniel z córką, Stellą (2014)

17 sierpnia 2011 roku ogłoszono, że następczyni tronu i jej mąż spodziewają się swojego pierwszego dziecka[22][23]. Poród planowany był na marzec następnego roku. 23 lutego 2012 roku Wiktoria urodziła córkę[24][25]. Następnego dnia poinformowano, że dziewczynka otrzymała imiona Stella Sylwia Ewa Maria (szw. Estelle Silvia Ewa Mary) oraz tytuł księżnej Östergötlandu[26].

9 września 2015 roku ogłoszono, że para spodziewa się swojego drugiego dziecka[27]. 2 marca 2016 roku na świat przyszedł pierwszy syn pary[28][29]. Następnego dnia, podczas posiedzenia rządu, król Karol XVI Gustaw, poinformował, że chłopiec otrzymał imiona Oskar Karol Olaf (szw. Oscar Carl Olof) oraz tytuł księcia Skanii[30].

Daniel z żoną i synem podczas Święta Narodowego Szwecji (2018)

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

15 września 1973 – 19 czerwca 2010: Daniel Westling

Od 19 czerwca 2010: Jego Królewska Wysokość książę Daniel, książę Västergötlandu

Odznaczenia[31][edytuj | edytuj kod]

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

W związku z jego zaręczynami z Wiktorią szwedzkie Archiwa Królewskie opublikowały informacje o przodkach Daniela Westlinga. Większość z nich stanowili rolnicy w prowincji Hälsingland. Jego dziadek Anders Westling (1900-1980) otrzymał nazwisko Westling po matce[35]. W czerwcu 2010 genealog Björn Engström opublikował listę przodków Westlinga od XIV wieku i wykazał, że Daniel wywodzi się z niektórych średniowiecznych rodów z rejonu kopalni w Falun, m.in. Svinhufvud.

Prapradziadkowie

Anders Andersson

Karin Hansdotter

Nils Westling

Margta Jansdotter

Nils Borg

Margta Andersdotter

Johan Båth

Karin Nilsdotter

Johan Westring

Anna Håkansdotter Wiklund

Samuel Samuelsson

Kerstin Mårtensdotter

Johannes Hugg

Brita Eriksdotter

Jonas Jonsson

Anne Eriksdotter

Pradziadkowie

Anders Andersson

Brita Westling

Anders Borg

Anna Båth

Johan Westring

Anna Westring

Johan Hugg

Kristina Jonsdotter

Dziadkowie

Anders Westling

Frida Borg

John Westring

Nanny Hugg

Rodzice

Olle Westling

Ewa Westring

Daniel Westling (ur. 15 września 1973)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Hedersdoktorer | Karolinska Institutet [online], ki.se [dostęp 2022-05-01] (szw.).
 2. a b Gabriela, Blue Blood: Koningsdag 2022, książę Daniel doktorem honoris causa, hrabia i hrabina Wessex na Karaibach + więcej [online], Blue Blood, 29 kwietnia 2022 [dostęp 2022-05-01].
 3. a b Biography – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 4. HRH Prince Daniel – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 5. Może nie był żabą na początku opowieści, ale na pewno nie był księciem – Daniel Westling [online] [dostęp 2021-04-30].
 6. Związek i ślub: Księżniczka Victoria i książę Daniel [online] [dostęp 2021-04-30].
 7. Royal Engagements – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 8. Prince Daniel awarded honorary doctorate [online], Royal Central, 1 maja 2022 [dostęp 2022-05-01] (ang.).
 9. Szwedzka księżniczka Wiktoria Bernadotte i trener personalny – historia miłosna jak z bajki! – Kobieta.pl [online], www.kobieta.pl [dostęp 2021-04-30] (pol.).
 10. Crown Princess Victoria’s engagement ring broke with royal tradition [online], HELLO!, 29 kwietnia 2021 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 11. Grupa Wirtualna Polska, Księżniczka Wiktoria z Danielem Westlingiem [online], Money.pl [dostęp 2021-04-30].
 12. Saad719, Wedding of Crown Princess Victoria [online], The Royal Watcher, 19 czerwca 2017 [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 13. Crown Princess Victoria and Prince Daniel’s royal romance in photos [online], HELLO!, 19 czerwca 2020 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 14. The wedding June 19th 2010 – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 15. Saad719, Wedding of Crown Princess Victoria [online], The Royal Watcher, 19 czerwca 2017 [dostęp 2021-10-26] (ang.).
 16. Celebrations 16-19 June 2010 – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 17. Maria Jelmini, ”En bra kompromiss”, „Svenska Dagbladet”, 19 czerwca 2010, ISSN 1101-2412 [dostęp 2022-02-20] (szw.).
 18. Ślub księżniczki z chłopakiem z ludu [online], Onet Wiadomości, 19 czerwca 2010 [dostęp 2021-06-07] (pol.).
 19. Wirtualna Polska Media S.A, WP Gwiazdy - pikantne życie gwiazd, plotki i skandale [online], gwiazdy.wp.pl [dostęp 2022-02-20] (pol.).
 20. Crown Princess Victoria makes surprise statement denying ”impending divorce” [online], Royal Central, 19 lutego 2022 [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 21. Sweden's Crown Princess Victoria releases rare statement denying divorce rumours [online], Channel [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 22. Księżniczka Wiktoria jest w ciąży [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2021-04-30] (pol.).
 23. Szwecja: księżniczka Wiktoria urodziła córeczkę [online], www.tvp.info, 23 lutego 2012 [dostęp 2021-04-30] (pol.).
 24. Nowa księżniczka na świecie! Księżniczka Wiktoria ze Szwecji urodziła córeczkę [online], kobieta.dziennik.pl, 23 lutego 2012 [dostęp 2021-04-30] (pol.).
 25. Szwecja: Księżniczka Wiktoria urodziła córeczkę [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2021-04-30] (pol.).
 26. Princess Estelle Silvia Ewa Mary, Duchess of Östergötland – watch film from cabinet briefing here – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 27. Victoria jest w ciąży!!! + bankiet na Zamku Królewskim [online] [dostęp 2021-04-30].
 28. Wirtualna Polska Media S.A, Szwedzka księżniczka Wiktoria urodziła syna. Zdradziła też, jak wychowuje córkę, przyszłą królową [online], gwiazdy.wp.pl, 30 grudnia 2016 [dostęp 2021-04-30] (pol.).
 29. Księżniczka Victoria urodziła synka!!! [online] [dostęp 2021-04-30].
 30. HRH Prince Oscar Carl Olof, Duke of Skåne – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-30] (ang.).
 31. H.K.H. Prins Daniel [online], www.kungahuset.se [dostęp 2022-05-05] (szw.).
 32. BOE.es - BOE-A-2021-18861 Real Decreto 1013/2021, de 16 de noviembre, por el que se concede la Gran Cruz de la Orden del Mérito Civil a Su Alteza Real el Príncipe Daniel del Reino de Suecia. [online], www.boe.es [dostęp 2022-02-20].
 33. Princess Estelle takes lead role as King and Queen of Netherlands arrive for State Visit [online], Royal Central, 12 października 2022 [dostęp 2022-11-23] (ang.).
 34. Princess Sofia of Sweden receives first foreign order during Icelandic state visit [online], Royal Central, 18 stycznia 2018 [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 35. Manila, Prince Daniel, Duke of Västergötland [online], Ethnicity of Celebs | What Nationality Ancestry Race, 22 czerwca 2015 [dostęp 2021-04-30] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]