David Cox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Cox, ok. 1830
Zamek jesienią, ok. 1830
Łodzie rybackie w Dover

David Cox (ur. 29 kwietnia 1783 w Birmingham, zm. 7 czerwca 1859 tamże) – angielski rysownik i malarz pejzażysta, przedstawiciel szkoły romantycznej.

Był synem kowala, początkowo uczył się rysunku i malowania miniatur u Josepha Barbera. Po samobójczej śmierci mistrza podjął pracę dekoratora w teatrze De Maria w Birmingham. W 1804 wyjechał do Londynu, gdzie pracował jako malarz dekoracji w Astley's Theatre i kontynuował naukę u akwarelisty Johna Varley`a (1778-1842). Od 1805 wystawiał w Royal Academy, samodzielną karierę artystyczną rozpoczął w 1808, w tym samym roku ożenił się z Mary Agg, z którą miał syna Davida.

Artysta był także pedagogiem, miał licznych uczniów, również wśród arystokratów. Wydał kilka książek poświęconych akwareli i malarstwu pejzażowemu. W 1810 został przewodniczącym Associated Artists in Water Colour, a w 1813 członkiem Society of Painters in Water Colour. Wiele podróżował po Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu plenerów malarskich, w latach 20. XIX w. wielokrotnie wyjeżdżał na Kontynent do Francji, Holandii i Belgii. W 1841 przeniósł się na stałe do Birmingham, gdzie żył i pracował do śmierci w 1859.

Cox był w połowie XIX w. najwybitniejszym malarzem brytyjskim pochodzącym z Birmingham. Malował głównie pejzaże, tworzył początkowo wyłącznie akwarele, a pod koniec życia zainteresował się malarstwem olejnym. Jego przedstawienia przyrody i zmienności brytyjskiej pogody były cenione na równi z pracami Johna Constable. Obecnie uważany jest za prekursora impresjonizmu.

Największe zbiory prac artysty posiadają galerie brytyjskie, m.in. Birmingham Museum & Art Gallery, British Museum i Tate Britain[1].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Ackermanns New Drawing Book (1809),
  • A Series Of Progressive Lessons (1811),
  • Treatise on Landscape Painting (1813),
  • Progressive Lessons on Landscape (1816).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Cox w Tate.org.uk (ang.). [dostęp 04.03.2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]