Darja Dugina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Darja Dugina
Дарья Александровна Дугина
Darja Płatonowa
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Darja Aleksandrowna Dugina

Data i miejsce urodzenia

15 grudnia 1992
Moskwa

Data i miejsce śmierci

20 sierpnia 2022
obwód moskiewski

Przyczyna śmierci

zamach bombowy

Zawód, zajęcie

komentatorka polityczna

Narodowość

rosyjska

Alma Mater

Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa

Rodzice

Aleksandr Dugin
Natalia Mielentjewa

Odznaczenia
Order Męstwa (Federacja Rosyjska)

Darja Aleksandrowna Dugina (ros. Дарья Александровна Дугина; ur. 15 grudnia 1992, zm. 20 sierpnia 2022) – rosyjska komentatorka polityczna, córka prokremlowskiego ideologa[1][2] Aleksandra Dugina. Aktywnie uczestniczyła w rosyjskich działaniach propagandowych podczas wojny na Ukrainie w 2022 roku; jej śmierć w zamachu bombowym była szeroko komentowana przez polityków i inne osoby publiczne w wielu krajach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia na Wydziale Filozoficznym Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa w 2014 roku[3]. Od 1 września 2012 do 31 maja 2013 odbywała staż naukowy na Uniwersytecie Bordeaux 3(fr.) we Francji[4], gdzie studiowała historię neoplatonizmu i jednocześnie pracowała jako specjalna korespondentka nacjonalistycznego kanału telewizyjnego Cargrad[5]. W latach 2015-2018 była aspirantką Uniwersytetu Moskiewskiego[6] i pisała pracę kandydacką pt. „Interpretacja filozofii politycznej Platona w komentarzach Proklosa” (ros. Интерпретация политической философии Платона в комментариях Прокла Диадоха), ale nie obroniła tej dysertacji [4][7].

Pracowała jako publicystka polityczna dla Międzynarodowego Ruchu Eurazjatyckiego założonego przez jej ojca, Aleksandra Dugina, promującego Wielką Rosję od Dublina po Władywostok. Wypowiadała się jako komentator w drugorzędnych mediach w duchu ideologii eurazjatyzmu i podpisywała swoje teksty „Darja Płatonowa”, co miało być jej hołdem dla Platona[3]. Wbrew wykształceniu i zamiłowaniu do dzieł wielkich filozofów, komentarze Darji Duginy, zdaniem niektórych dziennikarzy, nie wyróżniały się oryginalnością i stanowiły powtórzenia znanych tez propagandy rosyjskiej[5][8].

Dugina otwarcie popierała rosyjską inwazję na Ukrainę. Kwestionowała m.in. rzeź w Buczy[9][10]: nazwała ją "inscenizacją Amerykanów" i napisała, że "znawcy językoznawstwa" zwracają uwagę na współbrzmienie słowa "Bucza" i słowa butcher (tłumaczonego z angielskiego jako "rzeźnik")[11][12]. Przez zagraniczne organizacje uznawana była za jeden z trybów kremlowskiej propagandy i zajmowała się szerzeniem dezinformacji na temat Ukrainy. Dla Cargradu Dugina przez długi czas prowadziła program "Nasz Punkt Widzenia" i planowała wrócić na antenę ponownie w "Pierwszym Rosjaninie". W czerwcu Dugina odwiedziła Donieck i Mariupol, w tym hutę Azowstal, gdzie robiła sobie selfie na gruzach huty[11][12]. W propagandowym Radiu Sputnik powiedziała, że w zakładzie Azowstal znalazła całą piwnicę rusofobicznej literatury[5]. Dugina za wspieranie działań podważających niezależność Ukrainy znajdowała się na liście osób objętych sankcjami amerykańskimi, brytyjskimi, australijskimi i kanadyjskimi[13].

Zginęła 20 sierpnia 2022 r. w obwodzie moskiewskim po tym, jak ukryty ładunek wybuchowy eksplodował w aucie, którym podróżowała[14] – oficjalne potwierdzenie rosyjskich śledczych w sprawie zdarzenia pod Moskwą[15]. Wybuch był tak silny, że oderwał dach auta, kobieta zaś została wyrzucona na zewnątrz razem z fotelem kierowcy[16][17]. Kobieta zginęła na miejscu[18]. Według sekcji zwłok, śmierć nastąpiła w wyniku wstrząsu, spowodowanego przez ciężki uraz wielonarządowy (ros. тяжелая сочетанная травма) i urazową amputację (ru:травматическая ампутация) kończyny[19]. Samochód osobowy Toyota Land Cruiser Prado(ang.), w którym została zamordowana, był prawie nowy i należał do Darji Duginy, a nie jej ojca, jak przypuszczano wcześniej[20][8][5].

Zdjęcie. Na podwyższeniu stoi trumna z uchylonym wiekiem, przed nią leży kilka bukietów kwiatów. Z tyłu widać wieńce przystrojone wstążkami w barwach flagi rosyjskiej. Za trumną stoi na baczność dwóch mężczyzn, pozostałe widoczne na zdjęciu osoby poruszają się swobodnie. Na ścianie wisi fotografia kobiety.
Ceremonia pożegnalna Darji Duginy

Została pośmiertnie odznaczona Orderem Męstwa[21]. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 23 sierpnia w Centrum Telewizyjnym „Ostankino”; uczestniczyło w niej ponad 200 osób, w tym wysocy rangą politycy i przedstawiciele świata mediów[22], a także pracownicy wydziału, którego była absolwentką[7]. Darja Dugina została pochowana we wsi Michajłowska Słoboda (rejon ramieński)[23].

Reakcja na śmierć[edytuj | edytuj kod]

FSB po dwóch dobach stwierdziła, że zamachu dokonały służby specjalne Ukrainy, oraz podała sprawczynię zamachu[3]. Jako osobę podejrzaną o wykonanie zamachu FSB wskazała Natalię Wowk, obywatelkę Ukrainy. Według FSB urodzona w 1979 r. kobieta do Rosji wjechała razem z 12-letnią córką, a po zamachu opuściła ten kraj, wjeżdżając z obwodu pskowskiego w Rosji na terytorium Estonii[24][3]. Z kolei brak śladów obrażeń na twarzy zmarłej, zaobserwowany w czasie pogrzebu, zdaniem niektórych komentatorów wskazywać ma na to, że autorami zamachu mają być rosyjskie służby specjalne[25]. Wyjaśnieniem może być zastosowanie np. maski pośmiertnej, popularnej w Rosji[14][26]. Władze Ukrainy zaprzeczyły, jakoby miały związek z zamachem[22]. Odpowiedzialność za zamach na Darję Duginę przyjęła nieznana dotąd, podziemna rosyjska organizacja Narodowa Armia Republikańska, ale eksperci powątpiewają w istnienie takiej organizacji[27][28].

Po zabójstwie Duginy, minister obrony Czech, Jana Černochová napisała na Twitterze[29]:

Tłumię naturalną ludzką reakcję na tragiczną śmierć. Ale to są prawdziwi mordercy i podżegacze wojenni. I nie żal mi ani córki, ani zrozpaczonego ojca. Szkoda mi tysięcy ludzi zamordowanych w wyniku ich propagandy i plugawej ideologii. Dzisiejsza noc, 21 sierpnia, zostanie zapamiętana w Rosji.
Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie. Dnešní noc na 21. 8. si v Rusku zapamatují[30].

—  Jana Černochová

Po tej wypowiedzi ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia(ros.) zarzucił czeskiej działaczce poparcie terroryzmu[31]. Jej wypowiedź potępili również czescy politycy Petr Tluchoř(cz.) i Svatopluk Němeček[32]. Papież Franciszek złożył kondolencje w związku z morderstwem Darji Duginy[33][34] i nazwał ją "biedną dziewczyną"[35]. Zdaniem papieża córkę Aleksandra Dugina, można zaliczyć do grona „niewinnych” zabitych z powodu wojny[36]. Na słowa papieża zareagował krytyką m.in. Donald Tusk[35][36]. Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz(ukr.) napisał na Twitterze, że słowa papieża Franciszka, jakie wypowiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie są "rozczarowujące", ponieważ, zdaniem dyplomaty, nie można w tych samych kategoriach mówić o "agresorze i ofierze"[37]. Andrij Jurasz podkreślił w tweecie: "Jak to możliwe, by wspomnieć o jednym z ideologów rosyjskiego imperializmu jako niewinnej ofierze?"[35].

Julia Łatynina, przebywająca na emigracji rosyjska publicystka niezależnej „Nowej Gaziety”, porównuje zamach na Darję Duginę do zabójstwa Siergieja Kirowa, które miało miejsce w 1934 roku, i stało się dla Józefa Stalina pretekstem do czystek i masowych represji[2][1]. Dziennikarka zwraca uwagę na fakt, że śmierć Darji Duginy nastąpiła w czasie, gdy na szczytach władzy w Rosji zaczęły się konflikty wywołane niepowodzeniami w wojnie z Ukrainą[38]. Na ten fakt wskazują także w rozmowie z Wirtualną Polską płk Maciej Matysiak, były wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz ppłk Marcin Faliński, były oficer Agencji Wywiadu[27].

Zdaniem prof. Michaiła Maslina, który kiedyś egzaminował Darję Duginę i był zachwycony jej zdolnościami, zabójstwo kobiety było adresowane w stronę jej ojca[39].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b PAP: Rosja: "Nowaja Gazieta" porównuje śmierć Darji Duginy do zabójstwa Kirowa w czasach stalinowskich. wnp.pl, 21-08-2022. [dostęp 2022-08-25].
 2. a b Nowaja Gazieta: śmierć Darii Duginej jak zabójstwo Kirowa w czasach stalinowskich. Biełsat TV, 2022.08.21. [dostęp 2022-08-25].
 3. a b c d Anna Łabuszewska: Śmierć Darii Duginy: komu służyłby zamach na ideologa russkiego mira?. Tygodnik Powszechny, 22.08.2022.
 4. a b Дугина Дарья Александровна. ИСТИНА. [dostęp 2022-08-26]. Cytat: Диссертация Интерпретация политической философии Платона в комментариях Прокла Диадоха Не подтверждена (ros.).
 5. a b c d Warużan Sargsian: Religijna propagandystka, doktor filozofii i prawa ręka kremlowskiego ideologa. Kim była Daria Dugina?. Biełsat TV, 2022.08.22. [dostęp 2022-08-27]. (pol.).
 6. Дарья Александровна Дугина. Универсиада «Ломоносов». [dostęp 2022-08-27]. (ros.).
 7. a b Памяти Д.А. Дугиной (Pamięci D. Duginy). Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa. [dostęp 2022-08-27]. (ros.).
 8. a b Варужан Саргсян: «В последний день я бы пошла в церковь и извинилась перед всеми». История Дарьи Дугиной. Biełsat TV, 21.08.2022. [dostęp 2022-08-27]. (ros.).
 9. Инна Семенова, Атака на «путинского Распутина». Что означает для России убийство дочери Александра Дугина и какие силы могут за ним стоять, nv.ua, 22 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-26] (ros.).
 10. Kim była Daria Dugina? Rosjanka zginęła w zamachu zamiast ojca, kobieta.interia.pl [dostęp 2022-08-21] (pol.).
 11. a b Pięć faktów o Darii Duginie. Demagogia, intelektualny banał i kult ojca. Onet.pl, 22 sie, 15:01. [dostęp 2022-08-27].
 12. a b Dominik Kołodziej: Dugina naśladowała ojca. Cieszyła się z sankcji, a rosyjskie zbrodnie nazywała inscenizacją. Onet.pl, 21 sie, 19:20.
 13. Darya Aleksandrovna DUGINA, OpenSanctions [dostęp 2022-08-22].
 14. a b Wiktor Kazanecki: Media pisały o spalonym ciele Duginy. Zastanawiające zdjęcia z pogrzebu. Interia.pl, 26 sierpnia 2022. [dostęp 2022-08-29].
 15. Rosja potwierdza: W eksplozji samochodu zginęła Daria Dugina. Ukraina odcina się od eksplozji, gazetapl [dostęp 2022-08-21] (pol.).
 16. Алексей Хитров: Очевидец рассказал о первых минутах после взрыва автомобиля Дугиной: страшное зрелище. Piatyj kanał, 21 авг, 20:14. [dostęp 2022-08-29]. (ros.).
 17. Zdjęcie z miejsca wybuchu
 18. Wybuch samochodu pod Moskwą. Zginęła Daria Dugina, córka głównego ideologa Kremla. Tok FM, 21.08.2022 08:51. [dostęp 2022-08-29].
 19. 112: стали известны предварительные результаты вскрытия Дугиной. Gazeta.ru, 23 августа 2022. [dostęp 2022-08-29].
 20. Land Cruiser Prado купили год назад. Рассказываем, кому принадлежал внедорожник, в котором погибла Дарья Дугина. Msk1.ru, 22 августа 2022, 14:26. [dostęp 2022-08-27]. Cytat: Ну и куда ж без философа на машине за 10 млн и с айфоном - настоящий патриот. (ros.).
 21. Władimir Putin odznaczył Darię Duginę Orderem Odwagi, Polsat News, 22 sierpnia 2022 [dostęp 2022-08-23] (pol.).
 22. a b В Москве прошла церемония прощания с погибшей дочерью Александра Дугина. Radio Swoboda, 2022-08-23. [dostęp 2022-08-29]. (ros.).
 23. Море цветов: как выглядит могила журналистки Дарьи Дугиной. Piatyj Kanał. [dostęp 2022-08-29]. (ros.).
 24. Zabójstwo Darii Duginej. Oświadczenie pułku Azow. TVP Info, 22.08.2022. [dostęp 2022-08-24].
 25. Łukasz Cieśla: Ekspert o zamachu na Darię Duginę: zaczęło się polowanie. 2022-08-24. [dostęp 2022-08-25].
 26. Robert Bernatowicz: Czy to zwłoki Duginy? Internauci zdumieni zdjęciami z pogrzebu córki doradcy Putina. GeekWeek, 26 sierpnia 2022. [dostęp 2022-08-29].
 27. a b To jedna wielka mistyfikacja? Nowy trop zamachu na córkę Dugina. Wirtualna Polska, 22-08-2022. [dostęp 2022-08-25].
 28. Daria Dugina zginęła w zamachu. Podziemna organizacja przyznała się do ataku, mnożą się pytania. Wprost, 22 sierpnia 2022. [dostęp 2022-08-25].
 29. Eksplozja samochodu z córką Aleksandra Dugina. Szefowa resortu obrony Czech: "Nie żal mi ani córki, ani zrozpaczonego ojca". Tysol.pl, 21.08.2022. [dostęp 2022-08-24].
 30. Johana Hovorková: Dugina ani jeho dcery mi není líto, napsala Černochová. „Vlastenci“ řádí. Forum24, 22. 8. 2022. [dostęp 2022-08-24]. (cz.).
 31. Ian Willoughby: Russia accuses Czech minister of backing terror over Dugina comment. Radio Prague International, 08/24/2022. [dostęp 2022-08-24]. (ang.).
 32. Tomáš Kačmár: Smrti Duginové mi líto není, napsala Černochová. Schvalujete terorismus, tepou ji kritici. CNN Prima NEWS, 22. srpna 2022. [dostęp 2022-08-27]. (cz.).
 33. The Pope expressed his condolences in connection with the murder of Daria Dugina. tellerreport.com, 24.08.2022. [dostęp 2022-08-24]. (ang.).
 34. The Pope expressed his condolences on the death of Dugina. Scoop Trade, August 24, 2022. [dostęp 2022-08-24]. (ang.).
 35. a b c Anna Lewicka: Papież o śmierci córki Dugina: Biedna dziewczyna. Niewinni płacą za wojnę. dziennik.pl, 24 sierpnia 2022. [dostęp 2022-08-28].
 36. a b Papież Franciszek ubolewał nad losem „biednej Duginy”. Wymowny komentarz Tuska. Wprost, 28 sierpnia 2022. [dostęp 2022-08-28].
 37. Andrij Jurasz: Rozczarowujące słowa papieża. Gosc.pl, 24.08.2022. [dostęp 2022-08-27].
 38. Zabójstwo Darii Duginej jak zabójstwo Kirowa w 1934. Prasa: Putin zaczyna czystki?. Niezalezna.pl, 21.08.2022. [dostęp 2022-08-25].
 39. Владимир Меркулов, Полина Шестак: Послание отцу: профессор МГУ отреагировал на убийство Дарьи Дугиной. News.ru, 21 августа 2022. [dostęp 2022-08-27]. (ros.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]