David Seymour

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

David Seymour, znany też pod pseudonimem Chim (właśc. Dawid Szymin, ur. 20 listopada 1911 w Warszawie, zm. 10 listopada 1956 w Qantarze w Egipcie) – polski fotoreporter, pochodzący z żydowskiej rodziny, wraz z Robertem Capą, Henrim Cartier-Bressonem i George’em Rodgerem założył agencję fotograficzną Magnum.

Był synem wydawcy książek hebrajskich w Polsce. W latach 1929-1933 studiował w Lipsku i Paryżu. W tym drugim mieście poznał Roberta Capę, Gerdę Pohorylle, Georges’a Sorię oraz Henri Cartier-Bressona. Z powodu trudności finansowych w rodzinie, zaczął pracować jako fotoreporter, publikując swój pierwszy fotoreportaż w Paris Soir. Od 1934 pracował dla Regards, pod pseudonimem Chim, co było zapisanym francuską ortografią skrótem jego nazwiska.

W roku 1936 jako przeciwnik faszyzmu udał się do republikańskiej Hiszpanii. Fotografie z wojny w Hiszpanii wyrobiły mu reputację w Europie. Po zwycięstwie popieranych przez państwa faszystowskie sił narodowych generała Francisco Franco, powrócił do Francji, by wkrótce potem wyjechać przez Meksyk do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1940 zaciągnął się do armii amerykańskiej. Pełnił funkcje tłumacza i fotografa na polach bitewnych Europy. W roku 1942, w którym jego rodzice zostali zamordowani przez niemieckich nazistów, otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

Po zakończeniu wojny pracował dla UNESCO, dokumentując wpływ wojny na psychikę dzieci, robiąc zdjęcia między innymi w Polsce, czego owocem był wydany w 1949 album Children of Europe. W 1947 w Monachium współzakładał agencję fotograficzną Magnum, której prezesem został w 1954 po tragicznej śmierci Roberta Capy. Sportretował m.in. Sophię Loren, Marilyn Monroe i Pabla Picassa.

Zginął 10 listopada 1956 od ognia egipskiego karabinu maszynowego na przejściu granicznym w Qantara, na izraelsko-egipskiej linii zawieszenia ognia w czasie kryzysu sueskiego, przygotowując materiał o wymianie jeńców.

Jego spuścizna znajduje się teraz w International Center of Photography w Nowym Jorku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]