Przejdź do zawartości

Daredevil: Born Again

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Daredevil: Born Again
Gatunek

superbohaterski(inne języki)
dramat

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Główne role

Charlie Cox
Vincent D’Onofrio
Jon Bernthal
Deborah Ann Woll
Elden Henson
Wilson Bethel
Ajjelet Zurer
Margarita Levieva

Produkcja
Produkcja wykonawcza

Kevin Feige<br /Chris Gary
Matt Corman
Chris Ord
Dario Scardapane(inne języki)

Reżyseria

Justin Benson(inne języki)
Aaron Moorhead(inne języki)

Scenariusz

Dario Scardapane

Wytwórnia

Marvel Studios

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

Stany Zjednoczone

Data premiery

2025

Stacja telewizyjna

Disney+

Strona internetowa

Daredevil: Born Againamerykański superbohaterski(inne języki) serial dramatyczny na podstawie postaci o pseudonimie Daredevil z komiksów wydawnictwa Marvel Comics. Schowrunnerem serialu został Dario Scardapane(inne języki). Tytułową rolę gra Charlie Cox, a obok niego w rolach głównych występują: Vincent D’Onofrio, Jon Bernthal, Deborah Ann Woll, Elden Henson, Wilson Bethel, Ajjelet Zurer i Margarita Levieva.

Daredevil: Born Again jest częścią franczyzy Filmowego Uniwersum Marvela; należy do V Fazy tego uniwersum i stanowi część jej drugiego rozdziału zatytułowanego Saga Multiwersum. Jest to kontynuacja serialu Daredevil z lat 2015–2018, z którego Cox, D’Onofrio, Bernthal, Woll, Henson i Bethel powtarzają swoje role. Daredevil: Born Again zadebiutuje w 2025 roku w serwisie Disney+.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Emisja

[edytuj | edytuj kod]

Daredevil: Born Again początkowo miał zadebiutować w 2024 roku serwisie Disney+[1], jednak we wrześniu 2023 roku poinformowano, że jego premiera zostanie opóźniona[14]. W październiku ujawniono, że pojawi się on w styczniu 2025 roku[7].

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu

[edytuj | edytuj kod]

W latach 2015–2018 Marvel Television i ABC Studios produkowało serial Daredevil z emisją w serwisie Netflix[15][16]. Serial ten został anulowany po trzech sezonach w listopadzie 2018 roku[15]. Ówczesny prezes Walt Disney Direct-to-Consumer and International(inne języki), Kevin A. Mayer(inne języki) nie wykluczał kontynuacji serialu na Disney+ w przyszłości[17]. Podobnie wypowiedział się Craig Erwich odpowiadający za produkcje oryginalne dla Hulu[18]. Charlie Cox, który wcielał się w tytułowego bohatera był zaskoczony anulowaniem serialu oraz wyjawił, że zarówno on, jak i reszta obsady oraz ekipy pracującej przy serialu była podekscytowana planami na czwarty sezon. Cox wyraził chęć i nadzieję na ponowne wcielenie się w postać Matta Murdocka[19].

W czerwcu 2020 roku prezes Marvel Studios, Kevin Feige skontaktował się z Coxem w sprawie jego ponownego wcielenia się w postać w produkcjach Filmowego Uniwersum Marvela. Cox pojawił się w 2021 roku w filmie Spider-Man: Bez drogi do domu, natomiast Vincent D’Onofrio, który grał w serialu Wilsona Fiska / Kingpina, powtórzył rolę w serialu Hawkeye z tego samego roku[20]. W marcu 2022 roku Daredevil wraz z innymi serialami z Sagi Defenders został przeniesiony z Netflixa do Disney+ po wygaśnięciu licencji i odzyskaniu praw przez The Walt Disney Company do tych produkcji[21][22].

W marcu 2022 roku Cox wypowiedział się na temat potencjalnej kontynuacji lub rebootu serialu. Wyobrażał sobie, że historia powinna być kontynuowana kilka lat po zakończeniu Daredevila. Stwierdził, że produkcja prawdopodobnie będzie musiała mieć niższą kategorię wiekową niż w przypadku Netflixa[23][24]. W maju pojawiły się doniesienia, że Marvel Studios rozpoczęło pracę nad nowym serialem, a Matt Corman i Chris Ord zostali zatrudnieni na stanowisko głównych scenarzystów serialu i jego producentów wykonawczych[25]. „The Hollywood Reporter” określił go jako nowy serial, ale i zarazem kontynuację Daredevila[26], natomiast „Deadline Hollywood” określił go mianem czwartego sezonu[27]. W lipcu podczas San Diego Comic-Conu Feige oficjalnie zapowiedział serial Daredevil: Born Again z premierą w 2024 roku na Disney+. Ponadto ujawnił, że pierwszy sezon będzie liczył osiemnaście odcinków[1]. Do pracy nad scenariuszem zostali zatrudnieni: Grainne Godfree, Jill Blankenship[28], Aisha Porter-Christie, David Feige, Devon Kliger, Thomas Wong i Zachary Reiter[29]. W marcu 2023 roku poinformowano, że Michael Cuesta został zatrudniony jako jeden z reżyserów pracujących przy serialu[12]. W maju do Cuesty dołączyli Jeffrey Nachmanoff(inne języki)[30] i Clark Johnson(inne języki)[11].

Pod koniec września 2023 roku, po tym jak ukończono zjęcia do sześciu odcinków, Marvel Studios podjęło decyzję zmianach w podejściu do tworzenia serialu. Corman i Ord zostali zwolnieni ze stanowiska głównych scenarzystów, podobnie jak reżyserzy pozostałej części serii. Rozpoczęto poszukiwania nowych scenarzytów i reżyserów. Według doniesień „The Hollywood Reporter” kierownictwo studio przerzało dotychczaswoy materiał filmowy i nie byli zadowoleni z kierunków, w jaki Corman i Ord podeszli od serialu oraz że Born Again znacznie różnił się od wersji Netfliksa. Marvel Studios planowało zachować cześć nakręconych scen, ale jednocześnie zbliżyć się do tonu Daredevila z lat 2015–2018. Corman i Ord pozostali jedynie jako producenci wykonawczy. Studio również podjęło decyzję o zmianie podejścia do produkcji telewizyjnych, przyjmując model tradycyjnych showrunnerów, zamiast, jak miało to miejsc do tej pory, głównych scenarzystów[31][3]. W październiku Dario Scardapane(inne języki) został zatrudniony na stanowisko showrunnera, który miał odpowiadać za scenariusze do pozostałych odcinków, ale również dopasować dotychczasowy materiał filmowy do serialu. Natomiast Justin Benson(inne języki) i Aaron Moorhead(inne języki) zostali zatrudnieni do wyreżyserowania serialu[32]. W listopadzie Benson i Moorhead wyjawili, że przeglądają dotychczasowy materiał zdjęciowy oraz Daredevila produkowanego dla Netfliksa, by określić nowy kierunek[33]. W styczniu 2024 roku Vincent D’Onofrio ujawnił, że Born Again będzie nowiązywał klimatem do serialu Netfliksa, jak i również kontynuował wątki z niego[34].

Producentami wykonawczymi obok Cormana, Orda i Scardapane’a zostali: Feige i Chris Gary[35][31][32].

Casting

[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2022 roku poinformowano, że Charlie Cox jako Matt Murdock / Daredevil i Vincent D’Onofrio jako Wilson Fisk / Kingpin powrócą w swoich rolach z serialu Daredevil (2015–2018)[1]. W grudniu do obsady dołączyli: Michael Gandolfini(inne języki)[8], Margarita Levieva i Sandrine Holt[6]. W styczniu 2023 roku poinformowano, że w serialu wystąpi Nikki M. James(inne języki)[9]. W marcu 2023 roku ujawniono, że Jon Bernthal powtórzy swoją rolę Franka Castle’a / Punishera z seriali Sagi Defenders[2]. Pojawiła się wtedy również informacja, że Deborah Ann Woll i Elden Henson raczej nie powrócą jako Karen Page i Foggy Nelson[2][36]. W tym samym miesiącu ujawniono, że Holt zagra Vanessę Fisk[12], zastępując tym samym Ajjelet Zurer z oryginalnej obsady Daredevila[37]. Ponadto do obsady dołączyli: Michael Gaston[12] i Arty Froushan(inne języki)[10]. W kwietniu i w maju ujawniono, że Harris Yulin[13] i Clark Johnson(inne języki) zagrają w serialu[11].

We wrześniu wyjawiono, że Levieva, Gandolfini, James, Johnson i Froushan zagrają odpowiednio Heather Glenn, Daniela Blade’a, Kirsten McDuffie, Cherry’ego i Bucka Cashmana oraz ujawniono, że w serialu zagrają, Genneya Walton(inne języki) jako BB Urich i Zabryna Guevara(inne języki) jako Sheila Rivera[7][38]. W styczniu 2024 roku, po zmianach ekipy produkcyjnej i scenariusza, poinformowano, że Woll, Henson i Wilson Bethel powrócą jako Karen Page, Foggy Nelson i Dex Poindexter[3][4]. Ponadto potwierdzono, że po tych zmianach Levieva, Froushan, Holt, Gandolfini i James pozostali w obsadzie. Jednak po zmianach kreatywnych obecność Johnsona, Yulina, Gastona, Walton i Guevary nie została potwierdzona[4][38]. W kwietniu ujawniono, że Zurer powróci jednak jako Vanessa Fisk, a Holt nie zagra w serialu[5].

Zdjęcia

[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia do serialu rozpoczęły się 6 marca 2023 roku w Nowym Jorku[39] pod roboczym tytułem Out the Kitchen[36]. Zdjęcia realizowano między innymi w Yonkers[40], Harlemie[41], Williamsburgu[42], Civic Center[43] i Silvercup Studios w Queens[44].

Na przełomie maja i czerwca produkcja na planie była zakłócana przez strajk scenarzystów w Stanach Zjednoczonych(inne języki)[45][44], a następnie wstrzymana, również przez strajk aktorów(inne języki)[31][32][45].

Zdjęcia zostały wznowione 22 stycznia 2024 roku. Ujawniono również, że zatrudniono Philipa Silverę(inne języki) jako koordynatora kaskaderów. Silvera pracował przy serialu Daredevil[46].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b c d e Aaron Couch, Borys Kit: Marvel’s Kevin Feige Unveils Phase 5 Plans, New ‘Avengers’ Movies at Comic-Con. The Hollywood Reporter, 2022-07-23. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)]. (ang.).
 2. a b c Aaron Couch, Borys Kit: Jon Bernthal Returning as The Punisher for ‘Daredevil: Born Again’. The Hollywood Reporter, 2023-03-07. [dostęp 2023-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-07)]. (ang.).
 3. a b c d Jenna Anderson: Daredevil: Born Again Reportedly Bringing Back Major Marvel Netflix Stars. Comic Book, 2024-01-12. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-25)]. (ang.).
 4. a b c Nellie Andreeva: ‘Daredevil: Born Again’ – Wilson Bethel Returns As Bullseye In Marvel Series On Disney+. Deadline Hollywood, 2024-01-24. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-25)]. (ang.).
 5. a b Chris McPhearson: New 'Daredevil: Born Again' Set Image Reveals Ayelet Zurer Will Return as Vanessa Fisk. Collider, 2024-04-07. [dostęp 2024-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-04-07)]. (ang.).
 6. a b Nellie Andreeva: ‘Daredevil: Born Again’: Margarita Levieva & Sandrine Holt Join Disney+ Series. Deadline Hollywood, 2022-12-05. [dostęp 2023-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-05)]. (ang.).
 7. a b c d e f g h i Jeremy Dick: Daredevil: Born Again Gets Frustrating Release Update. CBR.com, 2023-10-07. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-16)]. (ang.).
 8. a b Nellie Andreeva: ‘Daredevil: Born Again’: Michael Gandolfini Joins Charlie Cox & Vincent D’Onofrio In Disney+ Series. Deadline Hollywood, 2022-12-01. [dostęp 2023-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-02)]. (ang.).
 9. a b Rosy Cordero: ‘Daredevil: Born Again’: Nikki M. James Boards Disney+ Series. Deadline Hollywood, 2023-01-17. [dostęp 2023-01-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-18)]. (ang.).
 10. a b Nellie Andreeva: ‘Daredevil: Born Again’: Arty Froushan Has Joined Disney+ Series. Deadline Hollywood, 2023-03-27. [dostęp 2023-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-27)]. (ang.).
 11. a b c Rosy Cordero: ‘Daredevil: Born Again’: Clark Johnson To Recur & Direct Disney+ Series. Deadline Hollywood, 2023-05-18. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-10-10)]. (ang.).
 12. a b c d Borys Kit: ‘Daredevil: Born Again’ Lands ‘Dexter’ Director Michael Cuesta (Exclusive). The Hollywood Reporter, 2023-03-10. [dostęp 2023-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-10)]. (ang.).
 13. a b Kai Young: Daredevil: Born Again Show Cast & Marvel Character Guide. Screen Rant, 2023-04-18. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-20)]. (ang.).
 14. Adam B. Vary: Marvel’s ‘Agatha’ Delays to Fall 2024, Studio Also Shifts ‘Echo,’ ‘X-Men ’97’ and ‘What If…?’ Release Dates. Variety, 2023-09-01. [dostęp 2023-09-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-02)]. (ang.).
 15. a b Nellie Andreeva, Dominic Patten: ‘Daredevil’ Canceled By Netflix After 3 Seasons; Future In Other Marvel Projects. Deadline Hollywood, 2018-11-29. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-23)]. (ang.).
 16. Elizabeth Wagmeister: Netflix Sets ‘Daredevil’ Premiere Date, Renews ‘Marco Polo’ for Season 2. Variety, 2015-01-07. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-17)]. (ang.).
 17. Natalie Jarvey: Disney’s Top Dealmaker Kevin Mayer Talks Fox Plans and that New Streaming Service. The Hollywood Reporter, 2018-12-18. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-20)]. (ang.).
 18. Aaron Couch, Borys Kit: Hulu Is Open to ‘Daredevil’ or ‘Luke Cage’: Originals Boss Cites ‘Good Creative Relationship’ With Marvel. The Wrap, 2022-07-23. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-24)]. (ang.).
 19. Shirley Li: Charlie Cox breaks silence on Daredevil cancellation: ‘I’m very saddened’. Entertainment Weekly, 2018-12-06. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-02)]. (ang.).
 20. Ryan Parker: Charlie Cox Spills All on That ‘Spider-Man: No Way Home’ Cameo and His Hopes for Daredevil’s Future. The Hollywood Reporter, 2022-02-11. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-02-11)]. (ang.).
 21. Nellie Andreeva: Disney Preps Plans For Netflix’s ‘Daredevil’, ‘Jessica Jones’, ‘Luke Cage’ & Co. As It Is Set To Regain Control Of Marvel Series. Deadline Hollywood, 2022-02-11. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-02-28)]. (ang.).
 22. Marvel Live-Action Series And Updated Parental Controls In The U.S. Coming To Disney+ On March 16. Disney Media and Entertainment Distribution, 2022-03-01. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-05)]. (ang.).
 23. Adam Bernhardt: Daredevil’s Charlie Cox Chats Kin Renewal, MCU Future, and More. Comic Book, 2022-03-02. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-08)]. (ang.).
 24. Ryan Scott: Charlie Cox Hints At What Could Happen In A Potential Daredevil Season 4. /Film, 2022-03-16. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-16)]. (ang.).
 25. Joe Otterson: ‘Daredevil’ Disney+ Series in the Works With Matt Corman, Chris Ord Set to Write (Exclusive). Variety, 2022-05-19. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-30)]. (ang.).
 26. Borys Kit: ‘Daredevil’ Disney+ Series in the Works at Marvel. The Hollywood Reporter, 2022-05-19. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-29)]. (ang.).
 27. Anthony D’Alessandro: ‘Echo’: Charlie Cox’s Daredevil & Vincent D’Onofrio’s Kingpin Returning For Marvel Series. Deadline Hollywood, 2022-07-07. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-07)]. (ang.).
 28. Aaron Perine: Daredevil Born Again: Arrow Writers Join Show. Comic Book, 2023-01-24. [dostęp 2023-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-24)]. (ang.).
 29. Noah Dominguez: Marvel’s Daredevil: Born Again Reportedly Hired Real-Life Lawyers as Writers. CBR.com, 2023-01-24. [dostęp 2023-01-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-01-25)]. (ang.).
 30. Adam Berhardt: Daredevil: Born Again Adds Lovecraft Country Director. Comic Book, 2023-05-03. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-12-21)]. (ang.).
 31. a b c Borys Kit: ‘Daredevil’ Hits Reset Button as Marvel Overhauls Its TV Business. The Hollywood Reporter, 2023-10-11. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-23)]. (ang.).
 32. a b c Borys Kit: ‘Daredevil’ TV Series Lands New Showrunner, Directors (Exclusive). The Hollywood Reporter, 2023-10-27. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-20)]. (ang.).
 33. Andi Ortiz: New Daredevil Directors Say They’re At „Day 0" on Marvel Series. The Wrap, 2023-11-13. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-05)]. (ang.).
 34. Brian Davids: ‘Echo’ Star Vincent D’Onofrio Talks Kingpin’s Next Move and ‘Daredevil: Born Again’ Reboot. The Hollywood Reporter, 2024-01-17. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-25)]. (ang.).
 35. Nick Venable: A Daredevil Reboot Is Moving Forward With Disney, But We Have Questions. Cinema Blend, 2022-03-17. [dostęp 2022-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-18)]. (ang.).
 36. a b Lee Freitag: Daredevil: Born Again Cast Does Not Include Deborah Ann Woll, Elden Henson. CBR.com, 2023-03-08. [dostęp 2023-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-08)]. (ang.).
 37. Marc Storm: Ayelet Zurer, Bob Gunton, Toby Leonard Moore & Vondie Curtis Hall Joins Marvel’s Daredevil For Netflix. marvel.com, 2014-10-11. [dostęp 2023-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-12)]. (ang.).
 38. a b Matt Webb Mitovich: Sighting of More Daredevil Vets on Born Again Set Suggest Disney+ Series Is Closer to Being an Actual ‘Season 4’. TV Line, 2024-01-20. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-24)]. (ang.).
 39. Adam Bernhardt: Daredevil: Born Again Fans Celebrate Series as Filming Starts. Comic Book, 2023-03-05. [dostęp 2023-03-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-07)]. (ang.).
 40. Adam Berhardt: First Daredevil: Born Again Set Videos Surface. Comic Book, 2023-03-08. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-04-03)]. (ang.).
 41. Jodee Brown: First Daredevil: Born Again Set Photos Turn Harlem Into Hell’s Kitchen. CBR.com, 2023-03-10. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-23)]. (ang.).
 42. Chrishaun Baker: ‘Daredevil: Born Again’ Report Reveals an Iconic Netflix Location Is Back. Inverse, 2023-03-14. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-01)]. (ang.).
 43. Kofi Outlaw: Daredevil: Born Again Set Photos Tease Matt Murdock’s Return to Work. Comic Book, 2023-03-15. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-06-05)]. (ang.).
 44. a b Nellie Andreeva: ‘Daredevil: Born Again’ Production Suspended After Striking Writers Picket Disney+ Series. Deadline Hollywood, 2023-05-08. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-09-11)]. (ang.).
 45. a b Lynette Rice: ‘Daredevil: Born Again’ & ‘The Penguin’ Productions Paused Until After WGA Strike. Deadline Hollywood, 2023-06-14. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-09)]. (ang.).
 46. Borys Kit: After Launch of ‘Echo’, Marvel Restarts Production on ‘Daredevil: Born Again’. The Hollywood Reporter, 2024-01-19. [dostęp 2024-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2024-01-22)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]