David Spade

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Spade
Ilustracja
Imię i nazwisko David Wayne Spade
Data i miejsce urodzenia 22 lipca 1964
Birmingham, Michigan, USA
Strona internetowa

David Wayne Spade (ur. 22 lipca 1964, Birmingham w stanie Michigan, USA) - amerykański aktor i komik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

David Spade urodził się 22 lipca 1964 roku w Birmingham w stanie Michigan, jako najmłodszy z trójki rodzeństwa. Jego ojciec - Wayne Spade zostawił rodzinę, gdy David był jeszcze dzieckiem. Matka - Judy Todd związała się ponownie z weteranem wojennym, który kilka lat później popełnił samobójstwo.

W wieku 17 lat David ukończył Saguaro High School w Scottsdale. Studia rozpoczął na Arizona State University na wydziale związanym z biznesem. Należał do Sigma Alpha Epsilon, oraz udzielał się w zespole komediowym "Farce Side Comedy Hour", którego był niekwestionowanym liderem.

Po studiach zrozumiał, że pragnie być komikiem. W 1990 roku dzięki pomocy kolegi Dennisa Millera, udało mu się dostać do programu "Saturday Night Live". Pracował tam jako reżyser i wykonawca. Jego skecze bardzo podobały się publiczności, dzięki czemu otrzymał własny cykl pod tytułem "Spade in America".

W 1995 roku David rozpoczął karierę filmową. Na początku zagrał w "Tomcio Grubasek" z Chrisem Farley'em, z którym później przez kilka lat tworzył duet komediowy. Razem pojawili się również w filmie "Czarna owca". Ich dobrą passę przerwała nieoczekiwana śmierć Chrisa w 1997 roku. Przełomową rolą Davida było wcielenie się w złośliwego asystenta Dennisa Fincha w serialu komediowym "Ja się zastrzelę" (1997 - 2003). Za tę kreację otrzymał wiele nominacji i nagród. Posiada również gwiazdę na hollywoodzkim Walk of Fame, którą odsłonił 5 września 2003 roku na 7018 Hollywood Boulevard.

Jeśli chodzi o życie prywatne - znany jest z licznych romansów z aktorkami i modelkami. Umawiał się m.in. z Caprice, Larą Flynn-Boyle oraz Kristy Swanson.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]