Dawid Szychowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawid Szychowski
Ilustracja
Michael Schudrich i Dawid Szychowski (z prawej) na uroczystości 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto
Data i miejsce urodzenia 8 listopada 1982
Biała Podlaska
Rabin Łodzi
Okres sprawowania od 2015
Wyznanie judaizm

Dawid Szychowski (ur. 8 listopada 1982 w Białej Podlaskiej) – polski rabin. Od września 2015 rabin Łodzi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 2003–2008 studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po przyjeździe rabina Boaza Pasha do Krakowa w 2006, rozpoczął naukę pod jego opieką.

W latach 2009–2015 kształcił się w izraelskich jesziwach: Machon Meir i Midrash Sfaradi w Jerozolimie oraz w Yeshivat Hamivtar w Efracie. Ukończył dwuletni program Beren Strauss Amiel przygotowujący przyszłych rabinów do pracy z żydowskimi społecznościami poza Izraelem. Jest uczniem rabina Uriego Szerkiego z Machon Meir i rabina Szlomo Wilka z Ohr Tora Stone. Uczył się również u rabina Adina Szteinzalca. W marcu 2015 dostał smichę rabinacką z rąk rabina Jakowa Pereca, a kilka miesięcy później od rabina Szlomo Riskina. Jest emisariuszem organizacji Shavei Israel.

Posługuje się językami polskim, hebrajskim i angielskim.

Jego żoną była Maria (Miriam) Szychowska, z którą ma czwórkę dzieci. Razem prowadzą Fundację Emuna zajmującą się edukacją z zakresu religii, kultury i historii żydowskiej oraz działalnością wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych w szczególności członków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej na terenie Łodzi i całej Polski.

Przemawiał i prowadził modlitwy na cmentarzu żydowskim w Łodzi w czasie uroczystości obchodów 75. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto 29 sierpnia 2019.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]