David Spiegelhalter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David John Spiegelhalter
Ilustracja
David Spiegelhalter, 2020
Data urodzenia

16 sierpnia 1953

Zawód, zajęcie

statystyk

Miejsce zamieszkania

Cambridge, England

Narodowość

brytyjska

Tytuł naukowy

profesor

Alma Mater

University of Oxford, University College London

Uczelnia

University of Cambridge

Odznaczenia
Order of the British Empire
Fellow of the Royal Society

David John Spiegelhalter, (ur. 16 sierpnia 1953) – brytyjski statystyk, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego, członek rzeczywisty naukowego Towarzystwa Królewskiego. Za swoje zasługi na polu naukowo-badawczym w roku 2007 uhonorowany wintonowską legią profesorską w zakresie zdrowia publicznego w Laboratorium Statystycznym Uniwersytetu w Cambridge. Dzieli swoją pracę pomiędzy wykładami w Churchill College w Cambridge, a badaniami prowadzonymi w Zakładzie Biostatystyki państwowego Medycznego Instytutu Badawczego. Profesor David Spiegelhalter jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Według Instytutu Filadelfijskiego na przestrzeni ostatniej dekady zajął 34 miejsce wśród najbardziej przywoływanych światowych nazwisk naukowych z dziedziny matematyki i statystyki.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

D. Spiegelhalter studia licencjackie ukończył w Uniwersytecie w Oxfordzie w 1974 r., zaś stopień magistra w dziedzinie nauk ścisłych otrzymał w Uniwersytecie Londyńskim w roku 1975. Pracę doktorską pod kierunkiem prof. Adriana Smitha obronił w 1979 r.

Rozwój naukowy[edytuj | edytuj kod]

W 1976 r. D. Spiegelhalter był asystentem w Uniwersytecie Brunela, a następnie w latach 1977-1978 wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Po uzyskaniu stopnia doktora, był asystentem w Królewskiej Akademii Medycznej. W tym czasie pracował w Uniwersytecie w Nottingham. Od 1981 r. pracuje w Zakładzie Biostatystyki Medycznego Instytutu Badawczego w Cambridge. Od 1991 r. jest także honorowym wykładowcą w Uniwersytecie w Hongkongu. D. Spiegelhalter był konsultantem naukowym firm farmaceutycznych takich, jak GlaxoSmithKline, Novartis oraz instytucji międzynarodowych – m.in. Światowej Agencji Antydopingowej. Odegrał m.in. kluczową rolę w pediatrycznych badaniach kardiochirurgicznych prowadzonych dla Szpitala Królewskiego w Bristolu. Brał udział w głośnym śledztwie w sprawie morderstw popełnionych przez doktora Harolda Shipmana. W 2005 r. gościnnie wygłosił wykład na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze nt. „Bayesian approaches to clinical trials and health-care evaluation”, promujący jego książkę, wydaną przez wydawnictwo Wiley pod tym samym tytułem.

Zainteresowania naukowe[edytuj | edytuj kod]

Na przestrzeni pracy zawodowej obejmują przede wszystkim metody bayesowskie w systemach eksperckich i badaniach kliniczno-kontrolnych, modelowaniu wielowymiarowym oraz epidemiologii, a także popularyzacją wiedzy z zakresu zdrowia publicznego. I tak, w latach 80. był autorem wielu prac statystycznych dotyczących systemów eksperckich, w których wykazał wyższość zastosowania podejścia bayesowskiego nad „częstościowym”, w rozwiązywaniu problemów dotychczas uznanych za nierozwiązywalne. Następnie w latach 90. D. Spiegelhalter kierował zespołem naukowym Medycznego Instytutu Badawczego w Cambridge, zajmującym się metodami Monte Carlo z wykorzystaniem łańcucha Markowa. Prace tego zespołu doprowadziły do stworzenia programu komputerowego BUGS (w wolnym tłumaczeniu: wnioskowanie bayesowskie z wykorzystaniem generatora Gibbsa), który w tym czasie przyczynił się do eksplozji zainteresowań i spopularyzowania metod bayesowskich na całym świecie.

Dorobek naukowy i popularyzatorski[edytuj | edytuj kod]

Prof. Spiegelhalter jest autorem i współautorem około dwustu artykułów naukowych opublikowanych na tzw. liście filadelfijskiej oraz trzech podręczników. W ostatnich latach zajmuje się także naukową popularyzacją zagadnień związanych z szeroko pojętym zdrowiem publicznym. Celem tych działań jest społeczna promocja zagadnień związanych z czynnikami zagrażającymi zdrowiu ludzkiemu, określanymi jako czynniki ryzyka, miarą ich prawdopodobieństwa, możliwością statystycznej oceny wpływu oraz przypadkowości. Aktywność ta zaowocowała publikacją ok. 30 prac popularyzatorskich z tego zakresu, wydanych w czasopismach popularnonaukowych.

Zainteresowania pozanaukowe[edytuj | edytuj kod]

Jego główne zainteresowania poza pracą zawodową to tworzenie witraży, samba drumming i podróże w różne części świata (prof. D. Spiegelhalter w 2005 r. odwiedził Polskę, zwiedził Kraków, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Opole). W grudniu 2011 r. uczestniczył w teleturnieju BBC Winter Wipeout.

Wyróżnienia (instytucje nadające)[edytuj | edytuj kod]

  • 1975 członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Statystycznego
  • 1985 brązowy medal Williama Guya (Królewskie Towarzystwo Statystyczne)
  • 1989 nagroda za wybitny artykuł (Amerykańskie Stowarzyszenie Statystyczne)
  • 1993 tytuł biegłego statystyka (Królewskie Towarzystwo Statystyczne)
  • 1994 srebrny medal Williama Guya (Królewskie Towarzystwo Statystyczne)
  • 1994 doktorat honoris causa (Uniwersytet w Aalborgu, Dania)
  • 2005 członek rzeczywisty (Towarzystwo Królewskie w Londynie)
  • 2006 Order Imperium Brytyjskiego w klasie Oficer z okazji urodzin Jej Wysokości Królowej
  • 2006 tytuł profesora biostatystyki (Uniwersytet w Cambridge)
  • 2009 Nagroda i Medal Waltera Weldona (Uniwersytet w Oxfordzie)