Jūsō Kikō Dancouga Nova

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dankūga Nova)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jūsō Kikō Dankūga Nova
獣装機攻ダンクーガ ノヴァ
Gatunek science-fiction, mecha, shōnen
Telewizyjny serial anime
Reżyser Masami Obari
Studio Ashi Productions
Stacja telewizyjna Japonia Animax
Polska Hyper
Premierowa emisja 26 stycznia 20106 lutego 2010
Liczba odcinków 12

Jūsō Kikō Dankūga Nova (jap. 獣装機攻ダンクーガ ノヴァ) – anime typu mecha stworzone przez studio Ashi Productions i wyreżyserowane przez Masami Obari. W Japonii swoją premierę telewizyjną miało 15 lutego 2007 roku na antenie kanału Animax. Seria trwa 12 odcinków i jest kontynuacją hitu z 1985 roku pod tytułem Chōjū Kishin Dancouga. W Polsce anime było emitowane od 26 stycznia do 6 lutego 2010 roku na kanale Hyper.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja anime ma miejsce w 2104 roku. Świat jest ogarnięty przez liczne wojny. Na polach bitew pojawia się tajemniczy robot Dancouga Nova, który wspiera przegrywającą stronę konfliktu. Utrzymuje on w ten sposób równowagę sił na Ziemi. Seria opowiada historię czwórki młodych ludzi wybranych by kierować robotem – tworzą oni tzw. drużynę D. Są drużyny D to Aoi Hidaka, Kurara Tachibana, Sakuya Kamon i Johnny Burnette. Piloci zostali zebrani przez organizacje Dancougi z siedzibą na wyspie Smoczy Szpon. To ona wydaje im rozkazy i wysyła na misje.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Aoi Hidaka (jap. 飛鷹 葵 Hidaka Aoi)
Seiyū: Haruna Ikezawa
Różowo-włosa dziewczyna, mistrzyni wyścigów samochodowych. Jest pilotem Nova Eagle i głównym pilotem Dancougi. Pracowała także jako modelka. Zrezygnowała z wyścigów na rzecz członkostwa w Drużynie D. Wychowywała się bez rodziców. Ma grupę krwi A.
 • Kurara Tachibana (jap. 館華 くらら Tachibana Kurara)
Seiyū: Hōko Kuwashima
Jest dziewczyną o krótkich, niebieskich włosach. Jest pilotką Nova Liger. Pracuje w policji jako detektyw wydziału do spraw zwalczania narkotyków. Jako dziecko, ona i jej matka, były świadkami pobicia jej ojca przez bandytów. Jej grupa krwi to B.
 • Sakuya Kamon (jap. 加門 朔哉 Kamon Sakuya)
Seiyū: Tatsuhisa Suzuki
Jest brązowo-włosym chłopakiem. Jest bezdomny i bezrobotny, ale wydaje się nie przejmować swoją złą sytuacją. Pełni funkcję pilota Nova Rihno. Po wypełnieniu misji Dancougi zostaje fotografem i współpracuje z dziennikarką Isabelle Cronkite. Posiada grupę krwi AB.
 • Johnny Burnette (jap. ジョニー・バーネット Jonī Bānetto)
Seiyū: Yūki Tai
Jest blondynem i nosi okulary, które zdejmuje tylko w ważnych momentach. Pracuje w korporacji, to młody biznesmen. Jego hobby to gotowanie i czytanie magazynów tematycznych takich jak np. "Wędkarstwo dla Mężczyzn". Jest pilotem Nova Elephanta. Jego ukochaną jest Eida. Ma grupę krwi 0.
 • Tanaka (jap. 田中)
Seiyū: Keiji Fujiwara
Jest dowódcą bazy Smoczego Szponu. To on wydaje rozkazy i odpowiada na pytania pilotów Dancougi. Dba o to by drużyna dobrze funkcjonowała. Często wydaje się wiedzieć więcej, niż mówi.
 • Ruu Riruri (jap. ルゥ・リルリ Ruu Riruri)
Seiyū: Saori Gotō
Jest członkinią Organizacji Dancougi oraz doradczynią drużyny D. Dba ona o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie pilotów. Stara się także odpowiadać na ich pytania i wątpliwości dotyczące misji Dancougi. Ma 15 lat, jednak jest nad wiek dojrzała. Denerwuje się, gdy ktoś źle wypowiada jej imię.
 • Seimy (jap. セイミー Seimī)
Seiyū: Sayaka Ōhara
Jest głównym inżynierem odpowiedzialnym za Dancouge. To ładna blondynka o wesołej i życzliwej osobowości. Ma zwyczaj nazywać Dancouge swoim "ukochanym". W przeszłości jej relacje z mężczyznami układały się źle – ma za sobą wiele krótkich i nieudanych związków. Z tego powodu skupiła swoje zainteresowanie na Dancoudze, który jako maszyna, nie może jej zdradzić.
 • Fog Sweeper
Seiyū: Kazuki Yao
Nazywany jest także panem F.S. Ten tajemniczy, długowłosy mężczyzna to główny dowódca Organizacji Dancougi. Jest także szefem firmy zajmującej się tworzeniem gier komputerowych. Zwykle kontaktuje się tylko z Tanaką, a drużyna D poznaje go na balu organizowanym przez korporacje FS-a.
 • Eida Rossa (jap. エイーダ・ロッサ Eīda Rossa)
Seiyū: Yūko Gotō
Jest dziewczyną o długich blond włosach, które zazwyczaj związuje w dwie kitki. Pilotuje R-Daigana. Jest sławną piosenkarką, gra też w reklamach. Jej ukochany to Johnny Burnette.
 • Isabelle Cronkite (jap. イザベル・クロンカイト Izaberu Kuronkaito)
Seiyū: Michiko Neya
Jest znaną dziennikarką, za reportaż pt. "Czy Dancouga jest potrzebny na polu bitwy" otrzymała nagrodę Pulitzera. Prowadzi reporterskie śledztwo w sprawie Dancougi Nova, a potem staje sojuszniczką drużyny D.
 • Will
Seiyū: Norio Wakamoto
Jest przedstawicielem obcej rasy, której członkowie przemierzają galaktykę, by strzec ją przed wojnami. Razem z Fog Sweeperem zbudował Dancougę, aby ochronić życie na Ziemi.

Mechy[edytuj | edytuj kod]

 • Dancouga Nova: Potężny robot, który pojawia się na polach bitew i pomaga odnieść zwycięstwo słabszym. Jednak jego prawdziwym celem jest ochrona Ziemi przed najeźdźcami z kosmosu. Dancouga gromadzi także dane o wszystkich organizmach żyjących na Ziemi. Został stworzony przez Willa i Fog Sweepera. Jest kombinacją czterech, mogących działać samodzielnie, maszyn – Nova Eagle (głowa Dancougi), Nova Liger(prawa noga), Nova Rihno (lewa noga) i Nova Elephant (tułów i ręce). Ich połączenie to tzw. Boska Kombinacja Bestii. Jego bronią są: Miecz Dancougi, Działo Dancougi i Pięść Nova.
Tryby Dancougi to:
• Dancouga Nova Beast God – prawdziwa forma Dancougi, jego kolor zmienia się na złoty a siła znacznie się powiększa
• Dancouga Nova MAX GOD – powstaje w połączeniu z R-Daiganem
 • R-Daigan: Czerwona wersja Dancougi. W przeciwieństwie do swojego pierwowzoru ma jednego pilota – Eidę. Został stworzony, by Dancouga Nova mógł osiągnąć wyższy poziom mocy. Należy do firmy rywalizującej z korporacją FS-a. Jego ataki to Stinger (karabin maszynowy), Huragan i dwa miecze mogące połączyć się w jeden dwustronny. Posiada tryb humanoidalnego mecha, bestii – ptaka oraz czołgu. Łączy się z Dancougą Novą tworząc MAX GOD-a.
 • D-Phoenix: Jest to latający pojazd należący do Smoczego Szponu. Służy do transportowania Dancougi na miejsce misji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]