David Cameron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Cameron
Ilustracja
David Cameron (2010)
Pełne imię i nazwisko

David William Donald Cameron

Data i miejsce urodzenia

9 października 1966
Londyn

Premier Wielkiej Brytanii[a]
Okres

od 11 maja 2010
do 13 lipca 2016

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Poprzednik

Gordon Brown

Następca

Theresa May

Lider Partii Konserwatywnej
Okres

od 6 grudnia 2005
do 11 lipca 2016

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Poprzednik

Michael Howard

Następca

Theresa May

40. Lider Opozycji
Okres

od 6 grudnia 2005
do 11 maja 2010

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Poprzednik

Michael Howard

Następca

Harriet Harman

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii
Okres

od 13 listopada 2023

Przynależność polityczna

Partia Konserwatywna

Poprzednik

James Cleverly

podpis
Odznaczenia
Oficer Legii Honorowej (Francja) Order Króla Abdulaziza al Sauda I klasy (Arabia Saudyjska) Order Przyjaźni I klasy (Kazachstan)

David William Donald Cameron (ang. [ˈkæmɹən], ur. 9 października 1966 w Londynie) – brytyjski polityk, od 11 maja 2010 do 13 lipca 2016 premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od 2005 do 2016 lider Partii Konserwatywnej, w latach 2001–2016 poseł do Izby Gmin z okręgu Witney. Od 13 listopada 2023 minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii w gabinecie Rishiego Sunaka i lord dożywotni.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

David Cameron dorastał niedaleko Wantage w hrabstwie Oxfordshire. Jest synem maklera giełdowego Iana Donalda Camerona i Mary Fleur Mount, córki sir Williama Mounta, 2. baroneta. Cameron posiada szkockie korzenie, a jednym z jego przodków jest król Wielkiej Brytanii Wilhelm IV Hanowerski. Wykształcenie odebrał w Eton College. W wieku 15 lat został ukarany przez szkołę za palenie marihuany. Później miał rok przerwy w odbywaniu nauki, podczas którego wyjechał do Związku Radzieckiego, gdzie, jak sam przypuszcza[1], próbowało go zwerbować KGB.

Po powrocie rozpoczął studia w Brasenose College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Uczelnię tę ukończył z tytułem licencjata politologii, filozofii i ekonomii (PPE)[2]. Jeden z jego profesorów, Vernon Bogdanor, określił go jako najzdolniejszego studenta jakiego znał, z poglądami umiarkowanie konserwatywnymi[3]. Podczas studiów Cameron był członkiem klubu studenckiego Bullingdon Club, wzbudzającego wiele kontrowersji z powodu prowadzenia przez jego członków bujnego życia towarzyskiego i obfitej konsumpcji alkoholu.

Po ukończeniu uczelni z dyplomem pierwszej klasy w 1988, Cameron przez 4 lata pracował w departamencie badawczym Partii Konserwatywnej. Po wyborach 1992 został specjalnym doradcą rządu, początkowo w Ministerstwie Skarbu, później w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

W latach 1994–2001 Cameron był dyrektorem w Carlton Communications.

W Izbie Gmin[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą próbę dostania się do Izby Gmin podjął w 1997. Startował wtedy w okręgu Stafford, ale nie osiągnął zamierzonego celu[4]. Udało mu się natomiast w 2001 r., kiedy wygrał wybory w okręgu Witney[5]. Od razu po wyborach wszedł w skład parlamentarnej komisji spraw wewnętrznych. W 2003 r. został wiceprzewodniczącym Partii Konserwatywnej. Rok później był głównym mówcą konserwatystów w sprawach dotyczących samorządu lokalnego. Niedługo później został ministrem edukacji w gabinecie cieni[6].

Lider opozycji[edytuj | edytuj kod]

Po kolejnej porażce konserwatystów w wyborach w maju 2005 ze stanowiska lidera partii zrezygnował Michael Howard. Cameron zgłosił swoją kandydaturę 29 września. Zyskał poparcie innego wiceprzewodniczącego partii, Michaela Ancrama, byłego lidera konserwatystów Williama Hague’a, kanclerza skarbu w gabinecie cieni George’a Osbone’a oraz Olivera Letwina i Borisa Johnsona[7]. W swojej deklaracji Cameron ogłosił, że chce, aby ludzie znów byli dumni z faktu bycia konserwatystami[8].

Pierwsza tura wyborów na przewodniczącego partii odbyła się 18 października. Oprócz Camerona w wyborcze szranki stanęli: Kenneth Clarke (kanclerz skarbu w rządzie Johna Majora), David Davis (minister spraw wewnętrznych w gabinecie cieni) oraz Liam Fox (minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni). W pierwszej turze (głosowali, podobnie jak w drugiej, tylko konserwatywni deputowani do Izby Gmin, w liczbie 198) najlepszy wynik uzyskał Davis (62 głosy), drugi był niespodziewanie Cameron z 56 głosami, trzeci Fox – 42 głosy. Odpadł Clarke, który uzyskał 38 głosów.

Druga tura odbyła się 20 października. Tym razem wygrał Cameron (90 głosów) przed Davisem (57 głosów). Odpadł Fox (51 głosów). W trzeciej turze głosowali wszyscy członkowie Partii Konserwatywnej. Cameron wygrał zdecydowanie, uzyskując 78% głosów. Jego wybór na przewodniczącego Partii Konserwatywnej i jednocześnie lidera opozycji został ogłoszony 6 grudnia[9].

Po wyborach, Cameron odszedł w znacznym stopniu od tradycyjnego programu konserwatystów, wprowadzając doń liczne zmiany. Polegają one m.in. na: rezygnacji z obniżki podatków (na rzecz ich uproszczenia i spłaszczenia), nawoływaniu do bardziej proekologicznej polityki rządu, próbie zmniejszenia kar za niektóre przestępstwa, deklaracji, że Partia Konserwatywna nie działa wyłącznie w interesie klasy średniej i najbogatszych, ale także uboższej warstwy społecznej, oraz zwiększeniu wydatków na rzecz walki z biedą i ubóstwem w krajach Trzeciego Świata. Popiera również walkę z terroryzmem i interwencję w Iraku. Jego sztandarowe hasło to „odpowiedzialność społeczna” – czyli współpraca aktywnych jednostek, biznesu i władz lokalnych. Opowiada się także za ograniczeniem prywatnego finansowania partii politycznych.

Chęć tak radykalnej, w pewnych dziedzinach, zmiany wizerunku partii wywołała konflikt z grupą starszych jej działaczy, ale równocześnie zaowocowała wzrostem jej notowań, które przyniosły konserwatystom zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w 2010.

Premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej[edytuj | edytuj kod]

10 maja 2010, po złożeniu dymisji przez Gordona Browna, królowa Elżbieta II powierzyła Davidowi Cameronowi misję utworzenia nowego rządu[10]. Cameron utworzył koalicyjny gabinet złożony z posłów Partii Konserwatywnej i Liberalnych Demokratów. Wicepremierem został Nick Clegg. W 2013 roku w celach charytatywnych wystąpił w teledysku zespołu One Direction.

Przemówienie Camerona które zapoczątkowało Brexit, zapowiedziano w nim referendum dotyczące Brexitu i negocjacje dotyczące reformy wspólnoty

W 2013 roku wygłosił przemówienie w siedzibie agencji Bloomberga w Londynie, zapowiadając referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii, rozpoczynając tym samym dyskusje o Brexicie, chociaż w samym przemówieniu, a także później był zwolennikiem pozostania we wspólnocie, którą chciał zreformować[11][12].

W wyborach parlamentarnych w 2015 r. Partia Konserwatywna zwyciężyła zapewniając sobie bezwzględną większość głosów, a David Cameron zachował stanowisko premiera w jednopartyjnym rządzie.

Po ogłoszeniu 24 czerwca 2016 wyników referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, w którym większość głosujących opowiedziała się za opuszczeniem UE, David Cameron ogłosił rezygnację ze stanowiska lidera Partii Konserwatywnej i zapowiedział swoją dymisję z urzędu premiera po wyborze następcy[13]. Swoją decyzję uargumentował tym, że negocjacje z UE w sprawie zrzeczenia się członkostwa Wielkiej Brytanii muszą rozpocząć się pod przewodnictwem nowego premiera[14]. Po ogłoszeniu Theresy May liderką Partii Konserwatywnej, ustąpił ze stanowiska szefa rządu 13 lipca 2016[15], a 12 września 2016 zrzekł się mandatu posła do Izby Gmin ze skutkiem natychmiastowym[16].

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii[edytuj | edytuj kod]

13 listopada 2023 premier Rishi Sunak mianował Camerona ministrem spraw zagranicznych w swoim gabinecie; Cameron zastąpił na tym urzędzie Jamesa Cleverly'ego, który objął tekę ministra spraw wewnętrznych[17][18]. Równocześnie Cameron został powołany w skład Izby Lordów jako par dożywotni[18].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

David Cameron wraz z rodziną mieszka w rezydencji Witney w hrabstwie Oxfordshire. 1 czerwca 1996 poślubił Samanthę Sheffield (ur. 18 kwietnia 1971), córkę sir Reginalda Sheffielda i Annabel Jones. Cameronowie doczekali się czwórki dzieci:

 • Ivan Reginald Ian Cameron (8 kwietnia 2002 – 25 lutego 2009), cierpiał na mózgowe porażenie dziecięce[20]
 • Nancy Gwen Cameron (ur. 19 stycznia 2004)
 • Arthur Elwen Cameron (ur. 14 lutego 2006)
 • Florence Rose Endellion Cameron (ur. 24 sierpnia 2010)

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Również pierwszy lord skarbu oraz minister służby cywilnej Wielkiej Brytanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. BBC NEWS | UK | UK Politics | Cameron: KGB tried to recruit me, news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-22].
 2. Istotne fakty w życiu Davida Camerona. rogalinski.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-10)]..
 3. BBC NEWS | UK | UK Politics | The David Cameron story.
 4. BBC NEWS ONLINE | Stafford 1997 election result. bbc.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-09-07)]..
 5. BBC NEWS | VOTE 2001 | RESULTS & CONSTITUENCIES | Witney. news.bbc.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-03)]..
 6. BBC NEWS | UK | UK Politics | Contender: David Cameron.
 7. BBC NEWS | UK | UK Politics | Tory leadership: Who backed who?
 8. BBC NEWS | UK | UK Politics | Cameron targets 'new generation'.
 9. BBC NEWS | UK | UK Politics | Cameron chosen as new Tory leader.
 10. David Cameron is the new UK’s prime minister. bbc.com. [dostęp 2010-05-11]. (ang.).
 11. EU speech at Bloomberg - Number 10, number10.gov.uk [dostęp 2019-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-03] (ang.).
 12. David Cameron makes final plea for Britain to vote to remain in the EU | Politics | The Guardian, theguardian.com [dostęp 2019-01-31] (ang.).
 13. Brytyjczycy zagłosowali w referendum unijnym. Oficjalnie: 51,9 proc. za Brexitem. onet.pl, 24 czerwca 2016. [dostęp 2016-06-24].
 14. David Cameron: podam się do dymisji; wybory za trzy miesiące. gazeta.pl, 24 czerwca 2016. [dostęp 2016-06-24].
 15. David Cameron says being PM ‘the greatest honour’ in final Downing Street speech - BBC News, bbc.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 16. David Cameron zrzeka się mandatu. wp.pl, 12 września 2016. [dostęp 2016-09-14].
 17. Sam Francis: Rishi Sunak sacks Suella Braverman as home secretary. BBC, 2023-11-13. [dostęp 2023-11-13].
 18. a b Jennifer Scott: David Cameron appointed foreign secretary and made peer in shock cabinet reshuffle move. Sky News, 2023-11-13. [dostęp 2023-11-13].
 19. Н. Назарбаев наградил Премьер-Министра Великобритании Д.Кэмерона Орденом «Достық» I степени. Хабар NEWS 2015-11-03. [dostęp 2019-06-17].
 20. BBC NEWS | UK | UK Politics | Cameron’s ‘beautiful boy’ dies.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]