Dawid (obraz Domenica Fettiego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Dawid (obraz Fettiego))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawid
Ilustracja
Autor Domenico Fetti
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 174 × 130 cm
Muzeum Gallerie dell'Accademia

Dawid – obraz włoskiego malarza baroku Domenica Fettiego.

Obraz do weneckiej galerii dell’Accademia trafił w 1838 roku z kolekcji rodziny Contarinich. Jego temat był podejmowany przez Fettiego wielokrotnie. dwie najbardziej znane wersje znajdują się obecnie w muzeum w Dreźnie i w kolekcji Viezzoli w Genui.

Twórczość Fettiego rozwijała się pod wpływem dzieł Borgianniego i Caravaggia. Według Paola Micheliniego Fetti łączył w swoich dziełach

...świat Caravaggia ze światem weneckim – w dziełach w których swobodne światło, coraz bardziej ruchliwe i niespokojne, wyzwala potężną caravaggiowską materię chromatyczną aż do osiągnięcia pełni'[1]

Przedstawiona postać Dawida została, tradycyjnie dla malarza, ujęta w stroju epoki i daleko jest mu od postaci mitologicznej. Światło pada na bogato haftowany kaftan oraz kapelusz zdobiony piórami. Osobny strumień wydobywa z ciemności rękojeść miecza. W wizerunku młodzieńca można doszukać się inspiracji rubensowskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paola Michelini „Domenico Fetti a Venezia.” Arte Veneta 9 (1955): 129, n. 3. za Mario Abis, Malarstwo weneckie złotego okresu XV–XVIII wieku s. 32.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Giuseppe de Logu, Mario Abis, Malarstwo weneckie złotego okresu XV–XVIII wieku, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1976, ​ISBN 963-13-4313-8​.