David Koresh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Koresh (1987)

David Koresh właściwie Vernon Wayne Howell (ur. 17 sierpnia 1959 w Houston w stanie Texas; zm. 19 kwietnia 1993 w Waco w stanie Texas) – Amerykanin, przywódca apokaliptycznej sekty Gałęzi Dawidowej, która była odłamem Dawidowych Adwentystów Dnia Siódmego.

Uważał się za kolejne wcielenie mesjasza. Sądził, że może mieć wiele żon, miał w związku z tym mnóstwo kochanek, wiele z nich było niepełnoletnich.

W marcu 1993, kiedy policjanci zamierzali go aresztować, zabarykadował się on wraz ze swoimi współwyznawcami na farmie w Waco w Teksasie. Następnie wywiązała się strzelanina między członkami Gałęzi Dawidowej a agentami FBI, którzy w tym czasie oblegali budynek. Dla członków sekty nie było jasne kto ich atakował, gdyż telefonicznie wzywali policję zgłaszając najście. Podczas akcji Służb Federalnych farma stanęła w płomieniach. Po ugaszeniu pożaru i odnalezieniu szczątków Davida Koresha ustalono, że zmarł od strzału w głowę. Położenie nadgarstka potrzebne do wykonania takiego strzału zmniejsza jednak prawdopodobieństwo samobójstwa, choć go nie wyklucza. Pewne jest natomiast, że wraz z nim zginęło 74 współwyznawców (w tym dzieci) i 4 agentów ATF. Z płonącego budynku uratowało się tylko 9 osób, nie licząc tych, którzy wyszli dobrowolnie przed pożarem (21 dzieci i dwoje dorosłych).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dick J. Reavis: The ashes of Waco: an investigation. New York: Simon Schuster, 1995. ISBN 0-684-81132-4.
  • Kenneth R. Samples: Prophets of the apocalypse : David Koresh and other American messiahs. Grand Rapids, Mich.: Baker Books, 1994. ISBN 0-8010-8367-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]