Dave Heineman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dave Heineman
Ilustracja
Oficjalna fotografia
Data i miejsce urodzenia 12 maja 1948
Falls City
Gubernator Nebraski
Okres od 20 stycznia 2005
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Mike Johanns

Dave Heineman, właśc. David Eugene Heineman (ur. 12 maja 1948 w Falls City) – amerykański polityk, członek Partii Republikańskiej. Od 20 stycznia 2005 do 8 stycznia 2015 pełnił urząd gubernatora stanu Nebraska.

Jest absolwentem United States Military Academy. Po studiach przez pięć lat służył w US Army, którą opuścił w stopniu kapitana. W 1990 rozpoczął karierę polityczną, uzyskując wybór do rady miejskiej Fremont, gdzie zasiadał przez cztery lata. Następnie przez siedem lat pełnił urząd skarbnika stanu Nebraska. W 2001 został zastępcą gubernatora stanu. Kiedy w styczniu 2005 gubernator Mike Johanns zrezygnował z urzędu, aby objąć funkcję federalnego sekretarza rolnictwa w gabinecie prezydenta George’a W. Busha, Heineman automatycznie został gubernatorem na czas pozostały do końca kadencji. W 2006 – po ciężkiej walce prawyborczej w łonie Republikanów – otrzymał nominację swojej partii do ubiegania się o wybór na pełną kadencję. Wybory wygrał uzyskując 73,4% głosów.

W czasie swego dotychczasowego urzędowania gubernator dał się poznać jako zwolennik znacznej obniżki podatków stanowych oraz zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Po wprowadzonych zmianach, aborcja ze względu na ciężkie wady płodu jest dopuszczalna w Nebrasce tylko do 20. tygodnia ciąży.

Prywatnie Heineman jest żonaty i ma syna. Należy do jednego z kościołów metodystycznych. Jako gubernator korzysta z rezydencji w stolicy stanu Lincoln, natomiast jego prywatny dom znajduje się we Fremont.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]