Danuta Muszyńska-Zamorska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Danuta Muszyńska-Zamorska
Dania
Data i miejsce urodzenia

14 maja 1931
Środa Wielkopolska

Data śmierci

2 stycznia 2022

Narodowość

polska

Alma Mater

Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi

Dziedzina sztuki

malarstwo – oleje na płótnie, akwarele, gwasze

Ważne dzieła

"Dziewczynka z gołąbkiem", "Janusz Korczak i dzieci", cykl "Dzieci wojny", cykl "Dzieci świata"

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Order Uśmiechu

Danuta Muszyńska-Zamorska, ps. Dania (ur. 14 maja[1] 1931 w Środzie Wielkopolskiej[2], zm. 2 stycznia 2022[3]) – polska artystka malarka, witrażystka i gobeliniarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Włókienniczym[4], uzyskując dyplom artysty plastyka z zakresu tkactwa dekoracyjnego. Po ukończeniu studiów związała się z Łodzią. Podstawową dziedziną swej działalności artystycznej uczyniła malarstwo akwarelowe i olejne, którego motywem przewodnim stały się portrety dzieci i sceny macierzyństwa. Za prace te artystka była wielokrotnie nagradzana.

Pierwszą wystawę jej prac zorganizowano w 1968 r. W latach 70. i 80. XX w. obrazy artystki prezentowane były w Polsce i za granicą w ramach cyklu „Dzieci świata”. Reprodukcje obrazów wydane zostały także przez Krajową Agencję Wydawniczą w serii pocztówek, co znacznie spopularyzowało twórczość artystki. W 1979 r. praca pt. „Dziewczynka z gołębiem”, wykonana w gobelinie na podstawie wcześniejszego obrazu olejnego, wręczona została Janowi Pawłowi II podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny[4]. Kolejna praca „Jacek i gołębie” (również gobelin na podstawie obrazu) trafiła w ręce sekretarza generalnego ONZ K. Waldheima. Artystka ma za sobą ok. 200 wystaw w Polsce i za granicą, m.in. w Berlinie, Pradze, Bratysławie, Sofii, Brukseli, Poczdamie, Kolonii i Toronto[4]. 3 kwietnia 2009 roku artystka obchodziła 50-lecie pracy artystycznej, połączone z jubileuszową wystawą prac, zorganizowane przez Łódzki Dom Kultury[5].

Artystka odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi, honorową odznaką Łodzi oraz srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[5]. Wiele wystaw zorganizował także ośrodek kultury w rodzinnym mieście artystki, Środzie Wielkopolskiej. W 2004 r. nagrodzona została tytułem Ambasador Powiatu Średzkiego. Artystka znana jest również z licznych akcji charytatywnych na rzecz dzieci, za taką działalność nagrodzona została Orderem Uśmiechu[6]. Od 2007 roku mieszkała wraz z mężem Jerzym Zamorskim w Domu Aktora w Skolimowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Halina Bernat (red.), Danuta Muszyńska-Zamorska. Malarstwo, Łódzki Dom Kultury.
  2. Anna Gronczewska, Nie żyje Danuta Muszyńska-Zamorska. Autorka "Dziewczynki z gołębiem", Dziennik Łódzki, 3 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-03].
  3. Danuta Muszyńska-Zamorska. zasp.pl. [dostęp 2022-01-04]. (pol.).
  4. a b c Związek Polskich Artystów Plastyków. zpap.pl. [dostęp 2010-10-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).
  5. a b Mirosława Kasowska: „Złoty Jubileusz” malarki Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej. wiadomosci24.pl, 2009-04-11. [dostęp 2010-10-27]. (pol.).
  6. Order Uśmiechu – Kawalerowie. orderusmiechu.pl. [dostęp 2016-08-07]. (pol.).