Daniele da Volterra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daniele da Volterra
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1509
Volterra, Włochy

Data i miejsce śmierci

4 kwietnia 1566
Rzym

Zdjęcie z krzyża, 1541-1545, Trinita dei Monti, Rzym

Daniele Ricciarelli, znany jako Daniele da Volterra (ur. ok. 1509, zm. 4 kwietnia 1566) – włoski malarz i rzeźbiarz manierystyczny. Był uczniem Michała Anioła. Do historii przeszedł pod przezwiskiem "Majtkarza" (Il Braghettone), który zyskał po zamalowaniu nagości na fresku Sąd Ostateczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Daniele da Volterra urodził się w miejscowości Volterra w Toskanii. Początkowo jego nauczycielami malarstwa byli Baldassare Peruzzi i Perino del Vaga, w późniejszych latach zaprzyjaźnił się i został uczniem Michała Anioła. Korzystał również z jego szkiców, na podstawie których namalował m.in. serię fresków w Trinita dei Monti w Rzymie, w tym swoje najbardziej znane dzieło – Zdjęcie z krzyża.

Złą sławę zyskał Daniele da Volterra po zamalowaniu nagości na Sądzie Ostatecznym Michała Anioła (na miesiąc przed śmiercią autora). Było to konsekwencją postanowień soboru trydenckiego, na którym akty uznano za skandaliczne.

Daniele da Volterra zmarł w Rzymie w 1566 r.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Monica Girardi, Jadwiga Walkowska (tłumacz): Michał Anioł. Warszawa: Rzeczpospolita : HPS, 2006, s. 120,121. ISBN 83-60529-24-8.