David „Tweener” Apolskis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David „Tweener” Apolskis
David Apolskis
Postać z serialu Skazany na śmierć
Pierwsze wystąpienie Tweener (S1-E09)
Grany przez Lane Garrison
Inne informacje
Wiek 18

David „Tweener” Apolskis – postać drugoplanowa z amerykańskiego serialu Skazany na śmierć. Gra go Lane Garrison.

Sezon 1[edytuj | edytuj kod]

Tweener pojawił się w dziewiątym odcinku pierwszej serii (Tweener). Został zatrzymany za kradzież najrzadszej baseballowej karty (T206 Honus Wagner), wartej 300 tysięcy dolarów. Był biały, ale próbował sprzymierzyć się z czarnymi więźniami Fox River. Nie przewidział jednakże segregacji rasowej w więzieniu. Po tym zdarzeniu i biali, i czarni przestali go szanować. Wtedy T-Bag zaproponował mu, że go przygarnie, ale Tweener nie chciał się na to zgodzić. T-Bag próbował się do niego dobierać, jednakże Michael mu tego zabronił. Później Scofield poprosił Tweenera, który był utalentowanym kieszonkowcem, by ukradł zegarek, który został jemu ukradziony. David wykonuje to zadanie, jednakże Bellick dowiaduje się, że to zrobił. W rozmowie mówi, że może mu uprzykrzyć życie i proponuje układ: dobre traktowanie w zamian za donosy o więźniach. Tweener zgodził się na to. Później, gdy nie miał żadnych informacji, Bellick przydzielił go do celi z Avocado-wielkim mężczyzną, który gwałcił Tweenera. Ten, doprowadzony do ostateczności odciął mu penisa żyletką. Michael, chcąc go ratować, opowiedział mu o ucieczce. David powiedział o tym Bellickowi, który rozbił podłogę w pomieszczeniu strażników i odkrył dziurę. W czasie ucieczki Michael powiedział Tweenerowi, iż wie, że on to zrobił. Powiedział też, że zabiorą go ze sobą, ale za murami więzienia będzie sobie radzić sam. Gdy uciekli, Michael zostawił go w lesie. Udało mu się uciec przed policją i Bellickiem i ukryć się w ciężarówce, która jechała do St.Louis.

Sezon 2[edytuj | edytuj kod]

Podczas ucieczki Tweener, tak jak kilku innych więźniów usłyszał od Charlesa Westmorleanda, o zakopanych na ranczu K.K. 5 milionach dolarów. Rusza więc do Utah autostopem, podając się za Scotta Kolbrenera. Podczas podróży zakochuje się w współtowarzyszce podróży Debrze Jean. Po dotarciu do Utah, David łączy siły wraz z Scofieldem, Lincolnem, T-bagiem, Sucre i C-Note’em, aby odnaleźć łup Westmorleanda. Dostaje zadanie, żeby zatankować samochód i wtedy zostaje schwytany przez agenta Mahone’a. Alex przesłuchuje Davida. Początkowo Tweener nie godzi się na współpracę, jednak w końcu ustępuje. David zabiera Mahone’a w miejsce gdzie ma przebywać reszta skazańców. Okazuje się, że jednak okłamał go i pojechał do Debry. Dziękuje jej za wszystko co dla niego zrobiła oraz wyjawia całą prawdę o tym kim jest. Mahone wywozi go poza miasto,tam zabija oddając w jego kierunku kilka strzałów, nim jednak zastrzelił Davida opowiedział mu o tym, jaki los spotkał Oscara Shalesa.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Pseudonim „Tweener” nadał Davidowi Theodore „T-Bag” Bagwell. „Tweener” w amerykańskiej mowie potocznej oznacza osobę grającą w koszykówkę, która jest za niska, by grać w ataku, ale zbyt wolna na inne pozycje. W ten sposób T-Bag określił położenie Davida, który nie zyskał przychylności zarówno czarnych, jak i białych więźniów osadzonych w Fox River.