David Archuleta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Archuleta
Ilustracja
Imię i nazwisko

David James Archuleta

Pseudonim

Archie

Data i miejsce urodzenia

28 grudnia 1990
Miami

Instrumenty

Pianino, keyboard, gitara

Typ głosu

tenor

Gatunki

Pop, soul, R&B

Zawód

piosenkarz, aktor

Aktywność

od 2003

Wydawnictwo

Jive[1]

Strona internetowa

David James Archuleta (ur. 28 grudnia 1990) – amerykański piosenkarz, autor tekstów, muzyk i aktor.

W maju 2008 zajął drugie miejsce w siódmej edycji programu American Idol, otrzymując 44 procent z ponad 97 milionów głosów. Pierwszy singiel Davida Archulety zatytułowany Crush miał swoją premierę 1 sierpnia 2008, już pierwszego dnia sprzedaży wspiął się na 1. miejsce listy Hot Digital Songs. Dnia 11 listopada 2008 roku został oficjalnie wydany jego debiutancki album[2]. Gościnnie wystąpił w serialach Hannah Montana oraz iCarly jako on sam.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

David Archuleta urodził się w Miami, na Florydzie, jako syn Jeffa Archulety, oraz piosenkarki i tancerki z Hondurasu, Lupe Marie. Ma czworo rodzeństwa[3]. Jego rodzina przeniosła się do Salt Lake Valley, doliny w mieście Sandy, kiedy David miał sześć lat. Dziś mieszka w Murray, uczy się w tamtejszym liceum[4].

David zaczął śpiewać w wieku sześciu lat, zafascynowany musicalem Les Misérables. „Musical rozpoczął to wszystko”, powiedział[5]. Zaczął publicznie występować, mając 10 lat, kiedy to wziął udział w konkursie talentów stanu Utah, śpiewając I Will Always Love You autorstwa Dolly Parton. Dostał owację na stojąco i zajął pierwsze miejsce w kategorii dziecięcej[6].

Archuletę zainspirowały oglądane przez niego Kelly Clarkson i Tamyra Gray, które brały udział w pierwszej edycji American Idol[7]. Chciał dzięki temu przekonać się, "jak naprawdę wygląda występowanie przed publicznością i wczucie się w śpiewaną piosenkę". W wieku jedenastu lat, po raz pierwszy pojawił się w telewizji – razem z finalistą pierwszej edycji American Idol, A. J. Gil zaśpiewał piosenkę And I Am Telling You I'm Not Going w Jenny Jones Show[7]. To właśnie dzięki niemu poznał finalistów pierwszego sezonu amerykańskiej wersji Idola w tym: Kelly Clarkson, Justina Guarini oraz Tamyrę Gray. Przed finałowym odcinkiem programu spotkał się z nimi w hotelowym lobby i zaśpiewał a capella fragment And I Am Telling You I'm Not Going, jego krótki występ spotkał się z dużym uznaniem i aplauzem ze strony starszych wokalistów[7]..

Wpływy muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Matka Archulety pochodzi z Hondurasu i wiele muzyki, której słuchał w dzieciństwie, zabarwione było rytmami latynoskim, także występy jego matki, która śpiewała razem z siostrami[7][8]. Według Davida, była również bardzo dobrą tancerką i zachęciła go do tańczenia ze starszymi siostrami do muzyki ludowej[9]. Słuchał też jazzu z kolekcji swojego ojca, gospel, pop, rocka i, jak to określił "ujmującej muzyki", czyli soulu[5]. W późniejszych wywiadach wspomniał, że jego ojciec był jazzmanem. Wyjawił również, że bardzo lubi oglądać musicale z Broadwayu. Wśród artystów, którzy wywarli na niego duży wpływ wymienił: Natalie Cole, Steviego Wondera, Kirka Franklina i Bryana Adamsa. W wielu wywiadach wyrażał również podziw i uwielbienie dla muzyki: Jasona Mraza, Johna Mayera, Sary Bareilles, Robbiego Williamsa i Natashy Bedingfield.

American Idol sezon 7[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lipca 2008 roku David Archuleta jako siedemnastolatek wziął udział w przesłuchaniu 7. edycji amerykańskiego programu Idol odbywającym się w San Diego. Przed obliczem jurorów (Pauli Abdul, Randy’ego Jacksona i Simona Cowella) zaśpiewał fragment utworu Johna Mayera Waiting on the World to Change. Jego dojrzały i czysty głos, wygląd zewnętrzny i świetny dobór utworu wywarły bardzo dobre wrażenie i sędziowska trójka jednogłośnie zdecydowała, że David Archuleta zasługuje by przejść do następnego etapu przesłuchań odbywającego się w Hollywood. Tam zaśpiewał utwory Gnarls Barkley "Crazy" i Bryana Adamsa "Heaven". Pierwszy raz w historii programu uczestnicy w tym etapie mieli możliwość skorzystania z dowolnego instrumentu muzycznego, utwór "Crazy" w wykonaniu Davida Archulety, podczas którego grał na pianinie został uznany za jeden z najlepszych w tej fazie konkursu. Sam Simon Cowell skomentował go słowem: "niesamowity". Niestety występ ten nie został nigdy wyemitowany ze względu na brak porozumienia co do licencji z oryginalnymi autorami piosenki. Również drugi z występów spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem jurorów, którzy ostatecznie zdecydowali, że David Archuleta powinien znaleźć się w etapie telewizyjnym, gdzie już sami widzowie mieli decydować o pozostaniu lub odpadnięciu uczestników z programu.

Do etapu telewizyjnego, przystąpił jako główny faworyt do wygrania całego tegorocznego konkursu. Jego pierwszy występ na żywo, kiedy zaśpiewał utwór Shop around, te przewidywania w całości potwierdził, zdobywając duże uznanie jurorów. Jednak jego najlepszy dzień miał dopiero nadejść. Przearanżowana wersja utworu Johna Lennona "Imagine" w wykonaniu Davida Archulety z etapu najlepszej 20-tki spotkała się z zachwytem całego otoczenia programu: jurorów, blogerów i widzów. Po zakończeniu konkursu został wybrany w ankiecie serwisu AOL na drugi najlepszy występ całego sezonu. Innymi występami za jakie David Archuleta był najbardziej chwalony przez jurorów i komentatorów były: "The Long and Winding Road", "Smoky Mountain Memories", "Angels", "When You Believe", "Stand by Me", "Love Me Tender", "And So It Goes". Utwór Eltona Johna "Don't Let the Sun Go Down on Me" zaśpiewany przez Archuletę w finale został określony przez Simona Cowella za jego najlepszy występ podczas całego sezonu.

Jako że Archuleta wygrał przedfinałowe losowanie, to on miał prawo ostatniego występu kończącego program (było to uważane za sporą przewagę). Zdecydował się wtedy na powtórzenie występu z wcześniejszego etapu – "Imagine" Johna Lennona, występu nierozerwalnie łączonego od tamtego momentu z jego osobą. Po jego zakończeniu juror Randy Jackson jednoznacznie stwierdził, że David Archuleta jest najlepszym wokalistą tego sezonu. Również Simon Cowell, który przed finałem skłaniał się raczej ku rywalowi Archulety, Davidowi Cookowi, powiedział, że oczekiwał zaciętego pojedynku, ale okazało się, że finał zakończył się nokautem na korzyść młodszego z finalistów. W pofinałowych wywiadach David Cook sam przyznał, że tamten wieczór należał do Archulety: "Muszę się poddać, chłopak (D.A.) świetnie zaśpiewał wszystkie trzy utwory". Ostateczny rezultat siódmego sezonu programu American Idol, czyli porażkę, uznano za dosyć niespodziewany i zaskakujący, a w oczach fanów kompletnie niezasłużony.

David Archuleta oraz jego finałowy rywal byli jedynymi uczestnikami 7. sezonu, którzy na żadnym etapie konkursu nie znaleźli się w najsłabszej trójce (była ona wyjawiana podczas ogłaszania osoby odchodzącej z programu) pod względem otrzymanej liczby głosów i tym samym ani razu nie byli zagrożeni odpadnięciem z rywalizacji.

Etap Temat Utwór/Utwory Oryginalny wykonawca Kolejność Wynik
Przesłuchania - "Waiting on the World to Change" John Mayer - Awans
Hollywood - "Crazy" Gnarls Barkley - Awans
Top 50 - "Heaven" Bryan Adams - Awans
Top 24 lata 60. "Shop Around" The Miracles 6 Bezpieczny
Top 20 lata 70. "Imagine" John Lennon 10 Bezpieczny
Top 16 lata 80. "Another Day in Paradise" Phil Collins 2 Bezpieczny
Top 12 Lennon/McCartney "We Can Work It Out" The Beatles 12 Bezpieczny
Top 11 The Beatles "The Long and Winding Road" The Beatles 3 Bezpieczny
Top 10 Utwór z roku urodzenia uczestnika "You're the Voice" John Farnham 8 Bezpieczny
Top 9 Dolly Parton "Smoky Mountain Memories" Dolly Parton 6 Bezpieczny
Top 8 Muzyka inspiracyjna "Angels" Robbie Williams 7 Bezpieczny
Top 7 Mariah Carey "When You Believe" Mariah Carey 1 Bezpieczny
Top 6 Andrew Lloyd Webber "Think of Me" Upiór w operze 4 Bezpieczny
Top 5 Neil Diamond "Sweet Caroline"
"America"
Neil Diamond 4
9
Bezpieczny
Top 4 Rock and Roll Hall of Fame "Stand by Me"
"Love Me Tender"
Ben E. King
Elvis Presley
4
8
Bezpieczny
Top 3 Wybór jurora (Paula Abdul)
Wybór uczestnika
Wybór producentów
"And So It Goes"
"With You"
"Longer"
Billy Joel
Chris Brown
Dan Fogelberg
1
4
7
Bezpieczny
FINAŁ Wybór producentów (Clive Davis)
Nowa piosenka
Wybór uczestnika
"Don't Let the Sun Go Down on Me"
"In This Moment"
"Imagine"
Elton John
Napisana przez Ryana Gillmora
John Lennon
2
4
6
Drugie miejsce


Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Rok Album Najwyższa pozycja na liście Certyfikaty
US CAN
2008 David Archuleta
* Debiutancki album
 • Wydany: 11 listopada 2008 (USA)
 • Wytwórnia: Jive/Zomba
2 14
 • RIAA: Złota płyta[10]
 • Sprzedaż w USA: 610 000[11]
"– "oznacza, iż album nie zajął pozycji w notowaniu.

Single[edytuj | edytuj kod]

Rok Singiel Najwyższa pozycja na liście Album
US Hot US Pop US AC US T40 Main US Adult CAN
2008 "Crush" 2 12 6 13 15 7 David Archuleta
2009 "A Little Too Not Over You"[A] 114 76
"—" oznacza, iż singiel nie zajął pozycji w notowaniu.

Inne piosenki z list[edytuj | edytuj kod]

Rok Singiel Najwyższa pozycja na liście Album
US Hot US Pop CAN
2008 "Imagine" 36 35 31 Występy w
American Idol
"Don't Let the Sun Go Down on Me" 58 41 50
"In This Moment" 60 43 56
"Longer" 115 97
"Think of Me" 119
"Angels" 89 64 David Archuleta
"—" oznacza, iż singiel nie zajął pozycji w notowaniu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Archuleta signed with Jive. Jive. [dostęp 2008-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-20)].
 2. David Archuleta World Premiere – Elvis Duran & The Z100 Morning Show :: Weekdays 6a – 10a. [dostęp 2008-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-08-28)].
 3. Deseret News "Friends knew Archuleta had talent". [dostęp 2008-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-08)].
 4. Murray High teen moving up on 'Idol'. [w:] Associated Press [on-line]. Deseret News, 2008-02-15. [dostęp 2008-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-27)].
 5. a b Introducing David Archuleta. [dostęp 2008-03-06].
 6. Murray High teen moving up on 'Idol' | Deseret News. [dostęp 2008-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-27)].
 7. a b c d Fred Bronson: Q & A: David Archuleta from American Idol. Billboard, 6 maja 2008. [dostęp 2008-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-06-09)].
 8. American Idol Fast Facts: David Archuleta: Weekly Q & A. American Idol, Fox.com, FremantleMedia North America, Inc., 27 lutego – 4 marca 2007. [dostęp 2008-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-14)].
 9. Top 10, Archuleta interview. American Idol. 2008-03-25. Odcinek 25 marca 2008, sezon 7.
 10. David Archuleta Certified Gold (RIAA). 29 stycznia 2009. [dostęp 2009-01-31].
 11. Brian Mansfield: Those sales don't suck. USA Today, 28 stycznia 2009. [dostęp 2009-02-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-30)].