David Walliams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
David Walliams
David Williams (2014)
David Williams (2014)
Imię i nazwisko David Williams
Data i miejsce urodzenia 20 sierpnia 1971
Surrey
Zawód aktor, scenarzysta
Współmałżonek Lara Stone
Lata aktywności od 1992

David Walliams, właściwie David Williams (ur. 20 sierpnia 1971 w hrabstwie Surrey) – angielski aktor i scenarzysta, wraz z Mattem Lucasem współtwórca serialu komediowego Mała Brytania.

Biografia[edytuj]

Walliams jest zawodowym aktorem – jako nastolatek występował w Narodowym Teatrze Młodzieży, a następnie ukończył studia w zakresie sztuk dramatycznych na University of Bristol. Gdy przystępował do Equity, związku zawodowego brytyjskich aktorów, okazało się, że jest już tam członek z imieniem i nazwiskiem David Williams i stąd wzięła się decyzja o zmianie jednej litery (regulamin organizacji nie pozwala na jednoczesną przynależność do niej dwóch tak samo nazywających się członków).

Od połowy lat 90. pojawiał się w niewielkich rólkach w programach i serialach telewizyjnych. Jednak prawdziwym motorem jego kariery okazała się współpraca z Lucasem. Najpierw tworzyli razem programy satyryczne Rock Profile i Mash and Peas, aż wreszcie narodziła się Mała Brytania – najpierw w wersji radiowej, potem telewizyjnej, a podczas trasy z roku 2006 także scenicznej.

4 lipca 2006 Walliams przepłynął wpław kanał La Manche w miejscu, gdzie jego szerokość wynosi 35 km. Przygotowania do tego wyczynu trwały 9 miesięcy, w czasie których zebrał ponad milion funtów na cele charytatywne. Dodatkowym utrudnieniem było to, iż treningi pokryły się w czasie z trasą pod tytułem Mała Brytania na Żywo, więc Walliams każdego dnia najpierw spędzał kilka godzin na basenie, a wieczorem występował na scenie. W uznaniu dla tego osiągnięcia otrzymał nagrodę specjalną w brytyjskim plebiscycie Sportowiec Roku 2006. Matt Lucas towarzyszył przygotowaniom kolegi z kamerą, dzięki czemu powstał film dokumentalny Wielkie pływanie Małej Brytanii.

Życie prywatne[edytuj]

Od 2009 roku spotykał się z modelką Larą Stone, z którą zaręczyny ogłosił 20 stycznia 2010[1]. Para pobrała się 16 maja 2010[2] w Londynie. Wcześniej aktor związany był m.in. z Geri Halliwell[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. David Walliams to marry model Lara Stone (ang.). W: BBC News [on-line]. [dostęp 2010-01-20].
  2. David Walliams marries Dutch model Lara Stone (ang.). W: BBC News [on-line]. [dostęp 2010-05-17].

Bibliografia[edytuj]