Daydream (album)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Daydream
Album studyjny Mariah Carey
Wydany Stany Zjednoczone 3 października 1995
Japonia 28 października 1995
Unia Europejska 29 października 1995
Nagrywany 1994-1995
Gatunek Pop, R&B
Długość Stany Zjednoczone Unia Europejska 46:43
Hiszpania 50:06
Japonia 57:57
Wydawnictwo Columbia
Producent Mariah Carey,
Walter Afanasieff,
Dave Hall,
Jermaine Dupri,
Manuel Seal,
David Morales.
Oceny
Album po albumie
Single z albumu Daydream
 1. Fantasy
  Wydany: 12 września 1995
 2. One Sweet Day
  Wydany: 14 listopada 1995
 3. Open Arms
  Wydany: 5 grudnia 1995
 4. El Amor Que Soñé
  Wydany: 1995
 5. Always Be My Baby
  Wydany: 16 marca 1996
 6. Forever
  Wydany: 6 lipca 1996
 7. Underneath the Stars
  Wydany: 16 października 1996

Daydream – piąty album studyjny amerykańskiej wokalistki i autorki tekstów piosenek, Mariah Carey, wydany oficjalnie 3 października 1995 roku nakładem wytwórni Columbia Records. Jest on kontynuacją w dyskografii artystki po wydaniu albumu Music Box, który stał się światowym fenomenem, oraz krążka Merry Christmas, zawierający utwory świąteczne. To pierwszy projekt, w którym Carey dodała elementy muzyki hip-hop i urban, a jeszcze nie miały nic wspólnego z trzema poprzednimi albumami. Kolejny raz też wokalistka współpracowała podczas produkcji płyty z Walterem Afanasieneffem, producentowi znanemu z pracą nad pierwszymi trzema krążkami piosenkarki, która też z Daydream kontrolowała kierunek muzyczny i jego kompozycję. Stwierdziła też, że Daydream to początek jej muzycznej ewolucji. Zmiana ta zaczyna się bardziej skupiać w szóstym albumie Carey, Butterfly, z 1997 roku.

Na krążku wokalistka współpracowała pierwszy raz z Jermainem Duprim, który był współautorem i producentem jednej z piosenek wraz z Babyfacem, który miał też przyjemność kolaborować z artystką na Music Box. Również pierwszy raz do Carey dołączył boysband, a także amerykański kwartet R&B, Boyz II Men, który napisał tekst i stworzył z nią koncepcję do utworu "One Sweet Day". Z asystencją Afanasieneffa i dodatkowymi producentami, było możliwe, że piosenkarka stworzy subtelne przejście w markecie muzyki R&B. Płyta Daydream została nominowana sześciokrotnie do nagród Grammy, gdzie podczas trzydziestego ósmego rozdania nagród Carey wystąpiła na jej scenie. Z powodu ogromnego sukcesu komercyjnego i pozytywnych opinii na temat płyty, krytycy wierzyli, że artystka będzie jedną z wielkich zwycięzców. Jednakże, ze względu na jej przerażenie, była ona na ceremonii wykluczona, a temat zwycięstwa stał się kontrowersyjny, opuszczając także galę z pustymi rękoma.

Album był promowany przez sześć singli. Główny z nich, "Fantasy", stał się pierwszym singlem żeńskiej artystki, który zadebiutował na szczycie Billboard Hot 100, pozostał tam przez osiem tygodni, i był drugim, najlepiej sprzedającym się singlem w Stanach Zjednoczonych. Znalazł się też on na miejscu pierwszym w Australii, Kanadzie, i Nowej Zelandii, oraz uplasował się w Top 5 list krajowych, tj. Wielka Brytania, Francja i Finlandia. Drugi singiel, "One Sweet Day", utrzymywał się na miejscu pierwszym w USA bez żadnych zmian przez szesnaście tygodni, jako najdłużej notowany singiel numer jeden w historii amerykańskiej muzyki. Rekord jest cały czas utrzymywany. Utwór był też hitem we Francji, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii. Wspólnie, wszystkie single z Daydream spędziły 6 miesięcy na szczycie Hot 100. Dla jeszcze silniejszej promocji albumu, Carey wyruszyła w sukcesywną trasę, Daydream World Tour, odwiedzając Europę i Azję.

Daydream została najlepiej recenzjowaną płytą, oraz miała za sobą ogromny sukces komercyjny, zadebiutowała na miejscu pierwszym w dziewięciu krajach, oraz w Top 5 innych państw. Był to też drugi album Carey, który został pokryty diamentem w USA, za sprzedaż ponad 10 mln kopii, oraz znajduje się w top piątce najlepiej sprzedających się krążków przez światowych artystów w Japonii, mając ponad 2,1 mln sprzedanych kopii. Jest to też jeden z najlepiej sprzedających się albumów na całym świecie, sprzedając całkowicie aż 20 mln kopii.

Album i jego historia[edytuj | edytuj kod]

Twórczość na Daydream odbiega od wypracowanego stylu jakim charakteryzował ów Mariah na wcześniejszych albumach – korzystając z gatunków muzycznych R&B i Hip Hop. Bardzo wysokie wyniki sprzedaży w pierwszym tygodniu premiery pozwalają zadebiutować krążkowi 21 października na szczycie prestiżowej listy Billboard 200 Album gdzie zostaje przez trzy tygodnie. Pierwszy tydzień sprzedaży Daydream ustanawia rekord – 224 000 płyt czyniąc z niej z czasem pierwszą kobietę, która w krótkim czasie sprzedała milion kopii płyty. Popularność płyty pozwala utrzymywać się jej przez 29 tygodni w pierwszej dzieciate, a zawrotna liczba 760 tys. nakładu sprzedanego nośnika albumu w 11. i dwóch kolejnych tygodniach przyczynia się do historycznego powrotu na pierwsze miejsce na kolejne trzy tygodnie. Czas 70 tygodni przebywania na liście i popularność krążka sprawia, że New York Times, People i TIME są zgodni w przekonaniu, że Daydream jest "numerem jeden" roku i tym samym czyniąc z niego światowego bestsellera ponieważ już w piątym miesiącu od premiery sprzedaż sięgnęła liczby 14 milionów kopii na całym świecie. Na tak wielki sukces albumu wpłynęły umiejętności pisarskie, warunki głosowe i umiejętność wykorzystania go przez Mariah, ale również współpraca z takimi producentami Dave Hall, Jermaine Dupri, Manuel Seal i Walterem Afanasieffem, który towarzyszy jej od początku kariery. Utwory, które zostały wybrane do promocji krążka w USA odniosły podobnie wielki sukces jak album. "Fantasy" był pierwszym singlem dzielącym los Daydream ponieważ 30 września pojawił się na pierwszym miejscu i pozostał tam osiem tygodni. Jednak największy sukces był dopiero przez Mariah, ponieważ jak się okazało "złotym" kawałkiem był duet z Boyz II Men z piosnką "One Sweet Day" ustanawiający kolejny rekord – pozostawał on na szczycie niezmiennie przez 16 tygodni! Trzecim i ostatnim komercyjnym singlem w Ameryce pochodzącym z tej płyty jest "Always Be My Baby" także podzielający swoich poprzedników. Gdy w Stanach Mariah opanowała czołówki amerykańskich list w Europie i Azji odnosiła sukcesy wydając kolejno "Open Arms" i "Forever" będące zapisami z Daydream Tour w ich klipach. Po jednym z koncertów Mariah zapytana o ulubioną piosenkę z albumu odpowiedziała, że to "Underneath The Stars", o którego jak się później okazuje najbardziej walczy aby stał się singlem wydanym w USA podobnie jak "Forever" z tym, że były pozbawione praw komercyjnych czyniąc je singlami "promo".

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

 • Daydream za swój ogromny sukces zdobyły w sumie sześć nominacji do nagród Grammy Awards między innymi w kategorii najlepszy album roku, One Sweet Day jako najlepsza piosenka roku czy najlepszy wokal w kategorii Pop lecz niestety żadna z nich nieokazała się dla Mariah zwycięską.
 • Zajął 116 miejsce w Rock and Roll Hall w rankingu najlepiej sprzedających się albumów i uzyskał status podwójnie diamentowej płyty.
 • Ken Tucker z Entertainment Weekly nazwał ten album "Po prostu najlepszą kolekcją utworów Carey, która stworzyła od czasu jej debiutanckiego albumu w 1990". W swoim opisie na AllMusicGuide nazwał ten album "Jej najlepszym albumem na randkę, zawierające konsekwentnie silne utwory...". Krytyk odniósł się do jej wokalu określając "wybitnie namiętny", który pozostaje znakomicie kontrastującym do komentarzy mówiących, że jej technika wokalna pochodzi z bogatego uczucia bądź emocji.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

BMI:

 • Pop Award – "Always Be My Baby"
 • Pop Award – "Fantasy"
 • Pop Award – "One Sweet Day"
 • Pop Award – "Forever"

Billboard:

 • Specjalna nagroda za "One Sweet Day"
 • Hot 100 Singles – Artysta roku
 • Hot 100 Airplay "Always Be My Baby"
 • Hot Adult Contemporary – Artysta roku

American Music Awards :

 • Najlepszy żeński artysta w kategorii Pop/Rock
 • Najlepszy żeński artysta w kategorii Soul/R&B

Lista utworów[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Autorzy Produkcja i aranżacja Czas trwania
Podstawowa wersja: USA (CK 66700) i Europa (481367 2)
1. Fantasy Mariah Carey, Chris Frantz, Tina Weymouth, Dave Hall, Adrian Belew, Steven Stanley Mariah Carey, Dave Hall

(Dave Hall for Untouchables Entertainment)

4:04
2. Underneath the Stars Mariah Carey, Walter Afanasieff Walter Affanasieff, Mariah Carey 3:33
3. One Sweet Day Mariah Carey, Michael McCary, Nathan Morris, Wanya Morris, Shawn Stockman, Walter Afanasieff Walter Affanasieff, Mariah Carey 4:42
4. Open Arms Steve Perry, Jonathan Cain Walter Affanasieff, Mariah Carey 3:30
5. Always Be My Baby Mariah Carey, Jermaine Dupri, Manuel Seal Mariah Carey, Jermaine Dupri, Manuel Seal (Koordynator produkcji) 4:20
6. I Am Free Mariah Carey, Walter Afanasieff Walter Affanasieff, Mariah Carey 3:09
7. When I Saw You Mariah Carey, Walter Afanasieff Walter Affanasieff, Mariah Carey 4:24
8. Long Ago Mariah Carey, Jermaine Dupri Mariah Carey, Jermaine Dupri, Manuel Seal (Koordynator produkcji) 4:33
9. Melt Away Mariah Carey, Babyface Mariah Carey 3:42
10. Forever Mariah Carey, Walter Afanasieff Walter Affanasieff, Mariah Carey 4:00
11. Daydream Interlude (Fantasy Sweet Dub Mix) Mariah Carey, Chris Frantz, Tina Weymouth, Dave Hall, Adrian Belew, Steven Stanley Mariah Carey, David Morales

(David Morales for Def Mix productions)

3:04
12. Looking In Mariah Carey, Walter Afanasieff Walter Affanasieff, Mariah Carey 3:36
Bonus wersji hiszpańskojęzycznych: Meksyk (CDDI 481367), Hiszpania (481367 9), Kolumbia (52 481367) i Argentyna (2-481.367).
13. El Amor Que Soñé Steve Perry, Jonathan Cain,

Manny Benito adaptacja hiszpańskiej wersji tekstu

Walter Affanasieff, Mariah Carey 3:29
Bonus wersji Japońskiej (SRC 7821), Koreańskiej, (CPK 1611) i Brytyjskiej (481367-2)
13. Fantasy Def Club Mix Mariah Carey, Chris Frantz, Tina Weymouth, Dave Hall, Adrian Belew, Steven Stanley Mariah Carey, David Morales

(David Morales for Def Mix Productions)

11:14
Piosenka, która powstała podczas pracy nad albumem, ale wydana tylko jako B-Side
Slipping Away Mariah Carey, Dave Hall Mariah Carey, Dave Hall

(Dave Hall for Untouchables Entertainment)

4:30

Pozycje na listach przebojów[edytuj | edytuj kod]

Lista Najwyższa
pozycja
Certyfikat Sprzedaż
Australia 1 5xPlatyna 350,000+
Austria 5 Platyna 50,000+
Belgia - Platyna 50,000+
Brazylia - - 50,000+
Francja 2 2xPlatyna 650,000+
Hiszpania 5 2xPlatyna 200,000+
Holandia 1 2xPlatyna 200,000+
Hongkong - 5xPlatyna 100,000+
Japonia 1 12xPlatyna 2,500,000+
Kanada 3 7xPlatyna 700,000+
Korea Południowa - 6xPlatyna 600,000+
Meksyk - Złoto 100,000+
Niemcy 1 Platyna 500,000+
Norwegia 3 Platyna 50,000+
Nowa Zelandia 1 5xPlatyna 75,000+
Polska - Złoto 20,000+
Singapur - 4xPlatyna 60,000+
Szwecja 6 Platyna 100,000+
Szwajcaria 1 Platyna 75,000+
Włochy 6 2xPlatyna 250,000+
Wielka Brytania 1 3xPlatyna 900,000+
U.S. Billboard 200 1 Diament 10,000,000+
Europa 2 3xPlatyna 3,500,000+
Świat 1 - 25,000,000+

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]