Dawn Summers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawn
Dawn Summers
Postać z Buffy: Postrach wampirów
Pierwsze wystąpienie Buffy vs Dracula
Ostatnie wystąpienie Chosen
Grany przez Michelle Trachtenberg
Liczba odcinków 66
Dane biograficzne
Data urodzenia 1986
Inne informacje
Wiek 22
Umiejętności jako Klucz, jej krew otwiera portal do innego wymiaru

Dawn Summers – fikcyjna postać z serialu Buffy: Postrach wampirów, klucz i młodsza siostra pogromczyni. Grana przez Michelle Trachtenberg

Zapowiedzi[edytuj | edytuj kod]

Pojawienie się Dawn było kilka razy przepowiadane we wcześniejszych sezonach, w odcinku "Graduation day part 2", w śnie Buffy, przez Faith. Następnie w "Restless" także w śnie Buffy przez Tarę. Istnieje też możliwość, iż ona sama pojawia się w tym odcinku, lecz jest to tylko przypuszczenie, poparte obserwacjami fanów, bo nigdzie nie zostało to oficjalnie potwierdzone – ani też zdementowane.

Klucz[edytuj | edytuj kod]

Klucz – kula mistycznej energii, zdolna do otwarcia portalu do wymiaru, z którego pochodziła Glory (Buffy). Przez trzech czeskich mnichów, jednych z tych, którzy mieli go ochraniać zmieniona w dziewczynkę i umieszczona w domu pogromczyni, bo tylko ona jednak mogła ją chronić. Do stworzenia ludzkiej formy Dawn użyto też i energii samej Buffy jak i pewnie jej matki, gdyż krew pogromczyni także mogła zamknąć portal otwarty przez klucz. Dla dopełnienia zmieniono także pamięć wszystkich osób związanych z Dawn, tak by nikt niczego nie podejrzewał. Po tym jak Buffy odkrywa prawdę, Joyce i sama pogromczyni jednak nadal traktują dziewczynkę jak członka rodziny.

Dawn[edytuj | edytuj kod]

W momencie swojego pojawienia się w serialu Dawn ma około 14 lat, oficjalnie urodziła się tak jak Buffy w Los Angeles w 1986 roku. Jest dobrą uczennicą, ma kilka koleżanek – poznajemy tylko jedną z nich Janice – prowadzi też pamiętnik. Jest nieco zazdrosna o swoją siostrę i nie lubi, gdy się ją traktuje jak dziecko. Prowadzi to czasem do przykrych wypadków. Dawn jest też kleptomanką, od śmierci swojej matki, jest to jej reakcja na szok. Kocha swoją mamę i siostrę, podkochuje się też w Xanderze, najbardziej zaś lubi Tarę i Willow. Jest też drugą osobą z grupy, którą naprawdę lubi Spike, i której nigdy nie chciał skrzywdzić, a nawet potrafił się dla nich narazić na śmierć. Jej stosunek do niego uległ zmianie, gdy dowiedziała się o próbie gwałtu na Buffy. Innym demonem, z którym Dawn ma dobre układy jest Clem. Dawn częściowo zaprzyjaźnia się w 7 sezonie z Andrew, nie przepada zaś za Anyą.

Post Sunnydalle[edytuj | edytuj kod]

Zaczyna studiować na uniwersytecie Berkeley, jednak w wyniku związku z Kennethem, staje się olbrzymką i musi zamieszkać w szkockiej siedzibie pogromczyń. Prawdopodobnie Willow Rosenberg stara się ją jakoś wyleczyć.

Zdolności[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci Joyce, Dawn próbowała ja ożywić za pomocą magii. Jednak nie udało się jej tego dokonać tak jakby chciała, zniszczenie fotografii przerwało czar. Poza tym Dawn nie ma innych zdolności ani dokonań na polu magicznym. Uczy się jednak gromić wampiry, potrafi walczyć za pomocą miecza, dobrze orientuje się w księgach i internecie, co przydaje się gdy Willow przebywa w Anglii. Dawn od sezonu 6 jest już zwykłym człowiekiem.

W sezonie 5, będąc Kluczem – kulą energii otwierającą portal zmienioną w człowieka, jej krew mogła taki portal otworzyć, był on otwarty do momentu aż przestała ona płynąć, czyli do jej fizycznej śmierci. Możliwe, że oznaczało by to dla niej powrót to formy kuli energii. W sezonie 8 po spotkaniu Kennetha i utracie dziewictwa staje się olbrzymką, dysponuje też nadludzką siłą.