Datis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Datis
داتیس
ilustracja
Data i miejsce urodzenia VI wiek p.n.e.
Media
Data śmierci V wiek p.n.e.
Przebieg służby
Lata służby ok. 490 p.n.e.
Stanowiska dowódca floty perskiej
Główne wojny i bitwy bitwa morska pod Lade,
bitwa pod Maratonem

Datis (Datys lub Dates) – jeden z wodzów w wojskach wielkiego króla perskiego - Dariusza I. Z pochodzenia był Medem (lud spokrewniony z Persami). Brał udział w tłumieniu powstania jońskiego, być może w ekspedycji morskiej przeciwko Rodos w 495 p.n.e. i możliwe, że był dowódcą floty perskiej podczas decydującej bitwy u przylądka Lade w 494 p.n.e. W 490 p.n.e. dowodził razem z Artafernesem flotą perską podczas pierwszej wojny Persów z Grekami. W trakcie tej kampanii zdobył Naxos, Delos oraz Eretrię. Kulminacyjnym punktem wyprawy była bitwa pod Maratonem w pobliżu miasta Maraton ok. 40 km od Aten. Persowie zostali w niej pokonani przez wojska ateńskie, którymi dowodził Miltiades i wycofali się z Grecji. Zachowali jednak zdobyte wyspy na Morzu Egejskim i prawdopodobnie król Dariusz I nie traktował ekspedycji jako porażki - Artafernes i być może Datis nie utracili jego przychylności.

Według relacji zwykle mało wiarygodnego Ktezjasza Datis zginął pod Maratonem, jednak nie ma możliwości zweryfikowania tej informacji.

Datis miał dwóch synów: Harmamitresa i Titaeusa, którzy dowodzili jazdą podczas wyprawy Kserksesa I do Grecji w 480 p.n.e.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jona Lendering: Datis (ang.). livius.org. [dostęp 2013-07-30].