Davina Lewis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Davina Lewis
Davina Elizabeth Alice Benedikte Lewis
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1977
Londyn

Davina Lewis, urodzona jako Lady Davina Elizabeth Alice Benedikte Windsor (ur. 19 listopada 1977 w Paddington, Londyn), drugie dziecko i najstarsza córka Ryszarda Windsora, księcia Gloucester i Birgitty van Deurs, córki Asgera Prebena Wissinga Henriksena.

Davina spędziła dzieciństwo w Kensington Palace. Edukację odebrała w Kensington Preparatory School w Notting Hill i St. George's School w Ascot. Jest absolwentką Uniwersytetu Zachodniej Anglii.

W sobotę, 31 lipca 2004 r. w Kensington, lady Davina poślubiła Gary'ego Lewisa (ur. 15 sierpnia 1970), obywatela Nowej Zelandii, siostrzeńca znanego pisarza Witi Ihomaery. Gary Lewis pracuje w branży budowlanej i jest entuzjastą surfowania. Jest pierwszą osobą o maoryskich korzeniach w Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej. Gary i Davina poznali się w 2000 r. na Bali.

Poza rodzicami panny młodej, na wesele nie przybył żaden z członków rodziny królewskiej. Babka Daviny, księżna Alicja nie uczestniczyła w weselu z powodu swojego wieku i stanu zdrowia, ale odwiedziła nowożeńców niedługo po uroczystości. W czerwcu 2010 roku przyszła na świat ich córka Senna, a 25 maja 2012 syn Tāne Mahuta.

Davina jest prawnuczką w linii męskiej króla Jerzego V. Zgodnie z prawem nie przysługują jej królewskie honory, tytuł Jej Królewskiej Wysokości ani tytuł księżniczki Zjednoczonego Królestwa (prawo takie mają natomiast wnuczęta monarchów w linii męskiej, wnukiem Jerzego V jest JKW książę Ryszard, ojciec Lady Daviny).

Jest obecnie 28. w linii sukcesji do brytyjskiego tronu.


Poprzednik
Xan Windsor, lord Culloden
Linia sukcesji do brytyjskiego tronu Następca
lady Rose Gilman
Poprzednik
Sylvana Tomaselli, hrabina St Andrews
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Kobiety
Następca
lady Rose Gilman