Dawny kościół św. Ducha w Chęcinach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawny kościół św. Ducha
Distinctive emblem for cultural property.svg A.230 z dnia 26.01.1959 z 28.10.1971 i 1067 z 19.09.1990 [1]
Ilustracja
widok ogólny
Państwo  Polska
Miejscowość Chęciny
ul. Ogrodowa
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Położenie na mapie Chęcin
Mapa lokalizacyjna Chęcin
Dawny kościół św. Ducha
Dawny kościół św. Ducha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dawny kościół św. Ducha
Dawny kościół św. Ducha
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Dawny kościół św. Ducha
Dawny kościół św. Ducha
Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kieleckiego
Dawny kościół św. Ducha
Dawny kościół św. Ducha
Położenie na mapie gminy Chęciny
Mapa lokalizacyjna gminy Chęciny
Dawny kościół św. Ducha
Dawny kościół św. Ducha
Ziemia50°48′04,00″N 20°27′28,05″E/50,801111 20,457792

Dawny kościół świętego Ducha – dawna świątynia szpitalna znajdująca się w Chęcinach, w województwie świętokrzyskim.

Świątynia została wzniesiona po 1658 roku. Przy jej budowie zapewne wykorzystano pozostałości dawnego zboru. Pierwotnie kościół posiadał prostokątną nawę i kwadratowe, skierowane w stronę wschodnią, prezbiterium. Przy północnej ścianie prezbiterium została wzniesiona maleńka zakrystia.

Przez około stu lat budowla pełniła funkcje sakralne. W 1787 roku świątynia była już opuszczona. Wówczas postanowiono, że kościół zostanie przebudowany na potrzeby policji lub sądu. Jednak zły stan techniczny budowli nie pozwolił na wykorzystanie świątyni. W dawnym kościele znalazła swoją siedzibę fabryka marmurów.

Fabryka funkcjonowała od 1820 roku do wybuchu powstania listopadowego, kiedy to władze carskie postanowiły ją zamknąć. Wówczas fabrykę kupił jeden z chęcińskich Żydów i postanowił przebudować kościół na budynek mieszkalny. W tym celu wnętrza nawy i prezbiterium zostały przedzielone stropem na dwie kondygnacje, a nawa została podzielona ścianami na mniejsze pomieszczenia. Zmieniła się również bryła budowli – od strony zachodniej została dostawiona przybudówka, identyczna jak dobudowane od strony wschodniej prezbiterium. Być może, że ta przebudówka pochodziła z „przemysłowego" okresu dawnej świątyni.

Obecnie trudno zauważyć, że budynek był kiedyś kościołem – w dalszym ciągu można zobaczyć nawę, prezbiterium i zakrystię, posiadające osobne dachy. Trudno dostrzec dawną funkcję budowli, ze względu na nowe rozmieszczenie otworów okiennych – kiedy dawna świątynia była przebudowywana na wielorodzinny budynek mieszkalny, została zwiększona liczba okien (zostały one rozmieszczone w dwóch poziomach, aby zapewnić dostęp światła do mieszkań). Na dachu dawnej świątyni zostały zbudowane kominy, obecnie bardzo ważne dla nowej funkcji budynku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]