Datis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Datis
‏داتیس‎
Ilustracja
Datis i Kallimach
Data i miejsce urodzenia

VI wiek p.n.e.
Media

Data śmierci

V wiek p.n.e.

Przebieg służby
Lata służby

ok. 490 p.n.e.

Stanowiska

dowódca floty perskiej

Główne wojny i bitwy

bitwa morska pod Lade,
bitwa pod Maratonem

Datis, Datys lub Dates (stgr. Δάτης) – jeden z dowódców w wojskach wielkiego króla perskiego Dariusza I.

Z pochodzenia był Medem (lud spokrewniony z Persami). Brał udział w tłumieniu powstania jońskiego, być może w ekspedycji morskiej przeciwko Rodos w 495 p.n.e. i możliwe, że był dowódcą floty perskiej podczas decydującej bitwy u przylądka Lade w 494 p.n.e.

W 490 p.n.e. dowodził razem z Artafernesem flotą perską podczas pierwszej wojny Persów z Grekami. W trakcie tej kampanii zdobył Naksos, Delos oraz Eretrię. Kulminacyjnym punktem wyprawy była bitwa pod Maratonem w pobliżu miasta Maraton ok. 40 km od Aten. Persowie zostali w niej pokonani przez wojska ateńskie, którymi dowodził Miltiades i wycofali się z Grecji. Zachowali jednak zdobyte wyspy na Morzu Egejskim i prawdopodobnie król Dariusz I nie traktował ekspedycji jako porażki - Artafernes i być może Datis nie utracili jego przychylności.

Według relacji zwykle mało wiarygodnego Ktezjasza Datis zginął pod Maratonem, jednak nie ma możliwości zweryfikowania tej informacji.

Datis miał dwóch synów: Harmamitresa i Titaeusa, którzy dowodzili jazdą podczas wyprawy Kserksesa I do Grecji w 480 p.n.e.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jona Lendering: Datis. livius.org. [dostęp 2013-07-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-21)]. (ang.).