Dawid Goldman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dawid Goldman
Gutek
strzelec strzelec
Data i miejsce śmierci

14 września 1944
Warszawa

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Krajowa

Jednostki

Batalion „Parasol”

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Na Powązkach Wojskowych – fragment ściany z nazwiskami poległych z plutonu pancernego

Dawid Goldman ps. Gutek (ur. ?, zm. 14 września 1944 w Warszawie) – strzelec pochodzenia żydowskiego, uczestnik powstania w getcie w 1943 i powstania warszawskiego w 1944.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

5. dnia powstania warszawskiego został uwolniony z obozu „Gęsiówka” przez oddziały Armii Krajowej[1]. Po tym wydarzeniu wstąpił w szeregi batalionu „Parasol i służył w plutonie pancernym dowodzonym przez porucznika Wacława Micutę. Wkrótce, wraz z Henrykiem Ledermanem ps. Heniek, został przewodnikiem kanałowym w rejonie Starego Miasta. Znał wiele połączeń, gdyż podczas powstania w getcie warszawskim często był zmuszony poruszać się kanałami, a także przenosił nimi broń lub żywność. Po upadku walk w 1943 aż do uwięzienia przez okupanta niemieckiego w „Gęsiówce” ukrywał się w kanałach.

Dawid Goldman poległ 14 września 1944 pod ruinami Poselstwa Chińskiego na Czerniakowie. Wraz z nim zginął Józef Filar (ps. Filar, odzn. KW) i nieznany z nazwiska były więzień „Gęsiówki”, również żołnierz plutonu pancernego, noszący pseudonim Kuba (odzn. KW).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dawid Goldman. [w:] Muzeum Powstania Warszawskiego [on-line]. 1944.pl. [dostęp 2016-10-25].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]