Dasein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dasein (niem. dasein - dosł. tu-bycie) – w filozofii Heideggera: fenomen w znaczeniu zwykłym tzn. sposób ujawniania się rzeczy (byt). Obok Dasein, Heidegger mówi o fenomenie w sensie ścisłym tzn. o byciu (sein - zasadzie istnienia przedmiotu). Powołaniem człowieka jest rozumienie swojego bycia; w ten sposób transcenduje (wykracza poza) swój byt.

Dasein i Egzystencja u Jaspersa[edytuj | edytuj kod]

Odmienne znaczenie ma Dasein w filozofii Karla Jaspersa. Dasein jest tu odpowiednikiem Sartre'owskiego bytu w sobie, jest czystym istnieniem, które przynależy do świata fizykalnego. Przeciwieństwem Dasein jest Egzystencja, otwarta na autentyczne bycie.

Myślenie Jaspersa stale obraca się wokół tematyki zarysowanej przez niego w trzytomowej "Filozofii" (1932). Jaspers zauważa, że współczesna nauka empiryczna odpytując świat napotyka granice, których nie może przekroczyć. W tym momencie jednostka musi dokonać wyboru: pogrążyć się w rezygnacji i rozpaczy, lub rzucić się w wiarę i zwrócić się ku temu, co Jaspers nazywa Transcendencją. Zwracając się ku Transcendencji, jednostka czyni użytek ze swej nieograniczonej wolności - Egzystencji - i może doświadczyć autentycznego bycia.

W jaki sposób jednak Egzystencja, jako stan subiektywny, może być oceniana i analizowana przez jednostkę? Jaspers widzi jedno z rozwiązań w interakcjach społecznych. Egzystencja jest stanem samotności, zakorzenionym w wartościach społeczności. Jaźń jest odbiciem w czyjejś innej autentycznej jaźni. Dopiero gdy wiemy co o nas myślą i czego oczekują inni, możemy rozstrzygnąć kim jesteśmy i chcemy być.