Przejdź do zawartości

David Frost

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Frost
Ilustracja
David Frost (1971)
Data i miejsce urodzenia

7 kwietnia 1939
Tenterden

Data śmierci

31 sierpnia 2013

Zawód, zajęcie

dziennikarz

David Paradine Frost (ur. 7 kwietnia 1939 w Tenterden, zm. 31 sierpnia 2013) – angielski dziennikarz, pisarz, aktor, gospodarz wielu programów telewizyjnych.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jego kariera w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się od roku 1962, gdy wkrótce po ukończeniu studiów w Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge[1] został wybrany na gospodarza programu satyrycznego „That Was a Week That Was”. Po sukcesie na wyspach, dostał propozycję prowadzenia tego programu również w USA.

Do miana legendy urosły jego najsłynniejsze wywiady z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Richardem Nixonem, przeprowadzone w trzy lata po ustąpieniu Nixona z urzędu w wyniku upublicznienia kulis afery Watergate. Na ich podstawie napisano scenariusze do wielu sztuk teatralnych oraz filmów, m.in. sztuki Frost/Nixon autorstwa Petera Morgana i jego filmowej adaptacji pod tym samym tytułem z 2008 w reżyserii Rona Howarda, gdzie główne role zagrali Michael Sheen oraz Frank Langella.

W latach 1993–2005 był gospodarzem „Breakfest with Frost” dla stacji BBC. Od 2006 do 2012 roku prowadził w angielskojęzycznej telewizji Al-Dżazira program „Frost Over the World”, a od 2012 „The Frost Interview”.

Frost zmarł 31 sierpnia 2013 roku, na zawał serca, podczas rejsu na statku wycieczkowym „Queen Elizabeth”, gdzie miał wygłosić przemówienie. Miał 74 lata.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]