DeSoto Firesweep

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

DeSoto Firesweep – model samochodu marki DeSoto produkowany w latach 1957-1959. Najtańszy w ofercie DeSoto w owych latach, konstruowany w oparciu o elementy Dodge'a.

DeSoto Firesweep, model roku 1957 jako 4-drzwiowy hardtop (Sportsman)

W połowie lat 50. w USA rynek samochodów klasy średniej bardzo się zagęszczał. Coraz więcej marek oferowało modele w coraz szerszym zakresie cen, wykraczając poza tradycyjne grupy klientów, do których adresowały swoje produkty. Przykładem takiej ekspansji jest pojawienie się modelu Firesweep u DeSoto w roku 1957. Od przedniej szyby w tył, nadwozie samochodu było zgodne z dwoma pozostałymi modelami, Firedome i Fireflite natomiast błotniki przednie i maska pochodziły od tańszego Dodge'a. Różnica ta była widoczna od razu i konkurencja nie omieszkała zwracać na to uwagi. Od "mniejszego brata" pochodził również silnik - 325-calowy V8, połączony z jedynie dwugardzielowym gaźnikiem. Wyposażeniem standardowym była ręczna, 3-biegowa skrzynia manualna, za dopłatą dostępna była automatyczna skrzynia biegów "Torqueflite", gdzie zakresy pracy wybierało się przy pomocy przycisków, a nie konwencjonalnej dźwigni (jedno z charakterystycznych rozwiązań samochodów z Korporacji Chryslera w połowie lat 50.).

DeSoto Firesweep, model roku 1958 jako 4-drzwiowy hardtop (Sportsman).Widoczna zmiana olistwowania.
DeSoto Firesweep, model roku 1958 jako 4-drzwiowy hardtop (Sportsman).Widoczne błotniki i maska pochodzące od Dodge'a.

W roku modelowym 1958 wprowadzono kosmetyczne zmiany, z których najbardziej widoczna było przejście z zastosowania jednej pary reflektorów na dwie pary - trend wspólny dla prawie całego rynku motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. Zmienił się również kształt ozdobnych listew na boku nadwozia, między którymi mógł znajdować się jeden z dwóch lub trzech lakierów. Niestety sprzedaż samochodów z rocznika '58 spadła u wszystkich producentów, z powodu pierwszej powojennej recesji gospodarczej. Dotknęło to bardziej DeSoto, wokół którego krążyć zaczynały plotki o bliskim zarzuceniu produkcji marki przez Korporacje Chryslera, a także zła opinia, jaką zebrał składany w pośpiechu, przez co szybko korodujący rocznik 1957. Wiosną 1958 dostępna jest Wiosenna Specjalność (en Spring Special) - DeSoto z dodatkowymi listwami ozdobnymi na klapie bagażnika i wokół wnęki na tablicę rejestracyjną, oraz kilka nowych kolorów w palecie barw lakierów. Oferta ta służy zwiększeniu sprzedaży po etapie pierwszego zachwytu nowym modelem.

W roku 1959 odświeżono przód DeSoto poprzez zastosowanie nowych błotników z reflektorami w linii grilla. Firesweep oderwał się od widocznego pokrewieństwa z Dodge'em, ponieważ nowe błotniki pochodziły od Chryslera jak w obu droższych DeSoto. Do napędu służył wykorzystywany w wielu markach Korporacji Chryslera silnik V8 o pojemności 361 cali sześciennych (ok. 6 litrów), o mocy 295 KM przy 4600 obrotach na minutę.

Wobec dalszego spadku sprzedaży, przystąpiono do cięcia kosztów, i zrezygnowano z Firesweep na rok 1960.

Lista nadwozi z jakimi dostępne było DeSoto Firesweep:

  • sedan czterodrzwiowy
  • hardtop dwu- i czterodrzwiowy (ten wariant nadwoziowy określano u DeSoto dodatkiem "Sportsman" do nazwy modelu)
  • kombi sześcioosobowe (czterodrzwiowe, określane jako Shopper)
  • kombi dziewięciosobowe (czterodrzwiowe, z dodatkową,składaną kanapą w części ładunkowej, okreslane jako Explorer)
  • kabriolet

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Standard Catalog of American Cars 1805-1945, Kimes, Beverly R., Editor, Clark, Henry A. Krause Publications, 1996. ​ISBN 0-87341-428-4​.
  • Chrysler, Adler D. MBI Publishing Company, 2001. ​ISBN 83-88575-23-6